DİJİTALTRIVIA

Youtuber Nasıl Olunur

Günümüzde birçok kişi popüler ya da fenomen olmak isterken, youtuber nasıl olunur sorusunu da kendisine soruyor. Çünkü Youtuber olmak için yapılması gerekenler bir yana, youtuber’lık gibi emek ve zaman gerektiren bir işin artık bu çabaya değip değmeyeceği merak konusu. Malumunuz halihazırda Youtube ülkemize birçok ünlü ve zengin kazandırdı bile. Youtuber olmanın hala mantıklı bir yatırım olup olmadığı tartışmaya açık olsa da, bu yazıda kimsenin hevesini kırmadan youtuber nasıl olunur sorusunun cevabı olabilecek bazı yöntemlerini sıralayacağız.

Youtuber olma tartışmaları bir yana, her ne kadar bir gecede ünlü olabilmek erken 2010’larda kalsa da, potansiyeli olan herkesin Youtube’da başarılı olma ihtimali mevcut. Sadece biraz zaman ve çaba harcamanız gerekli. Diğer taraftan biraz farklı bir konu olsa da, geçmişteki Youtube influencerları pazarlama dünyasını kitlelere ulaşma konusunda anlayış değişikliğine sürükledi. Bu sebeple youtuber olmak için hevesleniyorsanız; cevabını aramanız gereken bir diğer soru da kitlelere nasıl ulaşabileceğiniz diyebiliriz.

Dünyaca ünlü video platformu Youtube, artık sesini kitlesine ve dünyaya duyurmak isteyen birçok işletmenin, sanatçının veya içerik üreticinin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Biz de kamera önünde olmaya ilgi duyan ve youtuber nasıl olunur sorusunun yanıtını arayanlar için bir liste hazırladık.

Youtuber Nasıl Olunur

Youtube’da başarılı olmak istiyorsanız her şeyden önce “başarılı olmak” kelimesinin sizin için ne anlama geldiğini tespit etmelisiniz. Günümüzde başarı daha çok kazanılan para miktarı ile ölçülse de, bu parayı nefret ettiğiniz bir işte kazanmak sizi pek de mutlu etmeyebilir.

Yani öncelikle videolarınız için emek harcadıktan sonra youtube görüntülenme sayısı arttırmayı, youtube’dan para kazanmayı ve youtube abone sayısı arttırmayı kendiniz için uygun bir hedef olarak görebilmeniz gerekiyor.

Youtuber nasıl olunur

1. YouTube’un envayi çeşit videoyu tek bir platformda toplamayı başaran bir girişim olduğunu unutmadan başlayalım. YouTube’da zaman geçirenler iyi bilirler ki sahne performanslarından nasıl yapılır videolarına, mizahtan tartışma programlarına kadar uzanan sınırsız içerik bugün youtube’un serverlarında yer almakta. Bu nedenle en iyi yaptığınızı düşündüğünüz, size özel, niş bir konsept bulmalısınız.

Benzersiz ve özgün videolar çekebilmek için bulduğunuz odak noktanız ile marka kimliğinizi birleştirin. Taklitçi değil, gerçek bir Youtuber olmak için ve youtube’da başarılı olmak için sizi farklılaştıran detayları kullanmalısınız. Çünkü bu özgünlük sayesinde izleyicilerin sizinle bağlantı kurmasını ve etkileşim yaratmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bulduğunuz kanal konseptinden sonra bu konseptin hedef kitlesinin kim olduğunu da tespit etmeye çalışmalısınız.

2. Konsepti ve ardından video çekeceğiniz konu başlıklarını bulduktan sonra: Başlangıç planınız için yüksek çözünürlük bir kameranızın, iyi bir mikrofonun, işlevsel bir ışık halkasının (light-ring) ve video kayıt programınızın hazır olması gerekiyor. Ancak bütçeniz kısıtlıysa, günümüzdeki akıllı telefonların ışık yardımıyla iyi birer video kamera olabildiğini unutmayın. Daima takvimle hareket edin ve youtube kanalınızda hangi içeriğin ne zaman paylaşılacağını biliyor olun.

3. SEO’nun sadece web sitelerin daha fazla tıklanma alması için gerekli olmadığını, YouTube’da SEO etkisinin sandığınızdan çok daha yüksek olduğunu söyleyebilmekteyiz. Video çekmek için verdiğiniz emeğin yanında kanalınızın keşfedilmesinin de çok önemli olduğunu ve bunun için de çabalamanız gerektiğini unutmayın.

Youtube aslında çok gelişmiş bir arama motorudur. Yeni içerikler keşfetmek ya da geçmişte yayımlanan içerikleri bulmak için arama yaptığımızı unutmayın. Bu nedenle doğru anahtar kelimeleri kullanmak; görülme, keşfedilme ve izlenme sayılarınızı artıracaktır. Benzer içerikler üretmeyi planladığınız youtube kanalları varsa onların kullandığı veya onların kullandığına benzer kelimelerle hedef kitleye ulaşmayı deneyebilirsiniz.

4. Youtuber olmak için gerekenler arasında diğer bir önemli madde ise istikrardır. Youtuber olmak için yaptığınız araştırmalarda yüzlerce web siteyi ve forumu ziyaret etmiş olsanız dahi, stabil bir şekilde içerik üretemiyorsanız bildikleriniz size fayda sağlamayacaktır. Youtube’da başarılı olmak için istikrarlı olmalısınız.

5. İstikrar kelimesini yalnızca belirli bir sıklıkta içerik atmayı başarmak olarak değerlendirmeyin. Kanalınızın bir çizgisi olması gerekiyor. Severek takip ettiğiniz bir YouTube kanalı olduğunu ve bu kanalın yemek videoları çekip yayınladığını farz edelim: Bu kanal bir anda bilgisayar tamiri nasıl yapılır veya youtuber nasıl olunur gibi bir içerik yayınlarsa muhtemelen afallarsınız. Bu nedenle olur da konsept dışı bir video çekecekseniz bunu gerekçeleriyle birlikte takipçilerinizle paylaşın ve onları bilgilendirin (videoda veya açıklama metninde) 6. Takipçilerinizle etkileşime geçmekten çekinmeyin. YouTube çoğu zaman bir samimiyet ortamıdır. İnsanlar diğer gerçek insanları görürler ve onlara mesaj yollarlar. Bu mesajlar cevaplandığında da ortaya gerçeklik-gerçekçilik çıkar. Bu nedenle soru cevap, canlı yayın vb etkinlikleri tercih edebilirsiniz. Takipçilerinizle bağlantıda kalmak sizin için faydalı olacaktır.

6. Takipçilerinizle etkileşime geçmekten çekinmeyin. YouTube çoğu zaman bir samimiyet ortamıdır. İnsanlar diğer gerçek insanları görürler ve onlara mesaj yollarlar. Bu mesajlar cevaplandığında da ortaya gerçeklik-gerçekçilik çıkar. Bu nedenle soru cevap, canlı yayın vb etkinlikleri tercih edebilirsiniz. Takipçilerinizle bağlantıda kalmak sizin için faydalı olacaktır.

Youtuber Kazançları

Youtube tüm video üreticilerini iş ortağı yapar ve belirli izlenme başına ödeme yapmaktadır. Youtube üreticilere dolar olarak ödeme yapar. YouTuber kazançları da ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

Youtube’dan para kazanmak için belirli bir takipçi kitlesine (aboneye) ve belirli bir izlenme süresine ihtiyacınız vardır. Bu süre ve takipçi sayısı yıldan yıla değişebilmektedir. Ardından youtube içerik üreticisi olarak youtube’un resmi ortağı olursunuz.

youtubeda influencer olmak

İşte bu noktadan sonra aylık olarak ödeme almaya başlarsınız. İlgi duyduğunuz kanalın adını ve ortalama dinlenme miktarını (günlük-aylık) girerek bu kanalın aylık gelirini ortalama olarak tahmin edebilecek web siteleri mevcuttur.

Youtuber Vergi Miktarı

Sosyal medyada yeni düzenlemelere göre (2021 sonu) youtuberlar hesaplarına yatan paradan %15’lik bir stopaj kesintisi ödemektedir. Youtuber vergi miktarı 880 bin liraya kadar %15’te sabit kalmaktadır. Bu oranı aşmayan miktarlardaki gelirlerin vergisini ve diğer ödemeleri çalıştığınız banka sizin adınıza yapacaktır.

2022 yılı youtube vergi miktarı konusunda sınır olan 880 bin lirayı aşmanız durumunda ise şirket kurmanız gerekecektir. Buradan yola çıkarak ödediğiniz vergi miktarı %25’e kadar yükselecektir (kurumlar vergisi ödeme zorunluluğu. Örneğin tam olarak 880 bin 1 tl kazandığınızda 220 bin tl gibi bir rakamı adeta youtube vergisi olarak ödersiniz.

Youtuber Mikrofon Seçimi

Youtube denince akla ilk olarak görsellik ve 4K görüntü kalitesi gelse de, videolarınızdaki ses de neredeyse aynı derecede önemlidir. İyi bir ses iyi bir kalite demektir ve takipçilerinizi rahatsız etmeden, içeriğinize odaklanmış bir şekilde videolarınızı izlemesine olanak tanır.

Günümüzdeki akıllı telefonların birçoğu mikrofon konusunda gelişkindir (özellikle Iphone 11, Iphone 12 pro gibi modeller). Bunun dışında bütçeniz kısıtlı ise ve outdoor çekimler yapacak iseniz, yaka mikrofonu tercih etmelisiniz. Günümüzde youtuberlar arasında en çok tercih edilen yaka mikrofonları arasında BoYa ve Lastvoice markalarının modelleri yer almaktadır.

Dış çekimlerden ziyade bir program gibi iç mekan çekimi yapacaksınız ve videolarınıza profesyonel bir gerçeklik katmak istiyorsanız, condenser mikrofon da tercih edebilirsiniz. Samson C01 ve Rode NT1A gibi modeller işinizi görecektir. Ancak bu gibi mikrofonları bilgisayarınıza bağlamak için harici bir ses kartı veya mixer gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir