TRIVIA

Tatile Giderken Alınması Gerekenler Listesi (2022)

Tatil zamanı yaklaşırken tatile ne kadar var sorusunun hemen ardından güvenli ve keyifli bir dinlenme süreci geçirmek için tatile giderken alınması gerekenler listesi tartışmaları gelir. Çünkü kendinize seyahate çıkmadan önce tatile giderken alınması gerekenler listesi yaparsanız gittiğiniz şehir ya da mezrada gerek maddi, gerekse manevi anlamda rahat edersiniz.

2022 yılı için önceden hazırlayacağınız bir tatile giderken alınması gerekenler listesi seyahat sürecinizdeki tüm evrelerin daha hatasız geçmesini sağlar. Bununla birlikte herkesin bildiği üzere tatil yörelerindeki alışveriş fiyatları kendi şehrinizden her zaman olmasa da çoğu zaman yukarıdadır. Bu sebeple güvenliğin ve konforun yanında maddi anlamda da rahat etmenizi sağlayacak bir tatile giderken alınması gerekenler listesi, seyahat öncesi dönemlerde çok işinize yarar.

Tatile Giderken Alınacaklar

2022 yılına özel bir tatile giderken alınması gerekenler listesi yapıyor isek ilk olarak yaz tatili olarak bildiğimiz sıcak havaya sahip yöreler için bir sıralama yapmamız daha mantıklı olacaktır. Bu sebeple ilk olarak güneş kremi (sunscreen) almanız gerektiğinden bahsedebiliriz.

Güneş Kremi

Yaz tatillerinde güneşten korunmamak acılı, ağrılı ve cilt kanserine yakalanma riskini artıran sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle kendinize tatile giderken alınması gerekenler listesi hazırlıyorsanız güneş kremini listenin en üst taraflarına yazmanız gerekmektedir.

Tatil öncesi alınması gereken güneş kreminiz en az 30 faktör olmalıdır. Güneş koruyucu krem ile birlikte dudak merhemi ve güvenliği artıracak açık renkli bir şapka vb koruyucu giysiler sizin ve ailenizin hem güvenli hem de keyifli bir tatil geçirmesine olanak sağlar.

tatile giderken alınması gerekenler listesi

Ecza Çantası

Tatile gitmek kişiye birçok yeni deneyimler katar. Gittiğiniz tatilde yepyeni kültürler ve yiyeceklerle tanışarak daha önce denemediğiniz tecrübeler yaşarsınız. Ancak tatile giderken alınacaklar arasında tıpkı iş veya okul seyahatlerinde olduğu gibi tedbiri elden bırakmamalı, sağlığınızı düşünmelisiniz.

Sağlık çantanızı hangi tür ilaçlarla doldurmanız konusunda en doğru bilgiyi sağlık danışmanınızdan almanız gerekmektedir. Fakat ecza çantasına ne konulmalı sorusuna genel olarak olası bir ağrı sebebiyle ağrı kesici, mide rahatlatıcı destek ürünler ve ısırılma gibi durumlara karşı da antihistaminik ilaçlar olabileceği cevabı verilmektedir.

Şarj Cihazı ve Adaptörler

Günümüzde sizi merak eden kişilerin size ulaşabilmesinin en iyi yolu, bildiğiniz üzere cep telefonunuzdur. Ek olarak günlük birçok işlemimizi (para transferi, iletişim, yazışma, flörtleşme vb) cebimizde bulunan akıllı telefonumuz vesilesiyle yapabilmekteyiz.

Telefon ve benzeri elektronik cihazların her zaman çalışır durumda kalabilmesi için EU uyumlu bir şarj adaptörü, ilgili cihazların şarj kabloları ve hatta tatil konforunu en üst düzeye çıkaracak bir hareketli şarj cihazı (powerbank) tatile giderken alınması gereken listesi arasında yer almaktadır.

Yedek İç Çamaşırı ve Çorap

Tatil yolculuğu ve esnası için alacağınız ekstaradan 2-3 iç çamaşır size tahmin edebileceğinizden çok daha fazla mutluluk verir. Hem de iç çamaşırlar tatil çantanızda çok az yer kaplar. Aynı şekilde çoraplar da konfor ve rahatlık konusunda yedek iç çamaşırlarınız kadar işlevseldir. Tatillerde günlük hayatınızdan daha fazla yürüyüş yapmanız olasıdır. Bu nedenle sıcak bir tatile giderken ince, soğuk iklimler içinse kalın çoraplar ayağınızı aşınmalardan koruyacaktır.

Plaj Çantası

Özellikle yaz tatillerinin vazgeçilmezi kumlu plajlar ve beach club’lardır. Bu gibi yerlerde ise misafirlerin en çok ihtiyacı olan şey konaklanan odadaki gerekli eşyaların sahile güvenli, güneşten korunacak bir şekilde taşınabilmesidir.

Bu sebeple plaj çantası da tatile giderken alınması gerekenler listesi içerisinde kendisine önemli bir yer bulmaktadır. Aynı şekilde plaj çantası demişken de plaj havlusu, plaj terliği ve yukarıda da belirttiğimiz güneşten koruyucu açık renkli bir çanta plajdaki birçok ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Böceksavar

Tatile gidilen yerler genellikle doğa ile iç içe olmaktadır. Zira birçok kişi için tatile gitmek şehir yaşamından kopup doğa ile bütünleşmektir. Ancak doğa biz modern insana her zaman keyif vermeyebilir. Bazı insanlar böcekleri görmekten, böcek ısırığından ve böcek sesinden ciddi anlamda rahatsız olabilmektedir.

Bu nedenle sprey ya da sıvı böceksavarlar, gittiğiniz tatilde size böcekler ile kendiniz arasında bir bariyer oluşturmakta yardımcı olacaktır.

Su Şişesi (Matara)

Tatile giderken her ne kadar çölleri aşmaya gidiyor olmasanız da susuz ya da içeceksiz kalabilme ihtimalini göz ardı etmemelisiniz. Bazı durumlarda şehirlerarası geçişlerde veya yöresel gezilerde uzun süre yerel bir market ya da bakkal bulamayabilirsiniz.

Bu nedenle daima su ya da içecek ihtiyacınızı karşılayacak olan bir su şişesi sizi susuzluğun getireceği risklerden ve belki de gereksiz ekstra maliyetlerden koruyacaktır.

Kozmetik Ürünler

Tatil dönemlerindeki yerli veya yabancı turistler deodorant yerine roll-on adı verilen ve daha az yer kaplayan kötü koku önleyicilere güven duymaktadır. Aynı şekilde şampuan ve saç şekillendirici ürünler için de daha küçük boyları veya seyahat boylarını tercih edebilirsiniz.

Mayo ve Güneş Gözlüğü

Sırada tatilin en keyifli alışverişi olan mayo ve güneş gözlüğü var. Güneş gözlüğü size verdiği cool görüntünün yanında gözlerinizi zararlı UV ışınlarından koruyabileceği için tatile giderken alınması gerekenler listesinde yer almaktadır.

Aynı şekilde kaliteli bir kumaşa sahip olan mayolar da tatilde güzel gözükmenizi ve suya giriş anlarında konforlu bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle mayonuza ve güneş gözlüğünüze de tatile giderken alınacaklar listesinde yer verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir