SPORTRIVIA

Sigara Kas Gelişimini Engeller Mi?

Vücut geliştirme ve fitness sporuyla ilgilenen birçok kişi antrenmanda devamlılığın ve beslenme düzenine dikkat etmenin önemini çok iyi bilir. Sporcular verdikleri emeğin karşılığını almak ve bu sürecin hiçbir dış etken tarafından zarar görmemesini ister.

Sigara içen vücut geliştirmeciler ise sigara kas gelişimini engeller mi sorusunun yanıtını haklı olarak merak etmektedir.

Tahmin edeceğiniz üzere sigara ve fitness ilişkisinde gelişiminizin zarar göreceği konusunun cevabı da az çok bellidir. Ama gelin bu konuda bilginin ve bilimin temeline dayanan detaylarla konuya biraz daha açıklık getirelim.

Sigara Kas Gelişimini Etkiler Mi?

Bilimsel olarak sigara, kas gelişiminizi direkt ve dolaylı yollarla olmak üzere olumsuz etkileyebilmektedir. Sigara vücut gelişimini engeller mi sorusunun bazı belirgin yanıtlarını sıralayalım:

1. Sigara Oksijen Dolaşımına Zarar Verir

Sigara ve egzersiz ilişkisini konuşmaya başlarken, önce sigaranın akciğerlere zarar vererek vücudunuzdaki diğer dokulara gönderilen oksijen miktarının azalmasıyla başlayabiliriz.

Bu durum egzersiz esnasında kaslarınıza daha az oksijen ve besin taşınmasına, yani kaslarınızın maksimum potansiyeline ulaşamamasına neden olur.

Sigara içmek en başta kas ya da akciğer dayanıklılığınızın azalmasına, maksimum efor harcayabilme kapasitenizin düşmesine ve antrenmandan yeterli verimi alamamanıza neden olur.

Sonuç olarak hem sigara içip hem spor yapmak antrenmanlardan aldığınız verimin maalesef düşmesine ve istediğiniz sonuçların daha geç gelmesine neden olabilir.

sigara kas gelişimini engeller mi

Sigara Kas Gelişimine Engel Olur Mu

2. Toparlanma Süreciniz (Recovery) Olumsuz Etkilenebilir

Kas geliştirmeyi amaçlayan kişiler şu detayı gözden kaçırabilirler: Kaslar antrenman esnasında değil, dinlenme evresinde yani diğer bir tabirle toparlama sürecinde büyür.

Sigaranın içinde bulunan nikotin ve çok sayıdaki diğer kimyasal, damarların elastikiyetini kaybetmesine ve damarlarda plak birikmesine neden olarak gelişmekte olan kaslara daha az besin ve oksijen gitmesine sebep olur.

Sigara ve fitness ilişkisinde kaslara ulaşan besinin azalması ve dolaşım sisteminizin yüksek potansiyeli ile çalışamaması gelişim sürecinizi olumsuz etkileyebilir, toparlanma sürecinizi sekteye uğratabilir. Bu da sigara içen vücut geliştirmeciler için içmeyenlere oranla daha yavaş bir kas gelişim temposu anlamına gelmektedir.

sigara kas gelişimini etkiler mi

Sigara İçen Biri Kas Yapabilir Mi?

3. Sigara Testosteron Seviyesini Düşürür

Ülkemizde birçok kişinin tükettiği sigaranın zararları arasında erkeklerin testosteron seviyesinde azalmaya neden olması da vardır.

Çok sayıda kişinin bildiği üzere testosteron, kas gelişimi ve kuvvet artışındaki temel unsur olan hormondur.

Haliyle sigara veya herhangi bir nedenden dolayı testosteron seviyenizin düşük düzeyde seyretmesi kas gelişim sürecinizin sigara içmeyen birine oranla çok daha yavaş sonuçlanması anlamına gelir.

Sigara kas gelişim hormonu olan testosteron salınımını baltalayarak vücut geliştirme ve fitness sporlarını olumsuz etkiler.

Ancak belirtmemiz gerekir ki bu konuda aksi yönde olan bazı araştırmalar da mevcuttur. Örneğin bu araştırma sigara içen erkeklerde, içmeyenlere oranla daha fazla serbest testosteron üretildiğini ortaya koymuştur.

sigara kas yapımını engeller mi

Sigara Kas Yapımını Engeller Mi?

4. Sigara Katabolizme Neden Olur

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişilerin bildiği üzere katabolizm ya da katabolik evre, vücudunuzun “yapım” yerine “yıkım” moduna geçtiği merhaledir.

Yapım evresi olan anabolik evre yerine katabolik evreye giren vücutta kas yıkımı, atrofi ve kas lifi azalması meydana gelir. Bu da uzun vadede ciddi kas kaybına neden olur.

Sigaranın vücutta ve damarlarda oluşturduğu inflamasyon, vücudu yorduğu ve hırpaladığı için kas gelişimini yavaşlatmaktadır.

sigara içen vücut geliştirmeciler

Sigara Kas Yapmaya Engel Mi?

Konuyu özetlemek gerekirse vücut geliştirme veya fitness sporlarına gönül vermiş bir bireyseniz, sigarayı bırakmayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Her ne kadar başarıya ulaşan ve bunu yaparken sigara içen vücut geliştirmeciler olsa da, sigara içerek kendine zarar vermeyen kişilerin yaşadığı gelişim genel olarak daha hızlıdır.

Sigara ve egzersiz ilişkisinden bahsederken sigarayı bıraktığınızda vücudunuzdaki oksijen dolaşımının artacağından, kas gelişim sürecinizin hızlanacağından, testosteron seviyenizin daha yüksek düzeyde seyredeceğinden ve kas yıkımı yaşama ihtimalinizin daha az olacağından bahsedebiliriz.

Sigara ve fitness ilişkisi dışında sigarayı bırakan kişilerin genel sağlığının artacağı ve akciğer ya da kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azalacağı çoğu kesim tarafından halihazırda bilinmekte olan başka diğer gerçeklerdir.

Sigara kas gelişimini engeller mi sorusuna yanıt olarak dolaylı yoldan dahi olsa, yukarıda yazıya dökülen nedenlerle birlikte “evet, zarar verir” diyebiliriz.

Sigarayı bırakarak daha efektif antrenmanlar yapabilir, dayanıklılığınızı artırabilir, kas dokularınızı ve hücrelerinizi daha iyi besleyebilir, genel olarak daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilirsiniz.

sigara ve bodybuilding

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir