TRIVIA

Burger King Hakkında İlginç Bilgiler (2022)

Günümüzde McDonald’s ile birlikte ülkemizde ve dünyada milyonlarca insan tarafından tercih edilen Burger King hakkında ilginç bilgiler paylaşacağımız yazımıza ilk olarak Burger King’in kuruluş hikayesiyle başlayalım:

1953 yılında Florida eyaletinin Jacksonville şehrinde Matthew Burns ve Keith J. Framer adlı iki girişimci tarafından kurulan restoran zinciri, tıpkı rakibi gibi olabildiğince hızlı burger teslim hizmeti parolasıyla yola çıktı. Matthew Burns aynı zamanda Keith J. Framer’ın üvey babasıydı.

İlk açıldığında adı az önce bahsettiğimiz süper-hızlı teslimat konseptinden de esinlenerek Insta-Burger King’ti. Yani günümüzde milyonlarca hayranı olan bu lezzet yaklaşık 70 yıl önce “Anlık Burger Kralı!” olarak biliniyordu.

burger-king-hakkinda-ilginc-bilgiler

“Burger King” İsmini Daha Sonradan Aldı

Birkaç farklı lokasyona işletmecilik hakkı (franchising) vermesine karşın ilk yıllarında pek de başarılı olamayan şirket, bu hızlı burger akımının potansiyelini gören Miami şubesinin de işletmecisi iki ortak James McLamore ve David Edgerton tarafından satın alındı.

Henüz 1960 yıllara ulaşamadan el değiştiren şirketin ismi de Burger King olarak değiştirildi. Insta-Burger King artık “Burger King” olmuştu ve ilk yıllarında kar etmek için hot dog dahi satmayı deneyen şirketin önünde bundan böyle bambaşka bir macera vardı.

Whopper Menü Sonradan Üretildi

Günümüzde 100’den fazla ülkede 16 binin üzerinde şubesi bulunan ve en çok Whopper hamburgeriyle öne çıkan Burger King, bu ürünü ilk kez 1957 yılında test etmeye başladı.

Ürünün başarısını ve son derece sevildiğini gören yeni yönetim, Whopper’ı daha sonradan markanın amiral ürünü olarak konumlandıracaktı.

Avustralya’da Farklı Bir İsme Sahip: Hungry Jack’s

Günümüzde tüm dünyada Burger King ismiyle hizmet veren firma, Avustralya’da kendi adıyla hizmet verememektedir. Bunun nedeni ise “Burger King” isminin marka tescilinin farklı bir Avustralyalı şirketin elinde bulunmasıdır.

Avustralya’da franchising işletmecilerinden birinin isminden esinlenerek alınan Hungry Jack’s ismi bu ülkede hala Burger King’in geçerli ismi.

Günde 11 Milyon Sipariş Alıyor

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İspanya, Almanya gibi büyük ve bilinen ülkelerin yanı sıra Fiji, Malezya, Gana ve Fas gibi ülkelerde de şubeleri bulunan Burger King tüm dünyada tek bir günde ortalama 11 milyon sipariş alıyor.

Bununla birlikte Amerika’da her eyalette ülkemizdeki gibi evlere servis hizmeti bulunmuyor. New York, Virginia, Ohio, Utah ve Wisconsin evlere sipariş hizmeti olan yerleşim birimlerinden bazıları…

Burger King’in Özel Burgeri: Suicide Burger

Burger King’in bazı ülkelerde yer alan ve Suicide Burger ismiyle satılan özel burgeri yaklaşık 800 kalori içeriyor.

4 hamburger köftesi, 4 dilim peynir, Bacon ve özel sos içeren bu akıl almaz ürün tek bir burgerde ayrıca yaklaşık olarak 175 mg kolesterol ve 2500 mg sodyum bulunuyor.

Ünlü Simaların Özel Burger King Kartı Var

Jay Leno, Jennifer Hudson, Robert Downey Jr, George  Lucas gibi yıldızlarda Burger King tarafından özel olarak verilen “Burger King Crown Card” bulunuyor.

Bu kart ile ödeme yapabilen ünlüler kartı gören çalışanların bile bunu pek bilmediğini söylüyor. Örneğin Jay Leno, AdAge dergisine yaptığı açıklamada “Kartımla ödeme yapmak istediğimde çalışan Burger King Crown Card’a kullanmakta olduğum Porsche Carrera GT’den daha fazla ilgi duydu” diyor.

Izgara Kokulu Parfüm Satışı & Tortilla Denemesi

Burger King hakkında ilginç bilgiler arasında belki de en şaşırtıcısı; ünlü markanın 2015 yılında hem kadınlar hem de erkekler için ızgara aromasına sahip bir parfüm üretmesi.

Sınırlı sayıda satışa sunulmuş olan bu ürün günümüzde ne yazık ki üretilmeye devam edilmiyor. Burger King ayrıca 2016 yılında Whopperito adıyla piyasaya sürdüğü üründe hamburger ekmeği yerine tortilla ekmeği kullanarak yeni bir ürün sunmuştu.

Hizmet verdiği ülkelerin mutfağına uygun ürünler sunmayı seven marka, bazı zamanlar ise kimi kesimlerce McDonald’s’ı taklit etmekle suçlanıyor (örneğin Big Mac ürününün ikamesi olarak Big King’i, Spicy McChicken Sandwich’in muadili olarak Spicy Chicken Sandwich piyasaya sürmesi gibi.)

Tüm Dünyada 35 Binden Fazla Çalışanı Var

Belirli dönemlerde logo değiştiren ve günümüzde 1998 yılında tasarladığı logoyu kullanan Burger King’in dünya genelindeki şubelerinde 35 binden fazla kişiyi istihdam ettiği biliniyor.

2021 yılında 6 milyar dolara yakın gelir elde eden Burger King, 2010 yılında 3G Capital adlı şirkete yaklaşık 3.3 milyar dolar gibi bir fiyata satılmıştı.

3G Capital şirketi aynı zamanda Heinz ve Budweiser gibi markaları da bünyesinde bulunduruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir