SPORTRIVIA

Koşucular Koşarken Ne Düşünür?

Koşmak, koşucular sabır gerektiren bir iştir. Özellikle de maratoncu veya ultra maratoncular için. Koşucular koşmaktan genel olarak mutlu olsalar da, bazı kilometreler onlar için de geçmek bilmez. Kimi kilometreler koşuculara haz verirken, kimi kilometreler ise onlar için cehennem gibi geçebilir.

Tıpkı her sporda olduğu gibi, bu sporda da belirli bir yerden sonra zihin gücü devreye girer. Motivasyon ve azim kendisini bu noktada gösterir. Peki koşucular bu zorlu kilometreleri aşabilmek adına neler düşünüyorlar? Katıldıkları araştırmada kendileri cevapladılar.

Koşucular Ne Düşünüyor

International Journal of Sports and Exercise Psychology’de yayımlanan araştırmada, 13 kilometre koşması ve bu esnada sesli düşünmesi istenen elit koşucuların yüzde 32’si, tahmin ettiğiniz gibi koşunun aslında ne kadar zor bir spor olduğundan bahsetti. Koşu tutkunlarından bazılarınınsa karşısına çıkan yokuşlarla diyaloğa girdiği ortaya çıktı.

Araştırmadaki koşucuların yüzde 40’ı daha çok temposu ve koşu süresi üzerinde yoğunlaşırken, yüzde 28’lik bir dilim ise koşu esnasında çevresindekilere, koşu rotasına ve karşısına çıkan manzaralara odaklanıyor.

Peki ya amatör koşucular? Amatör koşucuların koşarken ne düşündüğünü araştıran The Huffington Post adlı haber sitesi, koşu tutkunlarının ne düşündüğünün duruma göre değiştiği sonucuna ulaştı. Zira koşucular hayal kurmaktan sürekli farklı şeyler düşünmeye dek sayısız taktiğinin olduğu ortaya çıktı. Öte yandan sporcuların bir bölümü koştuğu kilometrelere lanet ettiğini söylerken, bir bölümü ise bir sonraki kilometreyi çıkarabilmek adına kendiyle bahse girdiğini belirtti.

Diğer taraftan, özellikle uzun mesafe koşan sporcuların kendilerini motive etmek için kullandıkları bir diğer yöntem ise mantra’lar, yani deyişler söylemektir. Örneğin bir kilometre boyunca “Bunu daha önce de yaptın”, “Daha iyisini yaptın”, “Sen bu mesafeye alışıksın”, “Çok daha dik yokuşlar tırmandın” gibi söz öbeklerini belirli bir süre söylemeye devam ederler.

İnsan en hızlı koşan canlı değildir fakat tek seferde en uzun mesafe koşan canlıdır. İnsanın diğer canlılardan bu noktadaki farkı zihnini eğitebilmiş olması ve kendini uzun mesafeler boyunca koşmaya ikna edebilmesidir. Bu sebeple koşan kimselerin koşu esnasında ne düşündükleri performansları ve başarıları açısından son derece değerlidir. Hatta bazı durumlarda şampiyonları şampiyon olmayanlardan ayırt eden bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir