SPORTRIVIA

10.000 Adım Kaç Km?

Yürümek fiziksel aktiviteler arasında yapılması en doğal ve herhangi bir rahatsızlığınız yok ise belki de en kolayıdır. Gün içindegerek evdeyken, gerek mesaideyken, gerekse seyahat ederken yürümeyi tercih edebilmektedir. Belirli bir miktarda yürüdükten ve aktivite düzeyimizi takip edebildikten sonra da 5000 adım kaç kalori veya 10.000 adım kaç km gibi sorular da aklınızda belirmeye başlayacaktır.

Öncelikle yürümeyi tercih ediyor ve hayatınıza fiziksel aktivite ekleyebiliyorsanız insan doğası gereği doğru yolda olduğunuzu söyleyebiliriz. Yürümeyi ölçme konusunda da tıpkı fiziksel özelliklerimizde olduğu gibi farklı sonuçlar elde etmemiz olasıdır. Ancak insan boyu 1 metre ila 5 metre arasında değişmediği için arada çok çok büyük farklar oluşmamaktadır.

1 kilometrenin 1250 ila 1500 adım arasında bir değerde olduğunu rahatlıkla söylebiliriz. Bu durumda  5 km yaklaşık olarak 6250 – 7500 adıma, 10 km ise yine yaklaşık olarak 12.500 – 15.000 adım arasına denk gelmektedir. Ortalama 40-60 dakikalık bir sürede tamamlayacağınız 10.000 adım ise 6,5 km ila 8 km arasındadır. 10.000 adım attıysanız tebrik ederiz çünkü sağlığınız ve bilhassa kilo kontrolünüz için çok faydalı bir iş yaptınız demektir.

10000 Adım Kaç Kalori?

Kalori yakmak da yapılan fiziksel aktivite ne olursa olsun (yürüme, koşma, yüzme, futbol oynama vs.) kişisel bazda farlılıklar göstermektedir. Kalori yakımı konusunda boyumuzla birlikte bir diğer unsur olan ağırlığımız da olaya dahil olur. Aynı zamanda metabolik değerlerimiz, metabolizma yaşımız ve genetik unsurlarımız da rol sahibidir.

Ortalama bir insan adım başına 0.3 – 0.4 kalori yakar. Yani 10.000 adım barajına ulaştığınızda yine aşağı yukarı 300 – 400 kalori yakmış olursunuz. Bu rakam gözünüze yüksek gözükmese de haftanın 5 ya da 6 günü 10.000 adım attığınızda yakılan toplam kalori miktarı ayda 1 – 1,5 kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Yani yürümek deyip geçmeyin; devamlılığın, istikrarın ve matematiğin gerçekliğine inanın.

10.000 Adım Nasıl Atılır?

10.000 rakamı gözünüze bazı yorucu günler yüksek gözükse de, az önce belirttiğimiz üzere orta veya hızlı tempoda yaklaşık 40-60 dakikanızı alacaktır. Kendi sağlığınız adına adım sayınızı artırmak için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bunlardan ilki sizi motive eden ve fiziksel aktivitelerinizi takip eden uygulamalardır. Fitbit, Map My Walk veya Adım Sayar programı yükleyerek yürüme aktivitelerinizi eğlenceli ve sizi motive edici hale getirebilirsiniz. Denemenizde fayda var.

Yürüme bandı ve katlanır yürüme bandı gibi fiziksel ekipmanlar da günlük adım sayınızı artırmanıza fazlasıya yardımcı olacaktır. Ayrıca telefonunuza app yüklemenin daha basit bir yolu olan hatırlatıcı eklemeniz de diğer yöntemlerdendir.

Adım sayınızı artırmanın diğer yolları ise köpek gezdirmek, yemek sonrası yürüyüş yapmak, gideceğiniz yerden yalnızca bir durak önce inip yürümek ve asansör yerine merdiven kullanmak denebilir.

Hareket etmenin yaşamak olduğunu ve ölçülü fiziksel aktivitenin ruh ve beden sağlığınıza faydalı olabileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir