TRIVIA

Kışın Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Mevsimler birbirini kovalarken havaların soğumaya başlaması kış mevsimin habercisidir ve aslında birçok kişi kış mevsimini sever. Ancak kış ayları birkaç haftalık ferahlıktan sonra cilt kuruluğuna yol açmaya başlayabilir.

Kaşınan, pul pul olan, tahriş olan ve kuru bir hal alan cildinize havalar ısınıncaya kadar sabır göstermeyi düşünmek yerine, kışın cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorusunu kendinize sormaya başlamalı ve çözüm yollarını aramanız daha iyi olacaktır. Tabii öncelikle bu sorunun neden kaynaklandığını doğru bir şekilde bilmek gerekiyor

Kışın Cilt Kuruluğu Neden Olur

Birçok kişi cilt kuruluğuna genetik sebeplerden dolayı yatkın olsa da, aslında herkes kış mevsiminin termometre üzerindeki etkisini; soğuk havaları suçlayabilir. Kış aylarında çevredeki nem görece daha düşüktür. Buna ek olarak kapalı ortamlardaki ısıtıcılar da ortamdaki nemi ekstra düşürerek cilt kuruluğunun baş göstermesine sebep olabilmektedir.

Diğer taraftan kış mevsiminde güneşe daha az maruz kalmak da cildimiz için başka bir sorundur. Daha az güneş ışığı daha az D Vitamini demektir. Yetersiz D Vitamini alımı egzama gibi kronik cilt rahatsızlığı  olan kişilerin normalden daha fazla alevlenme yaşamasına sebep olabilmektedir.

Kışın Cilt Bakımı

Kışın cilt kuruluğu nasıl geçer noktasında ise uzmanlar tarafından tavsiye edilen çeşitli yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak duşta geçirdiğiniz süreyi azaltmayı düşünebilirsiniz.

Birçok kişi gerçekten ihtiyacı olandan daha uzun süre duşta kalır ve kış mevsimi bu alışkanlıktan kurtulmak için en uygun zamandır. Vücudunuzu çok fazla yıkamak ciltte kuruluğa sebep olabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı da cildinizin nem dengesi için tehdit unsuru olabilir. Su ne kadar ısınırsa cildinizdeki kuruluk da aynı oranda artacaktır.

Kışın cilt kuruluğu için bir diğer yapılabilecek eylem ise: banyodan sonra kurumayı beklemeden nemlendirici sürmektir. Uzmanlara göre nemlendiriciler cildinizdeki nemi hapsetmekle görevlidirler. Ancak cildiniz çok fazla kuruduğunda cildinize hapsedecek pek fazla nem de ortada kalmayacaktır.

Kışın cilt kuruluğunu geçirmek için ayrıca kullandığınız kremlerdeki aroma oranını düzeltmeyi de düşünebilirsiniz. Yine cildinizin olası tahriş edici maddelere maruz kalmasını sınırlamak için kokusuz çamaşır yıkama ürünleri kullanmanız da önerilir. Son olarak nem aygıtı kullanmak da çözüm olabilir. Evinizdeki ne oranı %30 ila %50 arasında olmalıdır diyebiliriz. Bunun içinde kapalı alanlardaki nem oranını istenen düzeyde tutan cihazların teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Oda nemlendiricinizi en çok vakit geçirdiniz odaya yerleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir