TRIVIA

Çikolata Neden Mutlu Eder?

Çikolatayı tutkuyla tüketen birçok kişi aslında çikolata neden mutlu eder sorusunun bilimsel yanıtını bilmemektedir. Özellikle kadınlar çikolata tükettiği zaman kendilerini çok iyi hisseder ve bu mutluluğu gerçek anlamıyla tepeden tırnağa hisseder. Çikolatanın içeriğini mercek altına alarak çikolata neden mutlu eder sorusunun yanıtını veriyoruz.

Çikolata Neden Mutlu Eder?

Çikolata lezzetli olmasının yanında insan beyninde yarattığı etkilerle de adından yüzyıllar boyunca söz ettirmektedir. Çikolatanın içeriğinde bizi mutlu eden maddeleri ele alalım.

P.E.A Etkisi (Feniletilamin Etkisi)

Çikolatanın mucizevi özelliklerinden ilki, aşık olunca beyinde salgılanan feniletilamin adlı kimyasal ile ilgilidir. 1800’lü yıllardan bu yana kalp şeklinde tasarlanan çikolata kutuları bu konuyla ne kadar ilgilidir bilinmez fakat feniletilamin; insan beynindeki endorfin seviyesini yükselterek vücuttaki dopamin ve serotonin aktivasyonunu artırır. Feniletilamin bazı yabancı ülkelerde takviye gıda olarak satılmaktadır. Feniletilamin supplement olarak su yosunlarından elde edilmektedir.

çikolata neden mutlu eder

Teobromin

Kalp atışlarını hızlandıran bir uyarıcı olan teobromin, aslında yalnızca çikolatanın içinde yoktur ancak bizler çikolatanın popülerliği sayesinde kendisini tanımaktayız. Kafein etkisine benzer şekilde çalışan teobromin adonizin reseptörlerini kapatarak yorgun hissetmenizin önüne geçebilir. Etkisi kafeinden bir miktar daha uzun süren teobromin bu sebeple sizi tıpkı kafein gibi enerjik ve canlı tutabilir.

Magnezyum Takviyesi

PMS dönemlerinde çikolata yemek istemek aslında bedensel bir ihtiyaç olarak yorumlanabilir. İçeriğinde belirli oranda magnezyum barındıran çikolata rahatlatıcı etkisiyle çikolata neden mutlu eder sorusunun yanıtlarından bir diğeridir. Rahatlatıcı etkisiyle bilinen magnezyum yalnızca anksiyetenin yatışmasına yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca vücut krampları için de iyi bir destektir.

Kafeinin Faydaları

Kafeinin faydaları ve zararları konusunda artık birçoğumuz fikir sahibiyiz. 28 gramlık bir çikolatanın içerisinde yaklaşık 24 mg kadar kafein bulunur. Bu miktar elbette ki bir shot espresso kadar yüksek bir miktar değildir. Fakat yine de enerji seviyenizde olumlu bir hareketlenme yapabilecek değerdedir.

Kafein ayrıca çikolata yediğinizde diğer bir uyarıcı olan teobromin ile birleştiği için her iki uyarıcının da enerji seviyenizdeki etkileri artabilecektir.

Çikolata “L-Triptofan” İçeren Besinler Arasındadır

Mutluluk hormonu serotoninin habercisi olarak bilinen L-Triptofan yüksek miktarlarda olmasa da çikolatanın içeriğinde kendine yer bulmuştur. İnsan vücudundaki rahatlatıcı etkileriyle bilinen l-triptofan’ın aktive olması için karbonhidrat ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Çikolata yediğinizde şeker olarak vücuda giren karbonhidrat çikolatanın içeriğindeki l-triptofan’ın fazlasıyla verimli bir şekilde işlevsellik göstermesini sağlar. Bu da çikolata neden mutlu eder sorusunun cevabı olarak verilebilecek, rahatlatıcı bir unsurdur.

Polifenollerin Faydaları

Polifenoller antioksidan sınıfındandır. Polifenol içeren besinler genellikle iyi ve mutlu ruh haliyle ilişkilendirilmektedir. Bu antioksidanlar beyin üzerinde nöroprotektif (sinir koruyucu) etkisi vardır ve bilişsel veya psikiyatrik problemlerin önlenmesine destek olabilirler.

Besinlerde ve gıda takviye gıdalarda bulunan botanik ya da bitkisel polifenoller üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bu antioksidanların beyin üzerinde olumlu etkiler yaratabilmektedir.

Özetle çikolata neden mutlu eder sorusunun yanıtını aslında sadece çikolatanın lezzetli tadıyla değil, sizi ayrıca neşelendiren belirli kimyasallar ve gıda içerikleriyle ilgilidir. Duygusal durumunuz ne olursa olsun makul miktarlarda çikolata tüketebilir ve çikolatanın uyarıcı, mutlu edici ve enerji verici etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir