SPORTRIVIA

Egzersiz İçin Zaman Bulmak

Doğru şiddette ve sıklıkta yapılan fiziksel egzersizler insan sağlığı için faydalı olsa da birçoğumuz iş ya da okul yoğunluğundan dolayı egzersiz için zaman bulmak konusunda sıkıntı yaşayabilmekte. Çünkü sıkışık takvimlerimiz, yetiştirilmesi gereken işler ve katılmamanın hoş olmayacağı aile buluşmaları insanları spordan alıkoyabilmektedir.

Bununla birlikte egzersiz gibi uygun dozda yapılan fiziksel aktivitelerin insan sağlığı için gerekliliği de bilinmektedir. Egzersiz için zaman bulmak konulu yazımızdaki ipuçlarıyla siz de sizin için gerekliliğini bildiğiniz egzersiz aktivitelerinizde daha fazla varlık gösterebilirsiniz.

Egzersiz İçin Zaman Bulmak

1. Egzersizi Günlük Akışınıza Ekleyin:

Belki en sonda da söylenebilecek olan bu yöntem, en başta da söylenebilir: Egzersiz zamanını ayrı bir vakit olarak düşünmek yerine günlük aktivite rutininiz içerisine yerleştirebilirsiniz.

Örneğin iş yerinize araçla gitmek yerine yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih edebilir, ayrıca ofisinize ya da okuldaki sınıfınıza yaptığınız giriş çıkışlarda asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Çıkacağınız kat çok yüksekte ise belirli bir kata kadar asansör ile seyahat edip sonrasında merdiven çıkma aktivitesine geçebilirsiniz.

Ayrıca esneme yani stretching de kaslarınız için oldukça faydalı egzersizlerdir. Bu sebeple ofisinizdeki masanızdayken de esneme egzersizleri yaparak genel vücut sağlığınıza destek olabilirsiniz.

2. Erken Kalkan Yol Alır:

Tıpkı “Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır” yazımızda olduğu gibi hedeflediğiniz etkinliği ya da aktiviteyi günlük akışınızda gerçekleştirebilecek fırsatı bulamıyorsanız, normalden biraz daha erken kalkarak diğer işlerinize geçmeden önce spor yapabilirsiniz.

Sabah sporu yapmak herhangi bir sağlık sıkıntınız yok ise sanılanın aksine enerjinizi tüketmek yerine daha enerjik bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Üstelik güne başlamadan önce egzersiz yapmak, gün içinde yapmanız gereken bir görevi tamamlamış olmanızdan dolayı sizde sorumluluğunuzu yerine getirmenin verdiği mutluluğu da yaşatacaktır.

Spor İçin Zaman Yaratmak

3. Öğlen Aranızı Kullanın:

İş yerinizin size tanıdığı öğlen molası, spor yapmak için ideal bir vakittir. Türkiye’de ortalama 1 saat olan bu molalarda ofisinize yakın bir spor salonunda kısa fakat verimli bir antrenman yapabilir ve gün içinde yapmanız gereken fiziksel aktivite miktarını tamamlamanıza fazlasıyla yardımcı olabilir.

Öğlen aranızı sporda değerlendirebilmek için evde akşamdan hazırladığınız yemeği ofisine getirebilir ve mikrodalga fırında harcanan kısa bir yemek ısıtma seansı sonrasında yemeğinizi size verilen mola süresi içerisinde yiyebilirsiniz.

4. Ekranlardan Uzaklaşın:

İnsanların çoğu günün büyük bölümünü TV, sosyal medya ve video oyunlarıyla harcamaktadır. Ekranda geçirdiğiniz süreler vücudunuz için pek de faydalı olmamakla birlikte ciddi bir zaman kaybına yol açar. Egzersiz yapmayı canı gönülden istiyorsanız bu süreleri azaltabilir ve sizin faydanıza olacak şekilde fiziksel aktivite yaparak harcayabilirsiniz. Üstelik ekran sürenizi kısıtlayan çok güzel mobil uygulamalar da mevcut.

5. Sosyal Çevrenizi Oyuna Davet Edin:

Egzersiz yapmak, yalnız başınıza gerçekleştirdiğiniz bir aktivite olmak durumunda değildir. Antrenmanlarınıza tıpkı diğer sosyal aktivitelerinizde olduğu gibi ailenizi ve arkadaşlarınızı dahil edebilirsiniz.

Örneğin aile ya da arkadaş çevrenizle doğa yürüyüşüne çıkabilir, oturduğunuz bölgedeki parkta yer alan basketbol sahasında ter atabilir veya internet üzerinden de ulaşabileceğiniz tek seanslık fitness aktivitelerine katılabilirsiniz.

Egzersiz Yapmaya Nasıl Başlanır?

6. Zamanı Doğru Kullanmak Çok Önemli:

Yaşam tarzınız ya da kişiliğiniz gereği egzersiz için vakit bulmak konusunda hala sıkıntı yaşıyorsanız, kısa antrenmanlarla da verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce alanında uzman antrenörünüzden gerekli bilgileri alabilir ve sizin için uygunsa oldukça kısa bir vakitte tamamlanan yüksek yoğunluklu interval egzersizleri (HIIT) uygulayabilirsiniz. Bu antrenman prensibiyle hem yüksek yoğunlukta yağ yakabilir, hem de programa eklenen kuvvet antrenmanlarıyla kas kütlenizi artırabilirsiniz.

Sporcu geçmişiniz yoksa yüksek yoğunluklu interval antrenmanlara başlamadan önce mutlaka uzman bir antrenörden destek almanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.

egzersiz için zaman bulmak

7. Sağlığınız Önceliğiniz Olsun:

Egzersiz için vakit bulma konusunda en başarılı yöntem, egzersiz yapmayı gerçekten istemeniz ve bunu önceliklendirmek konusunda istekli oluşunuzdur. Sona sakladığımız bu en zor maddeyi uygulayabilmek için egzersizi gününüzün “gerçekten vazgeçilmez” bir evresi olarak düşünmeyi deneyebilirsiniz.

Egzersiz yapmaya başlamak ve istikrarlı olmak için takvimli-planlı ve programlı olmanız çok büyük ihtimalle olumlu sonuç verecektir.

Özetle egzersiz için zaman bulmak çaba ve yaratıcılık gerektire de, bu yazıda da yer alan bu taktiklerle eskiden yaptığınız miktardan çok daha fazla sıklıkta egzersiz yapabilirsiniz.

Günlük rutininize egzersizi dahil etmek için gerekirse biraz daha erken kalkabilir, öğlen aranızdan faydalanabilir, ekran başında geçirdiğiniz gereksiz süreleri kısabilir, spor aktivitelerinize sevdiklerinizi dahil edebilir veya antrenmanları doğrudan “öncelik” olarak düşünebilirsiniz.

Ayrıca Cool Karga olarak toplumumuz için önemli olduğuna inandığımız spor yapma alışkanlığı kazanmada desteğe ya da motivasyona ihtiyacınız varsa bizlere yazmaktan çekinmeyiniz:

coolkargam@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir