SPORTRIVIA

Sporda Devamlılık Nasıl Sağlanır (2023)

Spor yapmak her ne kadar sağlıklı ve enerji seviyelerini artıran bir eylem olsa da bazı kişiler bu süreci sürdürme konusunda zorluk yaşayabilirler. Spor yapma konusunda motivasyon kaybı yaşayanlar ya da spor yapmak istemeyenler için sporda devamlılık nasıl sağlanır konusu oldukça merak edilen bir konu olmaktadır.

Birçok birey sporda devamlılık sağlamak için zaman darlığı, isteksizlik veya spor yapmaktan sıkılmak gibi sorunlarla karşılaşabilmekte. Fakat iyi haber şu ki sporda süreklilik sağlamak için olumlu sonuç veren bazı taktikler ve ipuçları da mevcuttur.

Sporda Devamlılık Nasıl Sağlanır?

1. Kendinize Gerçekçi Hedefler Koyun

Sporda devamlılık konusunda en çok hata yapılan konu, kişinin kendisine gerçekçi ve doğru bir hedef koymamasıdır desek yanlış olmaz.

Egzersizle ilgili plan yaparken sizi konfor alanınızdan çıkarmakla birlikte belirli bir süre içerisinde ulaşabileceğiniz bir hedef koyun.

Spor geçmişiniz olsa dahi çok kısa süre içerisinde çok büyük değişiklikler beklemeyin. Aksi takdirde bu beklentilerinizin gerçekleşmemesi moralinizi bozabilir ve sporu bırakmanıza neden olabilir.

Bu konuda aşağıdaki örnek konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır:

Spor ile birlikte yaşanan değişim vücudunuzda yeni kas hücrelerinin inşa edilmesi ve yağ hücrelerinin yakılmasıyla gerçekleşir. Ancak vücudunuz bunu gerçekleştirmek için belirli bir zamana ihtiyaç duymaktadır. Zira parmağınız ufacık bir parça kesildiğinde bile bu yarının iyileşmesi günler sürmektedir. Vücudunuzun değişim sürecinde kas inşa ederken ve yağ yakarken de vücudunuzun belli bir süreye ihtiyaç duyduğunu bu örnekle birlikte gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Spora ilk defa başlıyor ya da ara verip yeniden başlıyorsanız kendinize daha küçük hedefler koyun. Bu hedeflere ulaştıkça da antrenmanlarınızın yoğunluğunu kademeli olarak artırabilir ve kendinize daha büyük hedefler koyabilirsiniz.

sporda süreklilik nasıl sağlanır

Sporda Süreklilik Nasıl Sağlanır?

2. İşi Eğlenceli Hale Getirin

Spor yapmayı can sıkıcı bir eylem ya da sorumluluk olarak görmek zorunda değilsiniz. Aslında tam tersine şekilde kendiniz için doğru spor branşını bularak spor yapmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Fitness, vücut geliştirme, koşu, yüzme, bisiklet, yoga, pilates, dans veya tırmanış gibi çok sayıda farklı branştan kendiniz için en uygun olan sporu bulursanız, spor konusunda kendinize motive etmeniz çok daha kolaylaşacaktır. Çünkü spor yaptığınız vakitler sizin için eğlenceli zamanlar olacaktır.

Sonuç olarak da yaptığınız egzersizden ne kadar çok keyif alırsanız, bu aktiviteler sizin için uzun vadede daha sürdürülebilir hale gelecektir.

sporda devamlılık nasıl sağlanır

3. Planlı Olun

Egzersiz yapmak sizin için önemli bir öncelik değilse spor yapmak istememek sizin için kaçınılmaz hale gelecektir.

Sporda devamlılık nasıl sağlanır sorusunun olumlu sonuç veren yanıtlarından biri de spor yapacağınız süreyi bir randevunuz gibi (dişçi, sosyal aktivite, doktor vb) düşünmenizdir.

Sporda süreklilik sağlamak için antrenman saatlerinizi mutlaka planlayın:

Spor yapmak için sabahın erken saatlerini, iş yerinizin öğlen arasını, iş çıkışını veya size uygun farklı bir saati spor için planlayarak bu planınıza sadık kalmayı deneyebilirsiniz. Bilirsiniz ki randevulara gitmemek etik bir davranış değildir ve belki bu randevu yaratma yöntemi sizin için işe yarayabilir.

Spor Yapmak İçin Kendimizi Nasıl Motive Etmeliyiz?

4. Antrenman Partneri Bulun

Bu tavsiyeyi daha önce de duymuş olabilirsiniz fakat ailenizden ya da sosyal çevrenizden bir antrenman arkadaşı bulmak spor yapmanız için gerçek bir ateşleyici unsur olabilir.

Sizinle yakın ve benzer fitness seviyesine ve hedeflere sahip bir antrenman partneri, antrenman günlerinizi doğru planlamak (ve onları ekmemek!) konusunda size katkı sağlayacaktır.

Antrenman partneri bulduğunuzda birbirinizi karşılıklı olarak motive edebilir, sporda devamlılık sağlayabilir, daha iyi dereceler elde edebilir ve sporla ilgili merak ettiklerinizi antrenman partnerinizle konuşabilirsiniz.

Arkadaşınızla birlikte değişim yaşamak ve başarıya ulaşmak da sürecin sonunda ayrıca bir mutlu edici unsur olacaktır.

5. Tekdüze Olmayın

Her geçen gün aynı egzersizleri, neredeyse aynı sıralamayla yapmak sporda motivasyon kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bu sebeple antrenman günlerinizde farklılıklar yaratarak spora olan ilginizi ve sevginizi canlı tutabilirsiniz.

Bunun için farklı arkadaşlarla farklı sporlar yapmayı, alanında uzman bir spor eğitmeninin görüşlerini de alarak yeni hareketler denemeyi, egzersiz yaptığınız lokasyonları değiştirmeyi ve farklı branşlarla birlikte farklı ekipmanlarla spor yapmayı düşünebilirsiniz.

Sporu Bırakmamak İçin Taktikler

6. Çevrenizi Yeniden Dizayn Edin

Sporun mental ve fiziksel faydalarından yararlanmakta kararlıysanız, görsel ve sosyal çevrenizi de buna göre yeniden tasarlayabilirsiniz.

Çevrenizdeki spor yapan arkadaşlarınızla daha fazla görüşmek, onlarla birlikte spor etkinliklerine katılmak, spor topluluklarına katılmak sporla olan ilişkinizi kuvvetlendirebilir.

Ayrıca evinizde veya ofisinizde size sporu çağrıştıran kıyafetleri, ayakkabıları, sporcu gıdalarını ve gıda takviyelerini bulundurmak da sizi motive edebilir ve sonuç olarak sporda devamlılık nasıl sağlanır konusundaki kaygılarınızı sonlandırabilir.

7. Başarılarınızı Kutlayın

Sporda devamlılık nasıl sağlanır konusundaki son taktik ise kendinizin değerini bilmek ve spordaki başarılarınız için kendinizi kutlamaktır.

Antrenmanlarınız daha uzun sürebildiğinde, kaldırdığınız ağırlık miktarı arttığında ve tabii ki belirli bir süre boyunca ara vermeden spor yapmaya devam ettiğinizde kendinizi bu başarınız için kutlamayı asla ihmal etmeyin.

Sonuç olarak: Belirli bir egzersiz rutinine bağlı kalmak istikrar, adanmışlık ve sabır gerektirse de doğru zihin yapısıyla birçok kişi sporda devamlılık sağlama sorununu çözebilir.

Kendinize gerçekçi hedefler koyarak, sporu eğlenceli hale getirerek, programlı bir şekilde hareket ederek, iyi bir antrenman partneri bularak ve çevrenizi spora uygun bir biçimde tasarlayarak sporda süreklilik sağlayabilir ve belirli bir sürenin sonunda hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Bonus: 20 Dakikalık Başlangıç Seviyesi Antrenman Programı (YouTube)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir