SPORTRIVIA

Yüzmenin Beyne Faydaları

Fitness seviyeniz ne olursa olsun yüzmek size sağlık açısından birçok fayda sağlar. Yüzmek uzun yaşamanıza, yağ oranınızı azaltmanıza, kalbinize ve akciğerlerinize iyi gelir. Bununla birlikte yüzmenin beyne faydaları da bilimsel araştırmalarca tespit edilmiştir.

Egzersiz yapmanın kişinin bilişsel gücünü artırdığı bugüne kadar bilinmekteydi. Fakat araştırmacıların direkt olarak yüzme sporu üzerinde yaptığı araştırmalar, bu sporun bilişsel güce sağladığı katkıyı ortaya koymayı başardı.

yüzmenin beyne faydaları

Yüzmenin Beyne Faydaları

Physiological Reports dergisi tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan kişilerin sorulan bilişsel ve görsel sorulara orta tempoda 20 dakikalık yüzme seansının ardından, yüzmeden hemen önceki hallerine göre daha hızlı yanıtlar verdikleri anlaşıldı.

Aradaki anlama ve cevaplama hızı ortalama olarak yüzde 4 oranında iyileşse de, araştırmacılara göre bu fark tek bir antrenmanın yarattığı bir etkiyle doğduğu için dikkate değer bir oran.

Aynı dergide yayımlanan, fareler üzerinde yapılan bir başka araştırma ise bizlere yüzmenin kısa ve uzun vadeli hafıza gücünde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.

Yayımlanan her iki araştırma da gelecekte yapılacak araştırmalarda alınacak doğru veriler için öncü niteliğinde olsa da (ikinci araştırmanın hayvanlar üzerinde yapıldığı da düşünülünce), her iki araştırmada da görev alan bilim insanları yüzmenin beyne faydaları konusunda somut veriler elde ettiklerinden emin.

yüzme aktivitesi

Yüzmenin Psikolojiye Faydaları

Neredeyse tüm egzersizler endorfin salınımını tetiklediği için ruh halinizde olumlu etkiler yaratabilmektedirler. Fakat yüzme bu konuda da ciddi bulgular ortaya koymuş durumda.

2003 yılında yapılan ve Journal of Psychology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, tek bir yüzme seansı, kişinin ruh halini aerobik dans egzersizlerinden daha etkili bir şekilde iyileştirebiliyor.

Wisconsin’de yer alan Ascent Chiropractic’in kayroprakti doktoru Grant Radermacher, “Yüzme esnasında beyindeki mutluluk kimyasallarından özellikle endorfin ve serotonin salınımları kişideki stresi, anksiyeteyi ve depresyon belirtilerini azaltmayı sağlayabiliyor” şeklinde konuşuyor.

yüzme okulu

Yüzmenin Fiziksel Faydaları

Yüzmenin beyin dışındaki fiziksel faydaları da aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • 2017 yılında Swim England tarafından yapılan bir araştırmaya göre yüzücüler, yüzmeyen insanlara göre yüzde 28 oranında daha az erken ölüm riskine, yüzde 41 oranında ise daha az kalp hastalıkları veya felç sebebiyle ölme riskine sahiptir.
  • Yüzmek kilo kontrolü sağlamanıza ve daha yağsız bir vücuda sahip olmanıza destek olur. Çünkü 70 kiloluk bir insan bir saatte yaklaşık 450 kalori yakabilmektedir (1 saat yürüyüşte bu oran 230 kalori civarındadır).
  • Bazı bilim insanlarına göre yüzmek, kalbin daha güçlü olmasına ve akciğerlerin oksijeni daha verimli kullanmasına katkı sağlamaktadır.
  • Doğru şekilde yapılan yüzme sporu dayanıklılığınızı ve akciğer kapasitenizi artırabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir