SPORTRIVIA

Fonksiyonel Antrenman Nedir?

Doğru yoğunlukta yapılan antrenmanların vücudumuza ve zihnimize sayısız faydası vardır. Egzersiz yapmak kas kütlemizi artırıp kas miktarımızı korurken, aynı anda yağ yakmamıza da yardımcı olur. Zihninizi boşaltabileceğiniz en etkili kardiyo egzersizleri ise sadece kardiyovasküler kapasitenizin ve dayanıklılığınızın artmasını sağlamaz, aynı zamanda beyninizde salgınan endorfinler ile gününüzün geri kalanının daha az stresli geçmesine katkı sağlayabilir.

Fonksiyonel Antrenman Nedir?

Peki ya sıkça duyduğumuz ve ağızlardan düşmeyen fonksiyonel antrenman nedir? Öncelile fonksiyonel kelimesinin diğer karşılığı “işlevsel” demektir. Uygulamaya başlayacağınız bir fonksiyonel antrenman programı da vücudunuzun gün içerisinde yaptığı “bir cisme doğru uzanma, merdiven çıkma, yerden bir cisim kaldırma” gibi rutin hareketleri daha güçlü ve stabil şeklide yapabilmenizi sağlayacaktır.

Fonksiyonel antrenmanlar vücudunuzda aynı anda birçok farklı kas grubunu çalıştırdığınız, çok eklemli hareketlerden oluşmaktadır. Fonksiyonel antrenmanlar ayrıca mutlak suretle merkez bölge kuvvetinizi ve omurga kaslarınızın kuvvetini de olumlu yönde etkilemektedir.

Fonksiyonel Antrenman Faydaları

Tıpkı diğer antrenmanlar gibi fonksiyonel antrenmanların da sağlığınıza çok sayıda faydası bulunmaktadır. Fonksiyonel antrenmanların faydaları arasında diğer antrenmanlarda olduğu gibi kuvvet artışı, dayanıklılık artışı, direnç artışı ve güç artışı bulunur.

Fonksiyonel antrenmanlar ayrıca vücudunuzdaki eklem ve kas kuvvetini artırarak sakatlıklara yakalanma riskinizi de azaltabilmektedir. Günlük hayatta daha kaliteli ve güçlü bir yaşam süreceğiniz için yaşam kaliteniz de ciddi miktarda artacaktır.

Fonksiyonel antrenmanlar daha kolay bir günlük yaşam sürdürdüğünüz için daha mutlu ve özgüvenli olmanızı sağlamakla birlikte, hayattan aldığınız keyfin de artmasını sağlar. Bunun yanında yazının önceki bölümlerinde saydığımız mutluluk hormonlarının salgılanması da ayrıca işinize yarayacaktır.

Fonkisyonel Egzersiz Örnekleri

Fonksiyonel antrenmanların fonksiyonel olmayan antrenmanlardan farkı nedir sorusunun cevabı ise aslında oldukça basittir. Burada dünyada milyonlarca tutkunu olan Vücut Geliştirme sporunu örnek vermek en doğru hareket olacaktır. Vücut geliştirme sporcularının asıl amacı vücutlarındaki tüm kasların maksimum düzeyde büyümesini (hipertrofi) sağlmaktır. Eksik kalan bölgelerine öncelik veren bu sporcular bazen tek kas odaklı çalışmalara ağırlık verebimektedirler.

Ancak tek bir kasa odaklanmak fonksiyonel antrenmanlar kadar verimli olamayacaktır. Örneğin kol kası olarak bildiğimiz biceps kaslarını “biceps curl” hareketi ile çalıştıran bir sporcu, biceps curl hareketini squat hareketiyle birleştiren bir sporcu kadar fayda elde edemez. Vücut geliştirmeci sadece biceps kasına odaklanmışken, fonksiyonel antrenman yapan sporcu ise biceps kasını çalıştırırken aynı zamanda birçok farklı kas grubunu, dengesini ve dayanıklılığını test etmiş olur.

Fonksiyonel egzersizlere birkaç örnek vermek gerekirse: Şınav (pushup), squat, lateral lunge, deadlift ve woodchop egzersizlerini sayabiliriz. Zaten bu hareketlerin mekaniğine dikkat ederseniz, günlük hayattaki aktivitelerde uyguladığımız hareket kalıplarına ne kadar benzediğini fark edeceksiniz. Kaldı ki woodchop hareketinin adı direkt olarak “odun kesme”  anlamına gelmektedir.

10.000 Adım Kaç KM?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir