DİJİTALTRIVIA

Influencer Marketing Nedir

Pandeminin de etkisiyle değişen dünya şartları, medya kullanım alışkanlıkları ve e-ticaretin büyük yükselişi influencer marketing nedir sorusunu da beraberinde getirmektedir. Pazarlamanın yeni ve dijital formlarından biri olan influencer marketing, influence marketing adıyla da bilinmektedir.

Günümüzde markalar tarafından kullanım oranı artan ve sosyal medyanın vazgeçilmezlerinden biri olan influencer marketing nedir başlıklı yazımızda konuyu irdeliyor ve aynı zamanda Influencer reklam ücretleri ile influencer ajansı gibi başlıklara değiniyoruz.

Influencer Marketing Nedir?

Sade, kısa fakat anlaşılır bir açıklamayla Influencer Marketing: alanında bilgili, uzmanlaşmış ve toplum üzerinde etki yaratan kişilerin -yani influencerların- markalarla iş birliği yaparak bu firmaların ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmasıdır.

Genellikle kişi fakat bazen de marka ya da şirket olan Influencerların özelliği toplumu yarattıkları içeriklerle satın alma ya da ürün kullanma alışkanlıklarına itebilmeleridir. Keza influence=etkilemek, influencer=etkileyen, etki yaratan demektir.

Çok büyük oranda sosyal medya platformları üzerinden yapılan influencer marketing, firmaların sosyal medya gibi kullanıcı hacmi yüksek platformlarda markasının konuşulmasını, tanıtılmasını ve tartışılmasını sağlamak amacıyla yaptığı pazarlama faaliyetlerinin tümüdür.

influencer marketing nedir

Bu noktada elbette ki influencer olan kişinin itibarı, güvenirliği ve geçmişte markalara sağladığı hizmetlerdeki verdiği verim belirleyici unsurdur. Influencer olmak isteyen kişiler bu yola baş koyduktan itibaren bir marka algısı yaratır ve takipçisi (tabii topluma etkisi) yüksek bir influencer olduktan sonra markaların radarına girerler.

Influencer Reklam Ücretleri

Tahmin edeceğiniz üzere influencerların reklam ücretleri, her influencer kendi markasına sahip bir birey olduğu için değişkenlik göstermektedir. Influencer reklam ücretlerinin belirlenmesinde kişinin takipçi sayısı, geçmişteki iş birliği başarıları ve hatta o anki maddi durumu söz sahibi olmaktadır.

Mikro influencer ve makro influencerların ücret aralığı da farklılık göstermektedir. Influencer kişi ya da kurum, yüksek takipçi olma kozunu (sahte takipçi yok ise) mutlaka kullancaktır. Sıfır ile 20K takipçi arasındaki mikro influencerların ise daha güvenilir bir algı yaratıp yaratmadığı da günümüzde hala ayrı bir tartışma konusudur.

Ortalama bir ücret aralığı belirlenecek olursa 0-20.000 arası takipçiye sahip mikro influencerlar iş birliği başına 2.000₺ ila 9.000₺ arasında ücret talep edebilmektedirler. Fakat beklendiği gibi takipçi sayısı arttıkça işin içine yükselen nakit ücretin yanında ek koşullar da girecektir (tatil, konaklama, restoran veya tesis kullanım hakkı gibi). Ayrıca 100K – 200K arasındaki influencerlar 5.000₺ ila 20.000₺’lik işbirlikleri talep edebilirken, takipçisi milyon ve üzerinde olan influencerlar ise 100.000₺’ye varan paylaşım işbirliği ücreti de talep edebilirler. Tabii ki az önce bahsettiğimiz yan hakları da ayrıca gündeme getirebilirler.

Influencer Ajansı – Influencer Uygulamaları

Influencerlık günümüzde meslek haline geldiği için, ciddi miktarda gelir getirdiği için ve gerek markaları gerekse influencerların kendisini başarıya ulaştırdığı için bir üst seviyeye geçmiş durumda. Erken 2010’lu yıllarda influencer olmak için çok büyük meziyetlere sahip olup, kendi emeklerinizle sıfırdan veya çok özel bir içerikle bir gecede şöhret olabilmeniz mümkündü.

Şimdilerde ise hem influencer yaratan, hem de elbette ki kendi çıkarları doğrultusunda influencerlara destek sağlayan çok sayıda firma ve kuruluş bulunmakta. Toplum influencer kavramına ve influencer marketing stratejisiyle yapılan iş birliklere aşina olduğu için, Influencer ajansları ve influencer uygulamaları son dönemde büyük artış göstermiş durumda.

Sosyal medya influencerları için Ilonsi gibi bazı uygulamalar kullanıcı ve markayı bir araya getirme işlevini başarıyla bir araya getirebilmektedir. Aynı zamanda Muse ve bizzat influencerlar tarafından kurulan Klishe gibi ajanslar da influencer ajansı hizmeti vermekte ve gerek markalara gerekse influencerlara destek olmaktadır. Influencer başvuru süreçleri için bu tarz uygulamalara veya bilinen markalara müracaat edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir