TRIVIA

Sakin İnsanların Özellikleri

İnsanlar için sakin kalabilmek bazı zamanlar zor olabilirken, doğuştan sakin insanların özellikleri birçok farklı kişide benzerlik gösterebilmektedir. Sakin kalmak ve sakin kalma yöntemleri stres seviyesi yüksek ülkelerde zor olabilse de, sakin insanların ortak özelliklerinin incelenmesi bu konuda birçok kişiye yardımcı olabilmektedir.

Kimi insanlar doğuştan sakin olan karakteristik bir yapıya sahipken, yapısı gereği sinirli ve kaygılı olan insanlar da gerek kendilerini geliştirerek, gerekse uzmanlardan yardım alarak sakin kalabilmektedirler. Sakin kalmak için bir diğer yöntem ise sakin insanların özellikleri öğrenilerek bunların üzerinde düşünmek olabilir.

Sakin İnsanların Özellikleri

Sakin insanların ortak özellikleri arasında gün içinde hareket etmek vardır. Sakin insan tanımı, tembel insan kelimeleriyle karıştırılmamalıdır. Sakin insanların evinden, odasından ya da ofisinden çıkarak hareket etmeleri yaygındır.

Gün içinde 20 dakika da olsa kalkıp hareket etmek, egzersiz yapmak ya da en azından yürümek sakin insanların yaygın özellikleri arasındadır. Tıpkı hayvanlarda olduğu gibi insanlar için de sabit kalmak ve hapsedilmiş hissetmek; huzursuzluk yaratacaktır.

Özellikle yürüyüş yapmak, kendiyle vakit geçirmek ve bu şekilde huzur bulmak sakin bir zihniyete sahip insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Sakin kalmak istiyorsanız kendinizle vakit geçirmeyi ve uzun ya da kısa yürüyüşler yapmayı deneyebilirsiniz.

sakin insanların özellikleri

Sakin Kişilik Özellikleri

Sakin insanların özellikleri arasında bulunan bir diğer unsur ise, günde en az 20-30 dakika hareket etmelerinin yanında fiziksel olarak bilinçli bir şekilde ağırdan alıyor olmalarıdır. Örneğin arabayla yolda giderken tempoyu düşürerek vites küçültmek gibi sakin insanlar da konuşmalarını ve hareketlerini yavaşça yapmayı tercih edebilirler.

Agresif insanlara baktığınızda genel olarak tezcanlı ve seri davrandıklarını görebilirsiniz. Sakin insanlarda ise bu durum çoğunlukla tam tersidir ve bilinçli olarak düşük tempoda yaşamayı tercih ederler.

Doğayla İç İçe Yaşamak

Sakin insanların özellikleri arasında temel olarak bulunan bir diğer unsur ise vücutlarını ve fiziksel ihtiyaçlarını dinlemeleridir. Misal vermek gerekirse kafeine, şekere veya gürültüye karşı yüksek duyarlılığa sahiplerse bu madde ve koşullardan uzak kalmayı bilirler. Seçimlerini kendilerini belirlerler ve kendilerine has tarzları vardır.

Diğer taraftan sakin kişilik özellikleri arasında doğayla vakit geçirmek ve doğadan uzak kalmamak da vardır. Bu insanlar ünlü doğa bilimci ve ekolog John Muir’in dediği gibi “Dışarıya çıkmak aslında gerçek anlamda içeriye girmektir” anlayışına sahip olabilmektedirler.

Sakin insanların ortak özellikleri arasında spiritüellik, yani ruhsallık ve meditasyon unsurları da vardır. Sakin olan her insan yapmasa da, yapan birçok insanın sakinleştiği yoga, nefes egzersizleri ve çeşitli meditasyon türleri sakin insanların diğer benzer davranışlarıdır.

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak içten olarak sakin yapıya sahip olan insanlar aynı zamanda her şeyi olduğu gibi görürler. Yani çoğu unsuru kişisel algılamaz, stres yapmaz ve kendilerini ellerinde olmayan sebeplerden ötürü üzmezler. Bir nevi zararlı olmayan ve kişisel gelişimlerini engellemeyen bir “kabulleniş” içerisindedirler. Ve böylelikle sakin kalabilirler.

Sakin İnsanların Öfkesi

Sinirli insanlar günlük hayatta öfkelendiği ve tartışma çıkardığı zaman, çevresinde bulunan ve onları tanıyan kişiler bu durumu genellikle yadırgamazlar. Çünkü alışık olmadıkları bir şeyle karşı karşıya değillerdir. Ancak sakin insanların öfkesi çoğu zaman çevresindeki insanları şaşırtır ve gerçekten kulak kabartılması gereken bir durum olduğunu düşündürür.

Sakin insanların öfkesi diğer kişileri şoke edebilir ve aynı zamanda biraz korkutabilir. Sakin insanların ortak özellikleri arasında bu kişilerin de birer insan oldukları ve temelde bizlerle aynı duygulara sahip olduklarını unutmamak gerekir. Bu nedenle sakin insanlara asla sinirlenmeyecek gözüyle bakılmalı ve herhangi bir şeye alınıp öfkelenebilecekleri göz ardı edilmemelidir.

Sessiz Sakin İnsanların Yapabileceği Meslekler

Çoğunluktan farklı şekilde bir nebze daha içine kapanık, konuşmayı sevmeyen ve sakin insanlar da tüm diğer özelliklere sahip diğer insanlar gibi kendileri için uygun meslekleri yapabilmektedirler. Unutmayın ki dünyamızda çalışmak isteyen insanlar için özellikleri ne olursa olsun yapabilecekleri bir iş vardır.

Sessiz sakin insanların yapabileceği meslekler çoğu durumda yazılım ve bilgisayarcılık üzerine olabilir. Tasarım, yazılım ve animasyon gibi tek başına yapılabilen işlerde rahatlıkla çalışabilirler. Ve böylelikle muhatap oldukları kişi sayısı minimuma indirgenmiş ve kendi çalışma alanları oluşmuş olur.

Çizim yapmak, kreatif işler ve bir şeyler üretmek sakin insanların doğasına çoğu zaman uygundur. Aynı şekilde mimarlık, hat sanatı ve ebru gibi sanatlar ve kreatif çalışmalar da sessiz insanların doğasına hitap edebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir