DİJİTALTRIVIA

Instagram Reels Kılavuzu (2023) – Detaylı Anlatım

Instagram’da özellikle son yıllarda yaygınlaşan ve viral etki yaratmakta Instagram platformunun en etkili yolu olan yöntem kesinlikle Instagram Reels’larıdır.

Peki Instagram Reels nedir? Reels stratejilerinizi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz? TikTok’la arasında ne gibi farklar bulunmaktadır? Reels süresi ne kadar olmalıdır ve videonuz hangi ölçülerde olmalıdır? Instagram reels ile ilgili merak ettiklerinizin tamamı tüm detaylarıyla şu anda okumakta olduğunuz inceleme yazımızda.

instagram reels

Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels, maksimum 90 saniyelik süresi ile Instagram platformunun kısa formatlı videolara verdiği isimdir.

Instagram Reels kullanıcılar tarafından video kaydı yoluyla üretilebilir veya daha önceden çekilmiş videoların ya da fotoğrafların birleştirilmesiyle oluşturulabilir. Oluşturulan bu Reels’lara müzik de eklenebilmektedir. Ardından kullanıcılar Reels’larını gönderi olarak paylaşarak profil sayfalarında sergileyebilmektedirler.

Instagram Reels’lar hem içerik üreticileri, hem de markalar için yaratıcılıklarını gösterebilecekleri ve çok sayıda kişiye erişebilecekleri bir formattır.

Later adlı dünyaca ünlü dijital medya platformunun sosyal medya yönetici Christine Colling, “Geçtiğimiz yıl kendi Instagram sayfamızda Reels özelliğini kullanmaya başladığımızdan bu yana etkileşim oranımızı %280 oranında artırdık”

Fotoğraf ya da kayırmalı (Carousel) Instagram gönderilerinin aksine Reels’ın Instagram uygulamasının giriş ekranında kendi alt sekmesi bulunmaktadır. Bu da Reels videolarını diğer post türlerine göre daha “erişilebilir” kılmaktadır.

Üstelik muhtemelen sizlerin de gözlemlediğiniz üzere günümüzde kısa ve dikey formatlı videolar oldukça popülerdir.

Reels – TikTok Farkı

Reels ve TikTok videolarının aralarındaki benzerlikten dolayı birçok kullanıcı bu iki formatın birbiriyle aynı olduğunu düşünmektedir. Peki Instagram Reels ve TikTok videoları arasındaki fark nedir?

Gerek erişilen kitle gerekse içerik düzenleme özellikleriyle Reels ve TikTok aslında birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu iki platform arasındaki ana farklılıklardan biri de içerik düzenleme arayüzleridir.

TikTok, daha çok filtreleri ve filtre kullanımıyla öne çıkan bir platformdur. TikTok kullanıcıları birçok şablonu, filtreyi ve efekti seçerek kullanabilirler.

Instagram Reels’daki özel efektler TikTok’a göre daha kısıtlı olsa da Instagram’ın da kendine has düzenleme özellikleri vardır.

reels vs tiktok

Instagram Reels şablonları, kullanıcılara halihazırda başkaları tarafından yapılmış Reels içeriklerinin temalarını kullanmaya ve görsel akışının düzenlenmesine harcanan zamanlarının daha da azalmasına olanak sağlar.

Instagram Reels’larının bir diğer özelliği de Facebook İşletme Hesabı’na sahip olan kullanıcıların, Instagram’ın müzik kütüphanesinde yer alan her müziği kullanamamalarıdır. Zira bu noktada müziklerin telif haklarının kampanyalarda kullanılmamasını sağlayan kısıtlamalar vardır.

Instagram Reels ve TikTok kullanıcıları, demografik olarak da farklılıklar göstermektedir.

TikTok’u en çok kullanan yaş kitlesi 16-24 iken, Instagram kullanıcılarının neredeyse yarısı 25-34 yaş arasındadır.

Bu sebeple özellikle hedef kitle olarak Z kuşağını belirlemiş işletmeler, Instagram Reels yerine TikTok platformuna yönelebilmektedirler.

Ancak hedefiniz bu yazının konusuyla da bağlantılı olarak Instagram’da etkin bir marka yaratmak ise doğru bir strateji ile Reels içerikleri oluşturmak sizin için en doğru karar olabilir.

reels ölçüleri

Instagram Reels Ölçüleri

Tıpkı Instagram Hikayeleri gibi Instagram Reels özelliği de dikey izlenme modelinde, tam ekran olarak ve cep telefonlarında izlenmek üzere tasarlanmıştır.

Instagram Reels ölçüsü 9:16 ölçüsünde dikey olmalıdır.

Instagram Reels boyutu 1920×1080 piksellik dikey formatta olmalıdır.

Instagram Reels Süresi Ne Kadar

Instagram Reels videoları için platform tarafından izin verilen süre uzunluğu 2023 itibariyle 90 saniyedir.

Instagram Reels Özellikleri

Mobil uygulama üzerinden platforma giriş yaptığınızda ana ekrandan reels sekmesine girerek kolaylıkla oluşturabileceğiniz Reels özelliğinin çeşitli düzenleme özellikleri bulunmaktadır.

Metin: Videonuza ya da kolajınıza metinler ekleyerek anlatımınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Çizim: Çizim özelliğini kullanarak videonuzu renklendirebilir ve daha fazla dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

Çıkartmalar: Sticker olarak da bildiğimiz GIF’ler ve hareketsiz görseller, Instagram Reels’larında kullanılabilmektedirler.

AR Efektleri: Son yıllarda Metaverse girişimlerinin artırılmasıyla Instagram’ın da daha fazla tanıttığı artırılmış gerçeklik (AR) efektleri de Instagram Reels’larında kullanılabilinmektedir.

Filtreler: Reels’ınızı oluştururken ekranı sola kaydırırsanız, Instagram’ın filtre özelliklerini Reels videonuza uygulayabilirsiniz.

Ses/Müzik: Yukarıda da belirttiğimiz gibi Instagram’ın kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerde kullanılmak üzere hizmete sunduğu bir müzik/ses kütüphanesi vardır. Burada yer alan şarkılar, müzikler ve efektler Reels videolarında kullanılabilir.

Reels’a Kapak Ekleme: Tüm bu özellikleri kullanarak oluşturduğunuz Reels içeriğinize profilinizde gözüktüğünde daha estetik durması amacıyla sonradan kapak görseli de ekleyebilirsiniz. Böylece videonuzun tam ekran oynatılmadığı anlarda diğer kullanıcılar bu kapak görselini görecektir.

en iyi reels zamanı

Reels Para Kazandırıyor Mu?

Sosyal medya içerik üreticileri Reels’larının izlenme sayısının çokluğuna bağlı olarak pekâlâ gelir elde edebilirler.

Instagram, içerik üreticilerini teşvik etme amacıyla her 30 günlük periyodun sonunda en az 1.000 izlenme elde eden Reels içeriklere ödeme yapmaktadır. Ancak bunun için Instagram tarafından bir davet almanız gerekmektedir.

Instagram Reels izlenmelerinden para kazanmak hakkındaki koşullar için Instagram resmi bağlantısını inceleyebilirsiniz.

reels para kazanma

Reels Videosu Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

Reels videolarını bütçe harcayacağınız reklamlarla desteklemek yerine ekstra bazı çabalar göstererek daha ilgi çekici kılabilir ve böylelikle daha fazla izlenme almalarını sağlayabilirsiniz.

Forbes tarafından yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre, Instagram Reels videolarının tamamı %69 oranında “sessiz” olarak izlenmektedir.

Bu sebeple videonun belirli yerlerine metin veya altyazılar ekleyerek videonuzu sessiz olarak izlenirken bile daha anlaşılır hale getirebilirsiniz.

Tıpkı TikTok’ta olduğu gibi Instagram Reels’larında da trendler çok hızlı yayılıp çok hızlı kaybolmaktadır.

Eskimiş trendleri tekrar etmek yerine en yeni trendlere yönelmeniz, daha fazla kitleye ulaşmanız açısından sizlere destek olacaktır.

Hangi içeriklerin eski, hangi içeriklerin yeni trend olduğunu anlamak için de hergün birkaç dakikanızı ayırarak diğer popüler içerik üreticilerinin hesaplarını ve Reels’larını inceleyebilirsiniz.

Aynı şekilde içerik paylaşımında süreklilik de izlenme sayınızı artıracaktır.

Kendi kitlenizi hedef aldığınız içerikleri ne kadar istikrarlı bir şekilde paylaşırsanız, Instagram’ın da sizi diğer kullanıcılara gösterme oranı da artacaktır.

Bunun sebebi uygulamaların kullanıcıları uygulamada tutan kişileri ya da markaları bu kullanıcılara daha çok göstermesidir. Yani siz Instagram kullanıcılarının uygulamada ne kadar fazla kalmasını sağlarsanız, Instagram da bunu fark edecek ve sizi platformda süre olarak daha fazla tutmanız için daha fazla kullanıcıya gösterecektir.

Benzer şekilde hashtag kullanımı da hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Instagram’da daha fazla kişiye erişmenizi sağlayacak tüyolar için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz:

Instagram’da Daha Çok Kişiye Nasıl Ulaşılır

reels dikakt edilmesi gerekenler

Reels Videoları Ne Zaman Paylaşılmalı

Paylaşım saatinin daha fazla kitleye ulaşmak adına günün hangi zamanında olması gerektiği konusu sosyal medyada her zaman tartışılmıştır.

Later tarafından 200 bin Reels paylaşımı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, sabahın erken saatlerinde atılan Reels’lar daha fazla kişiye ulaşmaktadır.

Reels paylaşmak için en uygun gün Pazartesi olarak tespit edilmiştir.

Bunun sebebi ise sabah saatlerindeki paylaşım rekabetinin daha düşük olması ve kullanıcıların ekran kaydırması sırasında size rastlama olasılığının artmasıdır.

Yani tamamen erken kalkan yol alır mantığı.

Instagram Reels İndirme

Instagram Reels’ların Instagram platformu içerisinde cihazınıza indirilme özelliği yoktur.

Fakat FastDL platformu ile Instagram Reels indirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Reels videoları konusunda merak ettikleriniz hakkında coolkargam@gmail.com adresine mail yoluyla ulaşabilir veya bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir