SPORTRIVIA

Kahve Tüketimi Hakkında Her Şey (2023)

İnsanlar sabahları kahve içmeyi niçin tercih ediyor? Kahvenin ne gibi faydaları var? Günde kaç fincan kahve içmeliyiz? Ve ne kadar kahve içersek bize zarar verir?

Kahve tüketimi, kahvenin sağlığınız üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri hakkındaki tüm sorularınızın yanıtı sizler için çeşitli kaynaklardan derlediğimiz yazımızda.

Kahve Ne Zaman İçilmeli?

Kahve, içeriğindeki kafein sebebiyle metabolizma üzerinde uyandırıcı etkiye sahiptir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), sağlıklı yetişkin bireyler için günlük maksimum kafein tüketim miktarının 400mg olduğunu ifade etmektedir.

Kahve tüketimi için en iyi zaman kişiden kişiye değişmekle birlikte, spordan 1 saat kadar önce espresso gibi içecekler vesilesiyle kafein tüketen kişilerin performansında artış görülebilmektedir.

Ayrıca “uyarıcı” olarak tanımlanan bir madde olan kafeinin doğru miktarda tüketilmesi odaklanmayı artırabilir ve stres seviyenizin azalmasını sağlayabilir.

Kişinin şahsi zevkine ve tercihine göre istediği zaman içebileceği kahve günün her saatinde içebilecek bir içecektir. Ancak uykuya dalma problemleri yaşamaya meyilli kişilerin akşam saat 18.00 ve sonrasında kahve içmemesi önerilmektedir.

kahvenin sağlığa faydaları

Aç Karnına Kahve İçilir Mi?

Kahve içme zamanı kişiden kişiye göre değişmesine ve her gün kahve içmek doz aşımı olmadığı sürece zararsız bir davranış olsa da, aç karnına kahve içmek özellikle midesi hassas ya da rahatsız olan kişilerin zarar görmesine neden olabilir.

Aç karnına kahve içmek vücutta ve özellikle de midede olması gerekenden fazla asit birikmesine neden olabilir. Bu da karın ağrısı problemini beraberinde getirebilir. Bu nedenle kahvenin genellikle tok karna tüketilmesi önerilmektedir.

Kahve Aç Karnına Mı Tok Karnına Mı İçilir

Aç karnına içilmesi pek önerilmeyen kahvenin, bazı bünyelerde aç karnına tüketimde hazımsızlık, gaz, mide ekşimesi gibi problemler yaşayabildiği bilinmektedir.

Kahve tüketimi kişinin tercihine bağlıdır ve bünyesi aç karnına kahve içtiği zaman bu gibi tepkiler gösteren kişilerin kahveyi tok karna tüketmesi önerilmektedir.

kahvenin ne gibi faydaları var

Kahve Hangi Saatlerde İçilmez?

Kahve tüketim saati genellikle kişiden kişiye göre değişebiliyor olsa da, uykuya dalma konusunda problem yaşayan kişilerin akşam saatlerinde kahve içmemesi önerilmektedir.

Ayrıca bazı kişilerde akşamın ilerleyen saatlerinde kahve tüketmenin çarpıntıya yol açabildiği de bilinmektedir.

Gece Kahve İçilir Mi?

İnsanların kafein toleransı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Geç saatlerde kahve içmek bazı kişilerde uykusuzluk problemini beraberinde getirebilmektedir.

Bu gibi kişiler için kahve tüketimi saat 18.00’den sonra önerilmemekle birlikte, bünyesi daha duyarlı lan kişilerin yatmadan en az 7 saat önce kahve içmesi gerekmektedir.

Siz de kafein toleransınız konusunda tereddüt yaşayan bir kimseyseniz son kahvenizi öğle yemeğinizden hemen sonra, saat 14.00 gibi tüketebilirsiniz.

türk kahvesi zayıflatır mı

Sabahları Neden Kahve İçilir?

İnsanlar genellikle uyanır uyanmaz ya da iş yerine-okuluna gider gitmez kahve tüketmektedir. Bu bizim toplumumuzda da oldukça yaygın bir alışkanlıktır.

İnsan vücudu için doğru dozajda tüketildiğinde faydalı bir uyarıcı olan kafein, sabah saatlerinde tüketildiğinde enerji seviyelerinizin kısa süre içerisinde yükselmesini sağlayabilir.

Bazı kimselerde mutluluk hormonu salınımını da tetikleyebilen kahve, sabah tüketildiğinde güne mutlu ve enerjik bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.

Bir Günde Kaç Bardak Kahve İçilmeli?

Uygun dozda kafein tüketimi insan metabolizması için faydalı olmasına kafeinin bağımlılık yapan ve aşırı doz tüketimi insan vücudunda sorunlar yaratan bir içecek olduğu unutulmamalıdır.

FDA’nın 400mg olarak belirlediği yetişkinler için önerilen kafein miktarı yaklaşık 3 kupa sade kahveye tekabül etmektedir.

hangi kahve zayıflatır

Her Gün Kahve İçilir Mi?

Sağlıklı bünyelerde günde 3 fincana kadar kahve içmek herhangi bir sorun teşkil etmezken, herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler her gün kahve içebilir.

Ancak belirttiğimiz üzere kahve ve kafein tüketimi kontrol altında tutulmalıdır. Zira gereğinden fazla kahve içmek uyku problemlerine, gerginliğe, sinirliliğe ve hatta kemik erimesine yol açabilir.

Kahve her gün içilebilir bir içecek olsa da çok fazla kafein tüketen kişilerde doğurganlık olumsuz olarak etkilenebilmektedir.

Nescafe’nin Faydası Var Mı?

Nescafe’nin zararlı olup olmadığı konusu toplum genelinde çok uzun süredir tartışılmaktadır. Ancak bu soruyu doğru olarak yanıtlamak için Nescafe’nin hangi kahvesinden bahsedildiği de önemlidir.

Örneğin Nescafé’nin çekirdek kahveleri son derece kaliteli olabilmekle birlikte, piyasada toz kahve olarak bilinen granül kahvelerin faydalı olup olmadığı halen tartışma konusudur.

Filtre kahve (çekirdek kahve) kafein içerdiği için metabolizmanın normal fonksiyonlarına katkıda bulunabilir ve yağ yakım sürecine destek olabilir. Fakat granül kahveler için aynısı söylenemeyebilir.

Zira granül kahvelerin de kafein içermesine karşın hazırlanma şekli “fastfood” olarak tanımlanabilir. Genellikle uygun fiyatlı olan ve bu sebeple en iyi çekirdeklerin kullanılmadığı granül kahveler kazanlarda pişirilerek toz haline getirilmektedir.

Hızlıca bozulabilen ve bozuldukça kalitesini – lezzetini kaybeden kahve, daha önce pişirildiği için görece “bayat” sayılabilir ve taze kahve kadar faydalı olamayabilir.

siyah kahve nedir

Hangi Kahve Kilo Verdirir?

Tüketimi oldukça yaygın olan Türk Kahvesi, filtre kahve ve espresso gibi siyah kahvelerin yağ hücrelerinin parçalanmasını hızlandırdığını gösteren araştırmalar mevcuttur.

Bu sebeple amacınız yağ yakımı veya kilo kontrolü ise ülkemizde de oldukça erişilebilir olan siyah kahve çeşitlerini tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Kahve İçmek Cildi Güzelleştirir Mi?

Cilt bakımı ürünlerinde kullanılan kafeinli ürünlerin yaşlanma karşıtı etkiler gösterdiğini ortaya koyan araştırmalar bulunmakla birlikte, kahve de antioksidan ve antienflamatuvar içeriği ile cilt sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Benzer şekilde kahvede yer alan flavonidler, ciltteki inflamasyonu ve güneşin olumsuz etkilerini dindirmeye yardımcı olabilmektedir.

Kahvenin Faydaları ve Zaraları Nelerdir?

Konsantrasyonu ve farkındalığı artırma, metabolizmayı hızlandırma, karaciğer kanseri riskini azaltma ve hatta kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilen kahve uygun dozda tüketildiğinde faydalı bir içecek olarak tanımlanabilir.

Ancak yazımızda belirttiğimiz üzere bilimde yer alan “doz her şeydir” kuralı kahve ve kafein için de geçerlidir.

Önerilen dozajın (300-400mg) üzerinde tüketilen kahve ise insan sağlığı için zararlı olabilmektedir.

Gereğinden fazla tüketilen kahvenin zararları arasında kemik sağlamlığında azalma, reflü, anksiyete, endometriyozis gibi problemler sayılabilir.

her gün kahve içilir mi

Kahve İçmek Yağ Yakar Mı?

Kahve içerek yağ yakmayı beklemek çok doğru bir davranış olmasa da, kahvede yer alan kafein sinir sistemini uyararak yağ hücrelerine parçalanmaları için doğrudan sinyaller gönderilmesini sağlayabilmektedir.

Kandaki epinefrin miktarını artıran kahve, bu sayede yağ yakımına direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan destek olabilmektedir.

Diğer ismiyle adrenalin olarak da epinefrin, kandaki yolculuğunun ardından yağ dokularına geçerek yağ hücrelerinizin parçalanmasına yardımcı olabilmektedir.

Kahvenin Beyne Faydası Var Mı?

Oldukça etkili bir uyarıcı olan kafein, metabolizma ve beyin üzerinde hızlandırıcı etkiler yaratabilen bir içecektir.

Birçok kişinin sabahları kahve içmesinin altında yatan sebeplerden biri olan bu uyandırıcı etki, kişinin farkındalığının artmasına ve dikkatini toplayarak odaklanmasına yardımcı olabilir.

Kahvenin beyin kimyasına olan diğer faydaları arasında ise ruh halini iyileştirmesi ve depresyon semptomlarına yakalanma riskini azaltması sayılabilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dozajdır. Gereğinden fazla kahve ve kafein tüketimi, tıpkı diğer organlara olduğu gibi beyne de zarar verebilir.

Fazla kahve tüketimi anksiyete ve tedirginlik gibi birtakım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

en lezzetli kahve türü

Sabahları Kahve Yerine Ne İçilmeli? (Alternatif Öneriler)

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere sabahları kahve içme alışkanlığınızdan vazgeçmek niyetindeyseniz, mide rahatlatıcı etkisi ve kahveye benzer şekilde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan taze sıkılmış limon suyu içmeyi düşünebilirsiniz.

Sabahları kahve yerine limonlu su tüketmek ayrıca C Vitamini alımı yapmanıza ve cildinizin pH düzeyinin ideal seviyelerde seyretmesine katkı sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir