TRIVIA

Pandaların İlginç Özellikleri (2022)

Pandalar insanlar tarafından sempatik bulunmaktadır ve pandaların ilginç özellikleri bu canlılara ilgi duyanları şaşırtmaya devam etmektedir. Pandalarla ilgili şehir efsaneleri üzerinden gittiğimiz yazıda aynı zamanda pandalar nerede yaşar, pandalar ne yer ve pandalar insanlara saldırır mı gibi soruların yanıtlarını verdik.

Pandalar Ne Yer?

Pandalar ne yiyor sorusunun cevabı aslında çok basit ve kısadır. Çünkü pandaların günlük beslenme alışkanlıklarını bambu ağaçlarının sapları ve yaprakları oluşturur. Pandaların beslenme programının %99’unu bambu ağacı ve türevleri oluşturur.

Bambu ağacının besin değeri çok yüksek olmadığı için pandalar günde 12-38 kg arası bambu yer. Pandalarda beslenme açısından %1’lik kısmı oluşturan yiyecekler ise diğer bitkilerin yaprakları ve belki de et olabilir. Pandalar neredeyse vejetaryen olsalar da bazen pika gibi küçük kemirgenleri avlayıp tüketmek isteyebilirler.

Pandaların sindirim sistemi bambuya bağlı olarak evrimleşmiş olsa da pandaların ilginç özellikleri arasında halen bir etoburun sindirim sistemine sahip olmaları da sayılabilir.

pandaların ilginç özellikleri

Pandalar İnsanlara Saldırır Mı?

Pandalar hakkındaki en yaygın düşüncelerden biri de pandaların sevimli, kibar ve oyun oynamaya düşkün canlılar olduğudur. Bu algının sebeplerinden biri de internette ve sosyal medyada sık sık rastladığımız bebek pandalarla fotoğraf çekilen insanların belleğimize yerleşmiş görüntüleridir.

Ancak pandaların da ayı olduğunu unutmamalı ve doğaları gereği agresif yapıda olduklarını bilmelisiniz. Pandaların köpek dişleri ve pençeleri gelişkindir. Ayrıca eklemleri güçlüdür ve çeneleri ciddi hasarlar verebilecek kadar sağlamdır.

Pandalar da birçok diğer hayvan gibi birbiriyle dişiler ile çiftleşebilmek için rekabet eder. Özellikle Çin’de yer alan Qinling Dağları’nda bulunan pandaların birçoğunda, kendi cinsiyle kavga ettikleri için yara izlerine rastlanmaktadır. Ayrıca 2007 yılında doğal olmayan ortamda doğup büyüyerek doğaya salınan bir pandanın diğer pandalar tarafından şiddete maruz bırakıldığı ve akabinde hayatını kaybettiği görülmüştür.

Pandalar insanlara her zaman saldırmasa da bunun örnekleri vardır. Panda bakıcıları pandaların doğal ortamına onlar yokken girmeye özen gösterirler. Bir pandaya sarılmak bir boz ayıya sarılmaktan çok farklı değildir.

Pandalar Nerede Yaşar?

Pandalar yaygın olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan ılıman ormanlarda yaşam sürerler. Bunun sebebi az önce bahsettiğimiz yoğun bambu tüketimi alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

Pandalar Kış Uykusuna Yatar Mı?

Diğer ayıların aksine pandalar kış aylarında kış uykusuna yatmaz. Bunun yerine ise ufak çaplı göçler düzenleyerek rakım seviyesi daha düşük olan ormanlara gidebilirler. Pandalar niçin kış uykusuna yatmaz sorusunun en kısa yanıtı yemek yemeyi kesemiyor oluşlarıdır.

Pandalar, bambu yapraklarının ve gövdelerinin besin değeri düşük olduğu için yeteri kadar yağ depolayamaz ve kışı çıkaracak kadar derin ve uzun bir uykuya dalamazlar.

Pandalar Kaç Saat Uyur?

Smithsonian’s National Zoo yetkililerinin gözlemlerine göre pandalar, tüm gece boyunca uyumaktansa gün boyu şekerleme yapmaya daha çok meyilliler. Hayvanat bahçesi yetkililerine göre pandalar bambu yedikten sonra kestirmeyi tercih ediyorlar.

Bu şekilde 2-4 saat kadar şekerleme uykusu yapan pandalar gün içinde ise toplamda 10 saat kadar uyku uyuyorlar (ortalama). Kış uykusu alışkanlıkları olmadıkları gibi sık sık yemek yemeleri gerektiği için uzun soluklu uyku alışkanlıkları da bulunmuyor.

Pandalar Kaç Yıl Yaşar?

Pandalar doğal koşullarda olduklarında etraftaki yiyecek erişilebilirliği, diğer pandalarla rekabet ve daha birçok farklı etken sebebiyle insan tarafından bakıldığı süreden daha kısa yaşar. Doğada yaşayan bir pandanın yaşam süresi ortalama olarak 15-20 yıldır. Bu sebeple pandaların ilginç özellikleri arasında cüsselerine göre kısa olan yaşam süreleri de sayılabilmektedir.

İnsan tarafından bakılan pandaların yaşam süresi ise daha uzundur. Bakım altında olan pandalar yaklaşık 25-35 yıl kadar yaşayabilir. Bugüne kadar en uzun yaşayan pandanın ise 38 yaşında olduğu kayıtlara geçirilmiştir.

Ek olarak pandaların tam olarak yetişkinlik boyuta gelmesi ortalama olarak 5 yıl sürer. Pandaların ergenlik dönemi 1-5 yaş arasıdır diyebiliriz. 5-18 yaş arasında ise en verimli ve yüksek performanslı dönemlerini yaşarlar.

Pandalar Hakkında Kısa Bilgiler

Pandaların ilginç özellikleri arasında aşağıdaki maddeleri sayabiliriz.

Çin sınırları dışında yaşayan yalnızca 50 panda vardır.

Günde yaklaşık 19 saat boyunca yemek yiyebilirler.

Libidoları ve nüfuslarını artırma eğilimleri yoktur

Yeni doğan panda bir kalıp tereyağı büyüklüğündedir ve annesinin 900’de 1 ağırlığındadır.

İri cüsselerine rağmen çok iyi tırmanıcıdırlar.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (World Wildlife Fund -WWF-) resmi logosu pandadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir