MÜZİKTRIVIA

Spotify: En Çok Dinlenen Sanatçı Kim?

Bundan tam yaklaşık 15 yıl önce 2006 yılında İsveç’te kurulan ve şimdi neredeyse ülkemizde herkesin akıllı telefonunda, bilgisayarında ve tabletinde yüklü olan Spotify’ın kullancısı sayısı günden güne artmakta. Güncel verilere göre tüm dünyada 380 milyona yakın kullanıcısı olan Spotify kullanıcı sayısı da birçok popüler uygulama gibi günden güne yükseliyor.

Statista verilerine göre 2020 yılının ikinci çeyreğinde 144 milyon premium kullanıcısı olan Spotify’ın ücretli üye sayısı 2021 yılının ikinci çeyreğinde 172 milyon barajını devirmiş durumda. Stats for Spotify çalışmasında premium kullanıcı sayısı 2017 yılının başından bu yana ikiye katlanmış durumda. Spotify kullanıcı sayısında gerçekten dramatik bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Spotify’da En Çok Dinlenen Sanatçılar

Spotify’da en çok kimin dinlendiği sorusuna verebileceğiniz ilk olası cevaplar Queen, Metallica, Beatles ya da Drake olabilir ancak bu sanatçıların hiçbiri ilk 10’da bile değiller. Queen 37.7 milyon dinlenmeyle dünyada en çok dinlenen 40’ıncı sanatçı olurken, The Beatles ise 24 milyon dinlenmeyle kendine 109’uncu sırada yer buluyor. Metallica 17 milyon dinlenmeyle 212’inci sıraya yerleşirken dönemimizin pop yıldızı Drake ise 56 milyon aylık dinlenmeyle 11’inci sırada.

Spotify istatistiklerini alt üst ederek ilk üçe yerleşen sanatçılara gelirsek, 3’üncü sırada The Weekend 80 milyona dayanan aylık dinlenme ile karşımıza çıkıyor. İkinci sırada ise 2010’lı yıllarda pop müziğe damgasını vuran Ed Sheeran yer alıyor. Ve evet: Bir numarada ise aslında hepimizin yakından tanıdığı 1994 doğumlu isim Justin Bieber yer alıyor!

83 milyona yakın aylık dinlenme ile Spotify’ın son yılda ve günümüzde en çok dinlenen ismi olan Justin Bieber, STAY ve Stuck with U gibi başarılı düet çalışmalarının da etkisiyle yerini çok sağlam bir şekilde korumaya niyetli. Özellikle Purpose, Believe ve Changes albümleriyle otoritelerden övgü alan Kanadalı pop yıldızı bugüne dek Ed Sheeran, Major Lazer, DJ Khaled, Lil Wayne, Diplo, Skrillex, Ariana Grande ve Nicki Minaj gibi çok önemli isimlerle ortak çalıştırma gerçekleştirdi.

Listenin zirvesinde Kanadalı yıldız Justin Bieber yer alıyor.

En Çok Dinlenen Diğer Müzisyenler

Dünyaca ünlü müzik platformunda yakından tanıdığımız Barbadoslu r&b yıldızı Rihanna 45.4 milyon aylık dinlenmeyle 23’üncü sırada yer alırken, rap yıldızı Eminem ise yine 45.3 milyon dinlenmeyle Rihanna’nın hemen ardından 24’üncü sırada yer alıyor. Güney Kore’nin neredeyse tüm dünyadan hayranı bulunan son yılların popüler gurubu BTS aylık 40 milyon dinlenmeyle 31’inci sırada konumlanıyor.

Houstonlı trap yıldızı Travis Scott 46 milyon aylık dinlenme ile dünyada 21’inci sırada yer alırken Rap müziğin efsanesi olmasının yanında kariyeri boyunca birçok farklı tarz deneyen Snoop Dogg ise 21 milyon dinlenmeyle 144’üncü sırada bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir