SPORTRIVIA

Uyku Yogası Nedir?

Uyumadan önce düşük tempolu egzersiz yapmak için tercihiniz uyku yogası olabilir. Uykudan önce yoga yapmak; huzurlu bir uykuya dalmadan önce hem mental, hem de fiziksel olarak rahatlamanızı sağlayabilmektedir.

Uyku Yogası & Uykuya Dalma Problemleri

Düzenli olarak yoga yapmak insomnia hastalığının belirtileri ortadan kaldırabilmektedir. Uykudan önce uyku yogası yapmak uykuya dalış sürenizi kısaltabilir, aralıksız uyku çekmenize yardımcı olabilir ve gece uyandığınızda tekrar uyuyabilmenizi kolaylaştırabilir.

Çinli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, yoga ve benzeri vücut-zihin egzersizlerinin insomnia sorununun yatışmasına yardımcı olabildiği ve kişilerin uyku kalitesini artırabildiği ortaya çıkmıştır. Uykudan önce yoga yapmak dışında meditasyon, tai chi ve qigong anlayışlarını da uygulayabilirsiniz.

Yoga Sakinleştirir

Yoga yapmak vücudunuzun sakin bir konumda kalmasına yardımcı olabilir. Vücudunuzu kaç ya da savaş modunun tam tersi bir hale getirerek dinginleştiren yoga pozları sakinleşmenize ve daha sakin tepkiler vermenize yardımcı olabilir.

Yoga tansiyonunuzu ve stres hormonu kortizolün salınım miktarını azaltacağı için sakinleşmenin yanında stres kaynaklı kilo alma, anksiyete ve insomnia sorunlarından korunabilirsiniz.

Yoga Kilo Verdirir Mi?

Ulusal Tamamlayıcı ve İntegratif Sağlık Birimi (National Center for Complementary and Integrative Health) tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre; düzenli olarak yoga yapmak kilo vermenize ve uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Uykudan önce yoga hareketleri yaptığınızda uyku kaliteniz artacağı için kilo kontrolü sağlamanız kolaylaştıracaktır. Yoga ayrıca dolaylı yoldan kötü yeme-içme alışkanlıkları için de çare olabilir.

Uyku Öncesi Yoganın Zararları Var Mı?

Uyku yogası yaparken uygulayacağınız pozları güvenli bir şekilde yaptığınız müddetçe yoganın sizin için sakıncalı olduğundan söz edemeyiz. Ancak sakin pozlarda ve hareketlerde bile vücudunuz ve beyniniz fazla uyarılıyor ise uyku yogasından uzak durmanız faydalı olabilir. Bu gibi durumlarda yoga yapmak yerine vücudunuzun daha az aktif olduğu meditasyon, nefes egzersizleri ve tai chi yapabilirsiniz.

İnsan vücudu güne başladıktan belirli bir zaman sonra daha esnek bir hal alır. Yoga; kas gücünüzü denge ve esneklikle birleştirerek vücudunuzun sınırlarınızı zorlamanıza olanak tanıyan bir felsefedir. Spor kaynaklı sakatlıklar da dahil olmak üzere herhangi bir sağlık probleminiz varsa yeni bir spor branşı denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Uyku Öncesi Yoga Hareketleri

Uykudan önce aşağıdaki düşük tempolu ve nazik uyku yogası pozlarını uygulayarak zihninizi uyku vaktine hazırlayabilirsiniz.

1.) Legs Up The Wall

2.) Reclined Butterfly

3.) Child’s Pose

4.) Corpse Pose

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir