TRIVIA

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir?

Oldukça besleyici bir gıda olan balık, içeriğindeki yüksek miktarda protein ve omega 3 yağ asitleri ile insan sağlığı için faydalıdır. Laktoz intöleransı olmayan bireyler için süt de aynı şekilde protein değeri ve kalsiyum içeriği ile besleyi bir gıdadır diyebiliriz (bu konudaki tartışmalar hala sürüyor olsa da).

Balık yedikten sonra süt ürünleri tüketmek iste ebeveynlerimiz ve aile büyüklerimiz tarafından adeta yasaklanmıştır. Deniz ve süt ürünlerinin birlikte tüketilmesinin zehirlenmeye ya da cilt problemlerine yol açacağı söylenir. Balık bayatsa süt içmek veya yoğurt tüketmek insan sağlığı için zararlıdır denmektedir. Peki bu iki farklı (balık ve süt) gıdayı birlikte tüketmek gerçekten sakıncalı mı? Balık yedikten kaç saat sonra süt içilir? Sorularınızın cevabı yazımızda.

Balık Yedikten Sonra Ne Yenmez?

Bilimsel olarak baktığımızda balık yemek ile süt içmek arasında zehirlenmeye yol açtığı söylenen hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Bu Anadolu ve çevresindeki coğrayfada inanılan bir mittir. Zira bundan 5 yıl önce internette “balık yedikten sonra ne yenmez” veya “balık ve whey protein tüketmek zehirler mi” gibi aramaları yabancı dilde yaptığınızda sonuç dahi bulamazdınız. Bu konudaki inanış balık bayatsa üzerine süt içmek sizi öldürebilir inanışıdır fakat yediğiniz herhangi bir besin bayatsa (balık dahil) zaten sağlığınız risk altındadır.

Deniz ürünleri ile süt ürünleri tüketmenin bu iki gıdadan birine alerjiniz yok ise hiçbir ciddi sağlık riskine maruz kalmazsınız zira bu hususta kanıtlanan bilimsel bir çalışma yoktur. Fakat belirttiğimiz gibi yediğiniz besinlerin bayat olmamasına dikkat etmenizi ve yasal bir sorumluluk olarak yine de hekiminize danışmadan hareket etmemenizi tavsiye etmek durumundayız.

Bilim bize şimdilik balık tazeyse ve doğru pişirilmişse, laktoz intöleransınız yoksa veya deniz ürünlerine karşı alerjiniz yoksa sağlık sorunu yaşamanız için kanıt sayılabilecek düzeyde hiçbir gerekçe olmadığını söylemektedir. Ancak yine de pimpirikli veya garantici biriyseniz, bu iki besini birlikte tüketmekten kaçınabilirsiniz.

Balık Ne Kadar Sürede Sindirilir?

Bilindiği üzere besinler birbirinden farklı sindirilme süreleri vardır. Süt içebilmek için yediğiniz balığı sindirmeyi bekliyorsanız, iki gün kadar beklemeniz gerekebilir. Zira et ve balığın tamamen sindirilmesi iki günü (48 saat) bulabilir.

Besinlerin sindirilme süreleri farklılık göstermektedir.

Sebzeler ve meyvelerin sindirilme süresi ise tam tersi şekilde oldukça kısadır. Yüksek lif içeren meyve ve sebzeler sindirim sisteminizi bir günden kısa sürede terk eder. Bu sebeple yalnızca vegan ürünlerle beslenmenin insan vücudu için uygun olmadığını savunan birçok bilim insanı vardır. En çabuk sindirilen besinler ise yüksek şeker içeriğine sahip işlenmiş besinler ve abur cuburlardır. Zaten bu besinleri yedikten sonra hızlıca acıkmanızın sebeplerinden biri de budur.

One thought on “Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir?

  • Mithat

    Evet yabancı sitelerde balık ve süt ile ilgili hiçbi bilgi yokk

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir