TRIVIA

KFC Hakkında İlginç Bilgiler (2022)

Kızarmış tavuk başta Kuzey ve Güney Amerika kıtaları olmak üzere tüm dünyada oldukça sevilen bir yiyecektir. Bu yiyecek günümüzde ayrıca sempatik görünümlü bir albay ve akılda kalıcı bir isimle birleştirilerek tüm dünyada tanınan KFC (Kentucky Fried Chicken) markası adı altında servis edilmektedir. KFC hakkında ilginç bilgiler yazımızda size birçoğumuzun sevdiği bu marka hakkında muhtemelen daha önce hiçbir yerde karşılaşmadığınız bilgiler sunmayı planladık.

Öncelikle KFC’nin ortaya çıkış günlerine gidelim. Günümüzde 105 ülkede şubesi bulunan KFC, 1930 yılında Kentucky eyaletinin Corbin bölgesinde bir benzin istasyonunun yanında faaliyete geçti. Harland Sanders tarafından açılan bu minik restoran ilk etapta milyar dolarlık bir iş girişiminden ziyade bir hobi girişimiydi…

Harland Sanders, KFC’nin gizli tarifini 1940 yılında geliştirdi ve kızartma tekniğini bir üst seviyeye taşımayı başardı.

İlk franchising veren fastfood restoranı olarak bilinen KFC’nin şubelerinin çoğalmaya başlamasına daha 12 yıl vardı. Fakat bu uzun çaba Albay Sanders’ı ve KFC’yi tüm dünyada bilinir bir kişi ve marka yapacaktı.

Top sakallı Albay Sanders 1982 yılında vefat etmiş de olsa, bugün bile mirasını KFC kovalarından yemeye devam etmekteyiz. Artık hepimizin tanıdığı, kızarmış tavuk kanatları ile özdeşleşmiş KFC hakkında ilginç bilgiler bu nedenle sizin de ilginizi çekebilir.

kfc hakkında ilginç bilgiler

Japonya’da Bir Yılbaşı Geleneği Olarak: KFC

“Kurisumasu ni wa kentakkii!” yani Türkçesi “Yılbaşında KFC” sloganıyla 1974 yılında gerçekleştirilen bir kampanya ile KFC, Smithsonian Magazine adlı derginin araştırmalarına göre o günden bu zamana dek yılbaşı arifesinde pasta ve şampanya gibi klasik kutlama gıdalarının yanında en çok sipariş verilen beslenme opsiyonu konumunda.  

Japon halkının tüm yıl boyunca ilgi gösterdiği KFC kızarmış tavuklarının satışı, yılbaşı döneminde adeta patlama yapıyor. Öyle ki Tokyo’nun göbeğinde, içerisinde viski satışı da yapılan tam üç katlı koskocaman bir KFC şubesi bulunuyor.

KFC İlk Olarak “Sanders Court & Cafe” İsmiyle Açıldı

KFC ilk açıldığında ismi Kentucky Fried Chicken değildi. Albay Sanders Kentucky eyaletinde kızarmış tavuklarını satmaya ilk başladığında benzincinin hemen yanı başındaki dükkanın ismi Sanders Court & Cafe’ydi.

Günümüzde KFC konseptiyle işletilmeye devam eden bu cafenin bir bölümü ise ilk açılan KFC olduğu için Sanders’ın anasına müze olarak tahsis edilmiş durumda.

kfc hakkında bilinmeyenler

KFC Kovaları İlk Başta Yoktu

KFC’nin ikonlaşmış kovaları restoran açıldıktan sonraki ilk 27 yıl boyunca kullanılmadı. KFC’de 1957 yılına kadar kova satışı yoktu ve en fazla birkaç parça tavuk satın alınabiliyordu. İlk kova tasarımı franchising işletmelerinden biri tarafından bulundu ve ilk kova ile birlikte 14 parça tavuk, 5 ekmek ve bir parça gravy sosu servis edilebildi.

Albay Sanders Aslında Albay Değildi

İşte KFC hakkında ilginç bilgiler arasında sizi belki de en çok şaşırtacak gerçek: Askerlik görevini katır bakıcısı olarak yapan Harland Sanders aslında albay değildi!

KFC’nin tavuklarının şöhreti dönemin Kentucky Valisi Ruby Laffoon’un kulağına giden Sanders, eyaletin şöhretine ve mutfağına yaptığı katkılardan dolayı Kentucky Valisi tarafından Albay ilan edildi.

kfc sahibi nereli

KFC Gizli Tarifi Kasada Saklanıyor

KFC sosunun gizli olarak tanımlanan tarifi gerçekten de şirketin Louisville’de yer alan genel merkezinde, tarifteki 11 bitki ve şişeleriyle birlikte bir kasada saklanıyor.

Bugüne kadar gizli tutulmaya devam edilen tarifin Tellicherry karabiber, tuz, un monosodyum glutamat (msg) ve adaçayı içerdiği düşünülse de, tarifin tam olarak hangi baharatları içerdiği günümüzde hala kanıtlanmamış durumda.

Ekmeksiz Tavuk Burger Yaptılar

KFC daha önce 1 Nisan günü açıkladığı The Double Down adlı menüsüyle hayranları şaka sansa da ilginç bir ekmeksiz burger yaptı. Üst ve alt katını tavuktan ekmeklerin oluşturduğu The Double Down’ın arasında ise domuz pastırması (bacon) ve kaşar peyniri yer alıyordu. Malezya ve Singapur gibi ülkelerde ise helal içerik olabilmesi için bacon yerine hindi füme kullanıldı.

KFC İsmini Albay Sanders Bulmadı

Albay Sanders her ne kadar firmanın kurucusu, gizli tarifin sahibi ve marka yüzü olsa da Kentucky Fried Chicken ismi onun fikri değildi.

Sanders’ın ilk şubelerinden birinde işe aldığı bir ressam tarafından bulunan bu isim daha sonra tüm şubelerin tabelasında kendine yer buldu.

kfc açılımı nedir

KFC Baharat Tarifinin Çok Benzeri Satın Alınabiliyor

Belirttiğimiz üzere orijinal KFC tarifi gizli tutulsa da, tarifin çok benzer bir ikamesi internette Marion-Kay Spices tarafından 99-X ismiyle satılıyor. Zamanında Albay Sanders’ın Marion-Key’de çalışan Bill Summers isimli bir teknisyenden 11 gizli tarife benzer bir tarif yapmasını istediği ve ortaya çıkan bu tarifi daha sonra franchising şubelerinden bazılarına gönderdiği de rivayet ediliyor. Yine söylenenlere göre Albay Sanders’ın 1982 yılındaki vefatından sonra bu alternatif tarifin KFC için üretimi ve dağıtımı da yasaklanıyor.

KFC Açılımı Nedir

KFC hakkında ilginç bilgiler yazımızda belirttiğimiz gibi KFC’nin açılımı: Kentucky Fried Chicken’dır. Kentucky ABD’nin bir eyaletidir. Fried Chicken ise kızarmış tavuk demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir