TRIVIA

Limonlu Suyun Faydaları

Sabahları kahve içme alışkanlığınızdan vazgeçmek istiyorsanız, bunu limonlu suyun faydaları ile vücudunuz için yararlı bir hareket yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Taze limon sıkılmış bir fincan sıcak su içmek bu noktada devreye girerek hem metabolizmanızın ciddi anlamda çalışmasını sağlar, hem de yeni bir tat getirir. Ayrıca yeni bir alışkanlık kazanmanız için bazı sebepler de olabilir.

Hazırlanması ve yoğun bir aroma içermediği için tüketmesi de oldukça kolay limonlu su, günlük hayatımızı kısa ve uzun vadede olumlu yönde etkileyebilme özelliğine sahiptir. Limonlu suyun faydaları konusunda değineceğimiz bu yazımız sizlerin de yeni ve faydalı bir alışkanlık sahibi olmanızı sağlayabilir.

Detoks Etkisi

Limon her ne kadar asitli olsa da alkalin açısından zengindir. Örneğin dahiliye uzmanı Dr. Frank Lipman‘a göre, sıcak suyla birlikte limon tüketmek karaciğerinizi adeta uyandırarak bu organınızın daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu durum hem vücuttaki pH dengesini düzenlerken, hem de metabolizmanızın gün içinde daha hızlı olmasını sağlıyor.

Sindirim Desteği

Biz insanlar ister işçi, ister masa başı çalışanı, ister güvenlik görevlisi, ister sporcu olalım, bizler için sindirimin ne kadar önemli olduğu tartışmaya açık değildir. Limonlu suyun faydaları ile ilgili sindirim etkisini es geçmek doğru olmayacaktır. Limon, sindirim sisteminizi uyararak vücudunuzun gün boyu yediklerini sindirebilme yeteneğini artırır. Evet, buna tükettiğiniz proteinlerin sindirimi de dahil.

Mide Rahatlatıcı

Muhtemelen yatağa şişkin, yanan ya da fazla dolu bir mideyle gittiğiniz zaman, bu durum sabah da peşinizi bırakmayacaktır. Sabah içeceğiniz sıcak su sisteminizi temizlerken, limon suyunda bulunan flavonoid isimli madde ise midenizdeki asit düzeyini azaltacaktır. Bu sayede rahatlar ve günün geri kalanında sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Limon suyunda bulunan petkin isimli madde çözülebilir lifli bir maddedir ve kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Üstelik içtiğiniz çaya şeker ya da bal katan biriyseniz, limonlu sıcak su içmeye başlamak ciddi anlamda bir kalori farkı yaratır. Üstelik doğaldır. Bu kalori açığı günlük olarak birikerek aylık kalori oluşturmanıza ve böylelikle hem aylar hem de yıl geçtikçe ciddi oranda kilo vermenize katkıda bulunabilir.

Limonlu suyun faydaları arasında kilo vermeyi sayabilmemiz için, zayıflama konusunda aslında tek başına limonlu sudan medet ummamanız gerekiyor. Zira limonlu su metabolizmanızı hızlandırıp kalori yakmanıza yardımcı olsa da, kilo vermeyi uygun bir diyet (size uygun bir kalori tüketimi) ve bir nebze daha aktif bir yaşamla (daha çok kalori yakabilmek için) desteklemeniz gerekiyor. Ancak her hâlükârda limonlu su sağlığınıza destek olabilecek yeni alışkanlığınız olabilir.

limonlu suyun faydaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir