TRIVIA

Yaratıcı ve Eğlenceli Para Biriktirme Taktikleri (2023)

Para biriktirmek ve gereksiz harcamalardan kaçınmak; finansal güvenlik sağlamak ve uzun vadeli maddi hedeflere ulaşmak açısından kritik öneme sahiptir. Ancak hayat pahalılığının ve enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde hayat kalitenizden ödün vermeden para biriktirme taktikleri bulmak oldukça zor olabilir.

Fakat yine de umudunuzu kaybetmeyin: Bu yazımızda yer alan para biriktirme taktikleri ile disiplin ve irade anlamında aşırı derecede zorlanmadan para biriktirebilir veya kendi tasarruf yönteminizi yaratabilirsiniz.

para biriktirme taktikleri

Para Biriktirmeye Nasıl Başlanır?

1. Bir Bütçe Yaratın: Harcamalarınızı yönetmek için öncelikle kazancınızı ve harcamalarınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Bu sebeple ilk olarak gelir ve giderlerinizi takip etmek için bir bütçe oluşturun. Ardından tasarruf edebileceğiniz alanları belirleyin.

2. Yemeğinizi Evde Pişirin: Dışarıda yemek yemek yerine evde yemek pişirmek her ay yüzlerce lira tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Buna ek olarak sıklıkla ziyaret ettiğiniz restoranlarda dahi hangi şartlarla ve hangi malzemelerle yemek yapıldığını asla bilemeyebiliriz. Yani evde yemek yaparak maddi anlamda tasarruf ederken, sağlığınızın ve formunuzun da daha iyi bir seviyeye gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sıfırdan Para Biriktirmek

3. Dijital Aboneliklerinizi Gözden Geçirin: Dijital aboneliklerinizi gözden geçirin ve kullanmadığınız aboneliklerinizi iptal edin. Örneğin aynı anda hem Netlflix, hem Amazon Prime hem de Disney+ üyeliğinizi kullanamıyor olabilirsiniz. Ayrıca Spotify, Soundcloud ve YouTube Music gibi müzik platformlarından da tümüne ihtiyacınız olmayabilir.

4. En Ucuzunu Bulun: Günümüzde alışveriş yapmak, satın alım yapmadan önce başlayan bir süreç haline gelmiş durumda. Bu sebeple siz de Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerlerinin indirim kampanyalarını takip edebilir, belirli firmalardan düzenli bir şekilde alışveriş yaparak alışveriş kuponu toplayabilirsiniz.

5. Odanızı Kiraya Verin: Evde fazladan bir odanız varsa çok ciddi bir ek gelir kaynağı elde edebilir ve bu sayede neredeyse hiç efor sarfetmeden para biriktirebilirsiniz. Airbnb gibi platformları kullanarak evinizin belirli bölümlerini ziyaretçiler için hizmete açabilir ve hatırı sayılır miktarda birikim yapabilirsiniz.

6. Toplu Taşıma Kullanın: İş yerine arabayla gidip gelmenin konforu bir süre sonra konfor alışkanlığı yaratsa da, belirli günlerde metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak aracınızın benzin ve bakım masraflarından tasarruf edebilirsiniz. Yine araç tercihinizi yeni bir ikinci el modelden yana yapmak da sıfır arabaya harcayacağınız bedelin ciddi derecede azaltarak ciddi miktarda tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

para biriktirme yöntemleri

Para Biriktirme Taktikleri

7. Enerji Tasarruflu Cihazlar Kullanın: Bazen sadece bir ampul değişikliği bile kısa ve uzun vadede birikim yapmanızı sağlayabilir. Evinizde kullandığınız elektronik cihazlarda enerji tasarruf özelliği gözetmek ay sonu size gelen faturaların daha düşük bir seviyede seyretmesini sağlayacaktır.

8. Marka Tutkunuzdan Vazgeçin: Günümüzde özellikle giyim ve tekstil ürünlerinde marka ürünler giymek eskisi kadar moda değil. Artık bilinmeyen markaları keşfetmek, marka olmayan ürünler giymek ve hatta ikinci el kıyafet satın almak oldukça yaygın bir durum. Üstelik sadece ülkemizdeki gençler değil, yurt dışındaki Z kuşağı gençler de ikinci el ürün satışına olanak sağlayan uygulamaları kullanıyor. Siz de -en azından geçici bir süreliğine- marka takıntınızdan feragat ederek maddi tasarruf yapabilir, para biriktirme taktikleri uygulayabilirsiniz.

9. Kumbara Taktiği: Geleneksel ama etkili bir taktik olarak bireysel olarak ya da ailenizle birlikte kumbarada para biriktirmek kesin sonuç veren para biriktirme yöntemlerinden biridir. Biraz sabırla ve eğlenceyle ay ya da dönem sonunda kumbaranızı açtığınızda ciddi bir miktar para ile karşılaşabilirsiniz. Kumbaranın kilidini erkenden açma konusunda kaygılarınız ya da sabırsız bir karakter yapınız varsa belirli bankaların uyguladığı; kumbaranın kilidini açan anahtarın yalnızca bankada bulunduğu kumbarada para biriktirme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak Türkiye gibi yüksek enflasyonlu ülkelerde (yazının tarihi olan 2023 tarihi itibariyle) daha yaratıcı ve eğlenceli para biriktirme taktikleri uygulanabilmektedir. Para biriktirmek için günlük hayatınızı kötü anlamda etkilemeyen çeşitli yaratıcı para biriktirme taktiklerini yazımızda sıraladık.

Finansal güvenlik oldukça önemlidir ve sonuç almak istikrar gerektirir. Ancak maddi tasarruf her zaman zor olmayabilir ve en azından bazı taktikler günlük hayatınızda denemeye değerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir