TRIVIA

Mocktail Nedir?

Isınan havalarla birlikte çevrenizdeki alkollü mekanlarda ya da cafelerde mocktail siparişlerini duyuyor ve mocktail nedir sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Muhtemelen hayatınızda mocktail tükettiniz ya da en az bir kere denediniz. Mocktail nedir başlıklı yazımızda lafı uzatmadan bu son yılların meşhur ve gözde içeceğinin ne olduğunu açıklayalım.

Mocktail Nedir?

Mocktail, kelime kökeni itibari ile mock ve coctail kelimelerinin birleştirilerek yeni bir sözcük olarak türetilmiş halidir. Coctail kelimesi tahmin edeceğiniz üzere hepimizin aşina olduğu kokteyl sözcüğünü ifade eder. Kokteyl bildiğiniz üzere alkollü içkilerin diğer içecek ve bazen de meyvelerle karıştırılmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Tabii ek olarak belirli bir yerde kısa süreli veya ayaküstü şekilde içki ve aperatif yiyeceklerin tüketildiği toplantıları da ifade eder.

Mock ise taklit, alay etme anlamlarına gelen İngilizce bir kelimedir (örn; mockingbird). Haliyle mocktail nedir sorusunun yanıtı da bu iki kelimenin birleşiminden gelen taklit kokteyl, yani en doğru meyve suları, şuruplar, krema ve çeşitli baharatlarla yapılan alkol içermeyen içecekleri ifade eder.

mocktail nedir

Özellikle hayatından alkollü içecekleri çıkaran, alkol kullanmayı tercih etmeyen kişilerin serinleme ve lezzet alma alternatiflerinden biri olan mocktail, son yıllarda bilinirliği ve tüketimi artan bir içecektir. Siz de herhangi bir mekanın menüsünde birbirinden lezzetli mocktail’leri gördüğünüzde, konuya aşina olarak ve alkol tüketmeyeceğinizi bilerek rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

Mocktail tarifleri

Mocktail nedir sorusunun yanıtını öğrendikten sonra siz de kendi mocktailinizi yapmak isteyebilirsiniz. Aşağıda sizler için derlediğimiz üç farklı ve birbiri için alternatif oluşturan mocktail tarifleri ile sevgilinize, ailenize veya kendinize lezzetli sürprizler yapabilirsiniz.

Virgin Cucumber Gimlet

Malzemeler:

45ml maden suyu

4-5 dilim salatalık

30ml lime suyu

30ml şurup

Yapılışı:

Tüm içeriği shaker’a atarak buz ekleyin. Ardından içeceğinizi çalkalayın. İlave parça buzla ve renklendirmek için ince jülyen kesilmiş salatalıkla süsleyin.

Rosemary Blueberry Smash

Malzemeler:

7-8 yabanmersini

1 sap biberiye

15ml ballı şurup

15ml taze limon suyu

120ml maden suyu

Yapılışı:

Yabanmersinini, biberiyeyi ve bal şurubunu shaker’a dökün. Ardından limon suyunu ekleyin ve üzerini buzla kaplayarak 10 saniye boyunca, şiddetlice çalkalayın. Süzgeçten geçirerek servis edin.

Mocktail Tarifleri Schweppes İçeren Dirty Pink

Malzemeler:

50ml greyfurt suyu

40ml limon suyu

50ml Schweppes Tonic

2-3 çilek

Yapılışı:

Bir adet şarap kadehine buz doldurun. Ardından önce greyfurt suyunu, ardından limon suyunu ve Schweppes tonik’i ekleyin. Biraz bekledikten sonra süs olarak 2-3 çileği kadehinizin içine atın. Mocktailiniz hazır.

mocktail tarifleri schweppes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir