TRIVIA

Sperm Çoğaltan Yiyecekler

Partnerinizle birlikte üreme (fertilite) problemleri yaşıyorsanız ilk önce bilmeniz gereken yalnız olmadığınızdır. PubMed Central’da yayımlanan bir araştırmaya göre her altı çiftten biri doğurganlık problemi yaşıyor ve her üç vakadan birini erkeklerin sperm verimliliği ile ilgili sebepler oluşturuyor. Bu noktada da sperm çoğaltan yiyecekler sorusu çiftlerin merak ettiği bir konu oluyor.

Kısırlığın tedavisi her zaman mümkün olamasa da çiftlerde doğurganlığı artırmanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. Meni sayısını artırmak kimi zaman sağlıklı beslenmeyle, yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle ve elbetteki ürolog desteğiyle mümkündür. Bilimsel araştırmaları kaynak alarak hızlıca konuya giriyoruz.

Sperm Kalitesini Artıran Yiyecekler

Erkekteki üreme bozukluğu kimi zaman cinsel işlev bozukluğuyla, kimi zamansa bu yazıda ele aldığımız şekilde kaliteli sperm sayısının azlığıyla ortaya çıkmaktadır. Erkekteki kısırlık genetik, genel sağlık durumu, kalıtsal hastalıklar ve kötü beslenme gibi sebeplerle meydana gelebilir.

Sperm çoğaltan yiyecekler arasındaki ilk tercihiniz C Vitamini içeren gıdalar olabilir. C Vitaminini daha çok bağışıklık sistemi ile ilişkilendiriyor olsak da bazı bilimsel veriler erkeklerdeki cinsel gücün artmasına destek olabildiğini de öne sürmektedir. Vücudunuzdaki reaktif oksijen türleri  (ROT) zararlı seviyeye yükseldiğinde bedeninizdeki oksidatif stres de artabilmektedir. Cleveland Clinic Foundation tarafından yapılan bir araştırmaya göre yüksek oksidatif stres miktarı ve ROT düzeyi erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir. C Vitamini gibi antioksidanlar ise bu olumsuz etkilerle savaşabilmekte ve erkeklerdeki sperm sayısını artırabilmektedir. Yani portakal, mandalina, brokoli, biber, brokoli gibi gıdalar meni miktarınızı artırabilir.

Aynı şekilde D Vitamininin de erkeklik hormonu olan testosteronu artırabildiği bilim tarafından desteklenmektedir. Medical University of Graz tarafından yapılan bir araştırmada; D Vitamini seviyesi düşük erkeklerin testosteron seviyelerinin görece daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Testosteron seviyesinin yüksekliği de sperm çoğaltan unsurlar arasında yer almaktadır. Daha çok güneş ışınlarıyla etkileşime geçen cildimiz tarafından üretilen D Vitamini somon, ringa, uskumru gibi balıklarda bulunur. Kırmızı etin de aynı şekilde iyi bir D Vitamini kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Vitamin ve mineraller arasında D Vitamini ve Çinkonun sperm çoğaltan yer aldığı düşünülmektedir. Yazımızda yer araştırmalar bazı bu görüşü desteklemektedir.

Sperm miktarını artıran yiyecekler arasında son olarak çinko içeren besinleri saymamız doğru olacaktır. Bilhassa kırmızı et, balık, yumurta ve kabuklu deniz mahsullerinde bol miktarda bulunan çinkonun vücudunuzda düşük seviyelerde olması erkeklerdeki testosteron seviyesini ve sperm sayısını düşürebilmektedir (kaynak: Mazandaran Üniversitesi). Fakat çinko kullanımınızı doğru ölçüde gerçekleştirmek için alanında uzman bir hekim ya da diyetisyenden destek almanızı öneriyoruz.

Sperm Arttırıcı İlaçlar

İlaçlar konusunda kan ve sperm değerlerinizi inceleyen alanında uzman doktorlarınızın tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz. Fakat ilaç olmayan takviye gıdaların yani supplementlerin erkeklerde kısırlık sorununa destek olabildiğini gösteren bazı araştırmalar bulunmaktadır.

Az önce bahsettiğimiz çinkoyu alanında uzman bir hekim desteğiyle kullanmak, eğer vücudunda çinko seviyesi düşük bir bireyseniz sperm sayınızın artmasını ve testosteron seviyenizin yükselmesini sağlayabilmektedir (kaynak: PubMedCentral). Kanınızdaki ideal çinko seviyesi sperm çoğaltan bir etken olabilir.

Ayrıca yazımızda bahsettiğimiz C ve D vitaminlerini de ölçülü olarak ve uzman hekim kontrolüyle birlikte takviye gıda olarak tüketebilirsiniz. Demir dikeni olarak bilinen bir diğer supplement tribulus terrestris de testosteron seviyesini ve libido artırıcı özelliği olduğu düşünülen bir takviye gıdadır.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir