TRIVIA

Orgazm Nedir?

Yunanca heyecanlanma ve uyarılma anlamlarına gelen “orgasmos” kelimesinden türetilen orgazm, bugünkü anlamıyla da çok farklı bir şey ifade etmemektedir. Orgazm nedir ve orgazm olduğumuzda niçin hoşumuza gider sorularının cevabını ise tamamiyle beynimiz ve sinir sistemimizde meydana gelen etkileşimler vermektedir.

Orgazmın keyifli olmasını açıklayan en temel sebep, orgazm olan kişinin beyninde dopamin, endorfin ve oksitoksin hormonlarının aynı anda salgılanmasıdır. Orgazm olduğunuzda aynı zamanda tansiyonunuz da düştüğü için rahatlamış hissedebilirsiniz.

Klinik psikolog Daniel Sher, “Beyindeki lateral orbitofrontal korteks seks esnasında daha az aktif olur. Beynin bu bölümü karar vermede ve değer yargılarında rol oynar. Bu alanın inaktif hale gelmesi bizlere orgazmın niçin kaygıları ve anksiyeteyi dindirerek bizi rahatlamış hissettiğini açıklayabilmektedir” diyor.

Daniel Sher ayrıca orgazm olmanın beyinde yarattığı etkileşimlerin çok sevdiğiniz bir şarkıyı dinlediğinizde gerçekleşen reaksiyonlara benzediğini de ifade ederken; “Orgazm hem kadınlarda hem de erkeklerde parasempatik sinir sistemine vücudu sakinleştirmeye başlayan sinyaller verir” diyor.

Orgazmın Faydaları

Orgazmın faydalarına değinecek olursak sizi belki de şaşırtacak çeşitli yararlarından bahsedebiliriz. Neuroimmunomodulation tarafından 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre orgazm olmak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine destek olabiliyor. Orgazm olmak için gösterdiğiniz çaba da aynı şekilde kalori yakmanıza ve metabolizmanın hızlanmasına destek olabiliyor.

BMJ tarafından 1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre orgazmın koroner kalp rahatsızlıklarından ölme riskini azalttığı ortaya koyarken, Indian Journal of Endocrinology and Metabolism’de 2011 yılında yayımlanan bir makaleye göre orgazm stresle başa çıkmada insana yardımcı olabiliyor.

Herkesin merak ettiği orgazm nedir sorsunun cevabı aslında tamamen beynimizde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar ile ilgili diyebiliriz.
Herkesin merak ettiği orgazm nedir sorsunun cevabı aslında tamamen beynimizde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar ile ilgili diyebiliriz.

Orgazm Ne Demek Sorusuna Kadınların Verdiği Cevaplar

Teen Vogue dergisinin 2020 yılında yaptığı bir haber, kadınların orgazm anında hissettiklerine ve kadınların orgazm anındaki yüz ifadelerine ışık tutuyor. Haberde 17 farklı kadına sorular sizin için orgazm nedir ve orgazm olduğunuzda ne hissediyorsunuz sorularına verilen bazı cevaplar aşağıdaki gibi:

  • “Sevinçle çığlık atasınız geliyor. Aynı anda hem her şeyi hissediyor hem de hiçbir şey hissetmiyorsunuz”
  • “Kontrolün, bilincin ve geri kalan her şeyi serbest bırakıyormuşsunuz gibi”
  • “Vücudunuzun içinde elektronik domino taşları farklı farklı yönlere devriliyormuş gibi hissediyorsunuz”
  • “İçinizde çok sayıda noel süslemeleri ve ışıkları yanarken bir anda tüm sigortaların patlaması gibi”
  • “O gün içerisindeki kendi anınızı yaşamak gibi. Ancak dikkatiniz dağılırsa güzel olmuyor. En azından benim için”
  • “Mikrodalga fırında eritilmiş çikolata gibi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir