TRIVIA

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumak ve kitap okuma alışkanlığı kazanmak, kişinin kendisine yapabileceği en büyük iyiliklerden biri olabilir. Kitap okumak kişisel gelişim, kelime dağarcığı, vizyon ve irade gibi konularda oldukça faydalıdır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak her ne kadar çantada keklik olmasa da, toplumdaki bazı insanların uygulandığı yöntemler bu yararlı alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olabilir.

Kitap okuduğunuz zaman çok fazla şey öğrenirsiniz.

Kitap okurken odaklanmayı öğrenmek, ilerleyen dönemde konsantrasyonunuzu daha uzun süreler boyunca korumanıza katkı sağlayabilir.

Kitap okuyanların iletişim kabiliyetleri de gelişebilmektedir.

Kitap okuyanların uyku kalitesi artabilmekte, kişiler kendi bakış açılarını ve vizyonlarını kitap okuyarak geliştirebilmektedir.

Öyleyse bu yazımızda bu faydalı alışkanlığı kazanmak isteyenler için derlenmiş 4 basit yöntemi değerlendirelim.

kitap okuma alışkanlığı kazandıran kitaplar

Okuma Alışkanlığı Kazanma Yolları

Kitap okumanın bazı temel faydalarından sonra kitap okuma alışkanlığı kazanma konusuna geçelim. Kitap okumayı sevmek için ne yapmalıyım sorusu, içerisinde bulunduğumuz dijital çağda birçok kişinin kendine sormakta olduğu bir sorudur. Bu alışkanlığı kazanmak adına yapabileceğiniz dört farklı yöntemi sıralayalım:

1. Günün İlk İşi Olarak Kitap Okumayı Deneyin

Kimi insanlara göre güne başlamanın en iyi yolu, o günün en önemli işini günün en başında yapmaktır. Kitap okumak ve kitap okumayı sevmek konusunda ciddi iseniz, sabahları ilk iş olarak kitap okumayı denemeyi düşünebilirsiniz.

Kitap okuma aktivitenizi günün ilerleyen saatlerine saklamak yerine güne kitap okuyarak başlayın. Bunun için gününüzde 30 dakikaya yakın bir okuma yaparak başlamayı deneyin.

Bu yöntemi uygulayarak fazlasıyla meşgul geçecek gününüz ve saatler ilerledikçe azalan enerjiniz de günlük okumanızı yapmanıza engel olamayacaktır.

Önem verdiğiniz aktivitelere öncelik vermek, bu amacınıza ulaşmanız için en basit ve en etkili yöntemlerden biri olabilir.

kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

2. Alışkanlık İstifleme

Kitap okuma alışkanlığı kazanma yöntemlerinden ilki olan erken saat okumaları, bazı kişilerin yaşam tarzı ve mesleği gereği mümkün olamayabilir. Bu noktada kitap okuma alışkanlığı kazanmak için alışkanlık istifleme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Başarılı yazar James Clear’in çoksatanlar listesine giren Atomik Alışkanlıklar kitabında bahsettiği “alışkanlık istifleme” yöntemi aslında oldukça basit bir yöntemdir.

Bizlerin hayatlarımızda günlük olarak gerçekleştirdiği alışkanlıklar vardır. Örneğin diş fırçalamak, duş almak, kahvaltı yapmak, spor salonuna gitmek, hatta uyumak bu alışkanlıklardan sayılabilir. Alışkanlık istifleme yönteminin temel mantığında ise bu alışkanlıklarımızın öncesinde veya sonrasında kısa bir süre daha eklemek (10 dakika gibi) yatmaktadır.

Bu yöntemi daha iyi kavramanız için örnek vermek gerekirse; yerleşik alışkanlıklarınızdan biri olan uykuyu ele alabiliriz. Örneğin uyumak için her akşam saat 23:00’te yatağa girme alışkanlığınız varsa, bu davranış alışkanlığınıza geçmeden önceki 10 dakikayı okumak için ayırabilirsiniz.

Alışkanlık istifleme yöntemindeki bu 10 dakikalık kaydırmalar kulağa az gelse de, bu alışkanlığı kazanabilirseniz ayda toplam 5 saat kadar ekstra okuma yapmış olacaksınız. Üstelik sadece uyku olarak düşünmenize de gerek yok. Diğer günlük alışkanlıklarınızı da aynı şekilde, benzer sürelerle kaldırarak aylık okuma sürenizi artırabilir ve kitap okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

kitap okuma alışkanlığı kazanma

3. Akıllı Telefon ile Kitap Okuma

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü isteyerek veya istemeyerek akıllı telefonlarımızla zaman geçirerek harcıyoruz. Günümüzdeki yaşam koşullarının ve dijitalleşmenin bir sonucu olarak bu süreyi azaltamamak gayet olası bir durum. Fakat bu sürenin belirli bir kısmını kitap okuma alışkanlığı kazanmak adına kullanabilirsiniz.

Belki de yüzyılın icadı olan ve günden güne gelişen akıllı telefonlarınızı üretkenlik, yaratıcılık gibi alanlarla birlikte kitap okuma alışkanlığı kazanmak için de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki başlıkta yer alan kitap okuma uygulamaları ve ebook uygulamaları size bu konuda yardımcı olabilir.

Kitap Okuma Uygulamaları – Ebook Uygulamaları

  • Moon + Reader
  • Kobo Books
  • Wattpad
  • Aldiko
  • Kinlde (Amazon)
  • FullReader
  • Apple Books

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak adına bu uygulamaları telefonunuza indirmekle kalmayın ve direkt telefonunuzun ana ekranına veya kısayollarınıza ekleyin.

kitap okuma alışkanlığı makale

4. İnce Kitaplar İle Başlamayı Deneyin

Okumaya nasıl ve hangi kitapla başladığınız çok önemli değildir. Ancak okuma alışkanlığınız yoksa kitap okuma alışkanlığı kazanmak için nispeten ince kitaplarla başlamayı deneyebilirsiniz.

Oldukça faydalı bir alışkanlık olan kitap okuma alışkanlığı kazanmak için kendinize ayda 10 kitap okumak ve günde 3 saat kitap okumak gibi gerçekdışı hedefler koymayın. Bu tarz hedeflemelerin gerçekçi olamamak dışında demoralize etme etkisi de vardır. Aceleci davranıp birkaç gün sonra vazgeçmeniz sizi amacınıza ulaştırmayacaktır.

Henüz işin başındaysanız acele ile davranmak yerine sağlam bir kitap okuma alışkanlığı altyapısı oluşturun: Günlük 10 ya da 30 dakika ile başlayarak kitap okumaya alışın ve bu süreyi ilerleyen zamanlarda kademeli olarak artırmayı deneyin.

kitap okuma alışkanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir