SPORTRIVIA

Büyüme Hormonu Nedir?

Tam adı İnsan Büyüme Hormonu (HGH) olan Büyüme Hormonu, hipofiz bezleri tarafından üretilen çok önemli bir hormondur. Büyüme Hormonu nedir sorusunu biraz daha açarsak; bu hormonların hücre yenilenmesi ve metabolizma için kritik rol oynadığını söyleyebiliriz.

Büyüme Hormonu Ne İşe Yarar?

Büyüme Hormonu vücuttaki metabolik ve hücresel anlamdaki kritik görevlerin yanında kas gelişimi, kuvvet artışı ve egzersiz performansı açısından da önemli bir role sahiptir. Growth Hormonu ayrıca sakatlıklardan ve hastalıklardan daha kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Düşük büyüme hormonu seviyesine sahip olan kişilerin yaşam kalitesi düşebilir, hastalığa yakalanma riski artabilir ve bu kişilerde yağlanma meydana gelebilir. Growth hormonu seviyenizin uygun düzeyde olması kilo vermenize, sakatlıklarınızın iyileşmesine ve atletik antrenmanlardaki performanslarınıza katkı sağlar.

Büyüme Hormonu Nasıl Artırılır

Büyüme hormonu takviye olarak alınabildiği gibi doğal yollarla da artırılabilir. Örneğin bel çevrenizdeki yağ seviyesini düşürmek growth hormon seviyenizi artırabilir. PubMed Central tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre göbek bölgesinde yağlanma seviyesi yüksek kişilerin, 24 saatlik periyotlarda daha yağsız kişilerden düşük miktarda groft hormon salgıladığını gösteriyor.

Aynı şekilde şeker tüketimini ve işlenmiş karbonhidrat tüketimini kısıtlamak da büyüme hormonu salınımınızın artmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca yine PubMed Central’da yayımlanan bir başka araştırma, yatmadan hemen önce çok fazla yemek yemenin bu önemli hormonun miktarında düşüşe sebep olduğunu göstermektedir.

Büyüme Hormonu Saat Kaçta Çalışır

Büyüme hormonu seviyenizi artırmak istiyorsanız gece uykunuza önem vermelisiniz. Groft Büyüme Hormonunun zirve yaptığı saatler gece saatleridir. National Institute of Health (Amerika Ulusal Sağlık Enstitüleri) tarafından yapılan araştırmalar kalitesiz gece uykusunun Groft Büyüme Hormonu seviyesinde azalmaya sebep olabildiğini göstermektedir. Büyüme (Growth) Hormonu seviyenizi uyku süresince daha fazla artırmak isterseniz:

  • Geceye yakın saatlerde kafein tüketiminizi azaltabilir
  • Televizyon, tablet ve cep telefonlarınızla uyku saati yaklaşırken daha az vakit geçirebilir
  • Yatak odanızın daha az ışık almasını sağlayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir