SPORTRIVIA

Günlük Adım Sayısı Arttırma Taktikleri (2023)

Yürüyüş yapmak bilindiği üzere hem fiziksel, hem de zihinsel sağlığa iyi gelebilen bir fiziksel aktivitedir. Ancak gerek sıkışık iş takvimleri, gerekse hareketsiz kalarak yapılan masa başı işler yürüyüş miktarınızı azaltabilir ve günlük adım sayısı arttırma konusunda işinizi zorlaştırabilir.

Günlük adım sayınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz oldukça basit bazı yöntemlerle bu tarz vakit sıkıntılarınızın önüne geçebilir ve daha aktif bir fiziksel yaşam sürmeye balayabilirsiniz.

Günlük Adım Sayısı Arttırma Yöntemleri

1. Merdivenleri Kullanın:

Günlük adım sayınızı arttırmak için ilk önce asansör tuşlarını kullanmak yerine basamakları tırmanmaya başlayabilirsiniz.

İş yerinize ya da sınıfınıza asansörle çıkmak yerine merdivenleri çıkmayı tercih ederseniz gün içinde fazladan adım atabilirsiniz.

günlük adım sayısı arttırma

2. Molalarınızı Değerlendirin:

İş yerinizdeki molalarda ya da okulunuzdaki ders aralarında oturarak mola vermek yerine yürüyüş yapmayı tercih edin.

Bu molalarda çayınızı ya da kahvenizi yanınıza alarak yapacağınız kısa bir yürüyüş hem temiz hava almanızı sağlar, hem de gün içinde daha fazla adım atmanıza önayak olur.

3. Adımsayar Kullanın:

Adımsayar ya da akıllı cihazınızda kullandığınız fitness uygulamaları, sizi yürümeye motive ederek gün içinde daha fazla adım atmanızı sağlayabilir.

Ayrıca bu uygulamalara koyacağınız günlük hedef adım ile mevcut durumunuzu gözetebilir ve uygulamanın gönderdiği bildirimler ile daha fazla yürümeye teşvik edilebilirsiniz.

4. Daha Uzağa Park Edin:

Çok sıkışık bir iş gününde değilseniz veya bir toplantıya yetişmiyorsanız, aracınızı ofisinize normalden biraz daha uzağa park ederek ekstra birkaç adım atabilirsiniz.

İş yerinize ya da okulunuza otobüsle gidiyorsanız aynı yöntemli toplu taşıma aracından her zamankinden bir durak erken inerek de uygulayabilirsiniz.

Öte yandan market veya spor salonu gibi evinize yakın mesafelerde araç kullanmayı tamamen bırakarak günlük adım sayınızı ciddi oranda artırabilirsiniz.

daha çok adım atma

Daha Fazla Yürümek İçin Taktikler

5. Toplantıları Yürüyerek Yapın:

İş görüşmelerinizi ofisinizin toplantı odasında oturarak yapmak ya da online görüşmeleri kanepenizden yapmak yerine iş arkadaşlarınızla bir açık hava toplantısı düzenleyebilirsiniz.

Yürüyerek yapacağınız bu toplantılar sizin için değişik bir deneyim tatma fırsatı sunmakla birlikte temiz hava almanıza ve tabii ki gün içinde ekstradan adımlar atmanıza katkı sağlayacaktır.

6. Köpek Sahiplenin:

Maddi imkanınızın ve sorumluluk bilincinizin yeterli olduğundan eminseniz, ihtiyaç sahibi bir köpeği sahiplenerek gün içindeki adım sayınızı artırabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere insanların 20 bin yılı aşkın süredir evcilleştirmiş olduğu köpekler bizlerin en sadık dostlarındandır. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi ve egzersiz ihtiyacını karşılayabilmesi için onu dışarı çıkarmanız gerekecektir. Bu da sizin için gün içinde atılacak çok sayıda fazladan adım demektir.

köpekli yürüyüş

7. Yürüyüş ya da Koşu Gruplarına Katılın:

Bir yandan sosyalleşip, bir yandan yürüyüş yapmak iyi olur derseniz sizin için en iyi çözüm çevrenizdeki bir yürüyüş ya da koşu grubuna katılmak olabilir.

Yürüyüş gruplarında yeni yerler keşfedebilir, yeni insanlarla tanışabilir ve bu yazıyı okumaktaki amacınızla aynı doğrultuda olacak şekilde fazladan binlerce adım atabilirsiniz.

8. Yürüyüşlerinizi Planlayın:

Yürüyüşleriniz konusunda planlı ve programlı olursanız, günlük bazda yüksek adım sayılarına ulaşmanız kaçınılmazdır.

Kendi tercihinize göre sabahları ya da akşam saatleri için planlayacağınız yürüyüşleri önceden planlayarak bu takvime uyabilir ve gün içinde bol bol adım atabilirsiniz.

Konuyu özetlemek gerekirse yürüyüş yapmak; fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin basit ve etkili bir yollarından biri olabilir. Yazımızda yer alan basit ipuçlarını günlük rutininize dahil ederek her gün daha fazla yürüyebilir ve daha aktif bir yaşam tarzının getirilerinden yararlanabilirsiniz.

Yürüyüş maratonunuza küçük adımlarla başlamayı, sabırlı olmayı ve bu süreçte kat ettiğiniz başarılarınızı kutlamayı asla unutmayın.

yürüyüş grupları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir