SPORTRIVIA

Egzersiz İçin En Uygun Saatler

Spor yaparak hayatına devamlı bir egzersiz rutini eklemek isteyen kişiler, antrenman için en uygun saat konusunda tereddüt yaşayabilir. Egzersiz için en uygun saatler ise aslında kişinin yaşam anlayışı, iş-okul programı ve hedefleri doğrultusunda kişiden kişiye göre değişen zamanlardır.

Bu yazımızda spor için en doğru zaman konusunu bazı bilimsel araştırmaların da sonuçları doğrultusunda aktaralım.

En İyi Spor Saati Ne Zaman?

1. Sabah Antrenmanları

Birçok insana göre egzersiz için en uygun saatler günün yeni başladığı sabah saatleridir. Daha önceki “Egzersiz İçin Zaman Bulmak” başlıklı yazımızda da değindiğimiz üzere sabah saatleri antrenman vakti olarak belirleyebileceğiniz saatlerdir.

egzersiz için en uygun saatler

Günün iş temposu ve zorlukları başlamadan önce spor yapmak kişinin sporda devamlılık sağlamasına katkı sağlayabilir. Ve bilindiği üzere sporda devamlılık özellikle alınacak faydalar hususunda çok önemlidir.

Diğer taraftan sabah sporu yapmanın faydaları arasında; günün geri kalanında daha enerjik ve iyi hissetmek, akşam saati geldiğinde ise daha kaliteli bir uyku uyumak yer almaktadır.

Yağ Yakmak İçin Hangi Saatlerde Spor Yapılmalı?

Yapılan bazı araştırmalar sabah saatlerinde antrenman yapmanın özellikle kilo vermek ve yağ yakmak isteyen bireyler için daha uygun olabileceğini göstermektedir.

Journal of Physiology tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre kahvaltıdan önce spor yapmak, tok karınla antrenman yaptığınız zamanlardakinden daha fazla yağ yakmanızı sağlayabilmektedir.

Antrenman İçin En Uygun Saat

2. Akşam Antrenmanları

Sabah antrenmanları çok sayıda kişi tarafından tercih edilen antrenmanlar olsa da, egzersiz için uygun saatler bazı kimseler için akşam saatleridir. Zira bazı insanlar antrenman için gerekli motivasyon ve enerjiyi günün ilerleyen saatlerinde bulabilmektedir.

Akşamüstü ya da akşam saatlerinde antrenman yapmak uzun bir günün ardından yaşadığınız stresin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Akşam antrenmanları hakkında fiziksel performansa dair yapılan bazı araştırmalar, günün ilerleyen saatlerinde yapılan egzersizlerin kuvvet anlamında daha verimli geçtiğini söylemektedir.

antrenman için doğru saat

Journal of Strength and Condition Research tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre kaslarınızın performansı akşamüstü saatlerinde neredeyse zirve yapmaktadır!

Journal of Sports Medicine and Physical Fitness tarafından yayımlanan bir başka araştırma ise söz konusu kas kazanımı olduğunda akşam antrenmanlarının egzersiz için en uygun saatler olduğunu göstermektedir.

Spor Hangi Saatlerde Etkili Olur?

3. Hangi Saatlerde Spor Yapmalıyız?

Kişiye uygun antrenman saatleri konusunda yazımızda bazı yönlendirici bilgilere yer vermiş olsak da spor ve fitness için en uygun saatler konusunda kişisel farklılıkların ortaya çıkaracağı sonuç çok önemlidir.

Örneğin “sabah insanı” olarak adlandırdığımız bazı insanlar sabah saatlerinde daha uyanık ve enerjik iken, bazı insanların kendine gelip günü yakalaması öğlen ve hatta akşam saatlerini dahi bulabilir.

Fitness İçin En Uygun Saat

Kendiniz için en doğru antrenman saatini bulmada diğer bir önemli unsur ise iş takviminiz ve yerine getirmek durumunda olduğunuz sorumluluklarınızdır. Aynı şekilde yaptığınız egzersiz türü, şiddeti, fitness seviyeniz ve sağlık kondisyonlarınız da spor için doğru zamanı bulma konusunda çok önemlidir.

Bir örnek daha vermek gerekirse; geceleri uykuya dalmakta zorlanan kişilerdenseniz, akşamın ilerleyen saatlerinde antrenman yapmak sizin için çok uygun olmayabilir. Zira geç saatte şiddetli antrenman yapan bazı kişilerde vücut uyarıldığı ve canlandırıldığı için uyumak zorlaşabilmektedir.

antrenman saati

Spor İçin En Doğru Zaman

4. Sonuç

Konuyu toparlamak gerekirse egzersiz için en doğru zaman sorusunun tüm insanlar için tek bir yanıtı bulunmamaktadır.

Ancak yazımızda belirttiğimiz üzere yukarıda yer alan bazı veriler ve araştırmalar, günün farklı saatlerinde yapılan antrenmanların yararları ve sakıncaları hakkında sizler için bilgi vermektedir.

Bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi, ruh halinizi, vücudunuzu dinleyerek siz de kendiniz için en uygun saatleri tespit edebilir ve hayatınıza spor vesilesiyle fiziksel aktivite entegre ederek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Antrenman bilimi ve egzersizlerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

çift antrenman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir