DİJİTALTRIVIA

Instagram’da Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaşılır (2023)

Günümüzde birçok bireysel girişimin ve e-ticaret firmasının yoğun mesailer harcadığı Instagram’ın aylık kullanıcı sayısını 2 milyara dayanırken, Instagram’da daha fazla kişiye nasıl ulaşılır sorusu da haliyle çok sayıda kullanıcının araştırdığı bir konudur.

Bu denli kullanıcı sayısına sahip bir platform, ilgili kullanıcılara erişebilme imkanı yakalarsanız büyük bir pazarlama ve ticaret merkezi haline gelmektedir.

Bu yazıyı okuyan birçok kişinin de bildiği üzere Instagram’da popüler bir profile, yüksek etkileşimlere ve çok sayıda takipçiye ulaşmak bir anda gerçekleşen bir süreç değildir.

Ancak elbette ki aşağıda sizler için sıraladığımız yöntemlerle bu süreci kısaltmak, Instagram hesabı yönetenlerin ve sosyal medya yöneticilerin alacağı bazı aksiyonlarla mümkündür.

Instagram’da Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaşılır

Instagramda daha çok kişiye ulaşmak için ne yapmalı?

İlgi Çekici Bir Bio (Açıklama) Yazın

Instagram kullanıcılarının profilinize girince ilk gördüğü şey Instagram Bio, yani Instagram profil açıklama kısmıdır. Bu bölümün diğer adı da biyografi bölümüdür.

Profilinizde ilk göze çarpan unsurlardan biri olan bu açıklama kısmı, hedeflediğiniz kitle ile aranızda etkileşim yaratan önemli bir faktördür.

Bu sebeple ilgi çekici bir açıklama yazarak insanları sizi takip etmeye ve profilinizle olan etkileşimlerini artırmaya teşvik edebilirsiniz.

İpucu: Bu noktada basit bir iletişim bilgisi veya direkt olarak web sitenizin linkini açıklama kısmına yerleştirmek yerine, marka hikayenizi veya kariyer öykünüzü ilgi çekici ve etkileşim artırıcı bir şekilde bu bölüme yazmayı deneyebilirsiniz.

Marka öykünüzü, pazarlama stratejinizle birlikte ilgili alana yazarak insanların sizinle bağ kurmasını sağlayan bir neden ortaya çıkarabilirsiniz.

Örneğin MediaCat’in kullandığı açıklama kısmındaki gibi hedef kitleyi yalın cümlelerle tanımlayan ve emoji ya da emojilerle desteklenmiş bir açıklama kısmı takipçilerinizle daha fazla etkileşim yaratma şansınızı artıracaktır.

Instagramda daha çok kişiye ulaşmak için ne yapılabilir?

Instagram’da Marka Kimliği Oluşturun

Instagram paylaşımlarınızın meydana getirdiği Instagram feed, yani Instagram akışı; profilinizdeki açıklama kısmından hemen sonra dikkat çeken alandır.

Burada yarattığınız tasarım dili ve paylaşımlarınızın dizilimi, Instagram kullanıcılarının sizi bir marka olarak veya amatör bir kullanıcı olarak algılamalarını sağlar.

Haliyle Instagram’da daha fazla kişiye nasıl ulaşılır sorusunun yanıtlarından biri olabilen marka kimliğiniz için; belirli sabit renklerin kullanımı, kategorize edilmiş sabit paylaşım konseptleri ve paylaşımlarda kullanılan metnin marka dili kullanımınıza özen göstermelisiniz. Takipçileriniz ve takipçi adaylarınız üzerinde bu algıyı yaratmak orta ve uzun vadede etkileşim sayınızın artmasına katkı sağlayacaktır.

Instagramda daha çok kişiye ulaşmak için:

Doğru ve “İlgili” Hashtag Kullanımı

İşletmelerini Instagram’da güçlendirmek ve daha kişiye erişim sağlamak isteyenler için doğru ve içerikle ilgili hashtag kullanımı, daha fazla etkileşim ve erişim elde etmenin denenmiş ve onaylanmış bir yoludur.

İlgili hedef kitleniz arasında hangi hashtag’lerin yakın dönemde trend olduğunu tespit etmeli, yine markanız ve ürettiğiniz içerik ile ilgili olan hashtag’lerin takibini gerçekleştirmelisiniz.

Nişinizde hangi hashtag’lerin trend olduğunu ve hangilerinin markanız ve içeriğinizle alakalı olduğunu araştırmanız gerekir.

Analiz ve tespit ettiğiniz bu ilgili hashtag’leri içeriklerinizle birlikte harmanlayarak paylaşımlarınızda kullanabilir ve etkileşim sayınızı kısa, orta ve uzun vadede artırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki Instagram’ın rahatlıkla tespit edebildiği üzere kullandığınız hashtaglerin paylaştığınız görsel ve paylaşım açıklamasıyla ilgili olması çok önemlidir.

Aynı sebepten dolayı #instagood #instapost #instalikes #follow4follow gibi rastgele kullanılan ve aslında çoğu Instagram tarafından kara listeye alınmış sıradan hashtaglerden uzak durmanız gerekmektedir.

Kendi Hashtag’inizi Yaratın ve Tanıtımını Yapın

Popüler ve trend hashtagleri takip edip kullanmakla birlikte, markanıza ait özel bir hashtag oluşturup kullanmak da Instagramda daha fazla kişiye erişmenin yolları arasındadır.

Bu yeni hashtag’iniz direkt markanızla veya spesifik olarak dönemsel olarak yürütülecek bir kampanyaya özel olabilir.

Markanıza özgü hashtag’ler yani etiketler, Instagram’daki erişim gücünüzü iyileştirmenin ve kampanyalarınızı tanıtmanın etkili bir yoludur. Kampanyanıza özel ürettiğiniz hashtag’leri diğer kullanıcıların da kullanmasını sağlayacak şekilde teşvikler yaratabilirsiniz: Böylelikle diğer kullanıcılar tarafından üretilen bu içerikler markanıza ya da kampanyanıza özel olarak oluşturulmuş hashtag’lerin katkısıyla Instagram profilinizin direkt olarak daha fazla kişiye erişmesini sağlayacaktır.

Instagram’da Daha Fazla Kişiye Ulaşmak

Paylaşımlarınızın Açıklama (Caption) Kısmına Ekstra Özen Gösterin

Yaygın yapılan bir Instagram yönetim hatası olan bir hatayı siz yapmayın ve “açıklama kısmı önemli değil, insanlar Instagram’da görsele bakıyor” düşüncesiyle birlikte hata yapmayın. Zira postlarınızın altına yazdığınız açıklama kısmının kalitesi ve ilgi çekiciliği, yaratabileceği ekstra etkileşimlerle Instagram’da daha fazla kişiye nasıl ulaşılır sorusunun çözümlerinden bir diğeridir.

Bazı kesimler tarafından önemsiz görülen post açıklama metni hedef kitlenizle etkileşime girmenizi sağlayan ve dahası kişilerin sizi diğer kullanıcılarla paylaşmasına ya da sizde gördüğü bir paylaşımı onlara sözlü olarak anlatmasına katkı sağlar. Bu yüzden bu fırsatı tepmeyin.

İpucu: Instagram paylaşım açıklama kısmında ünlü ya da ünsüz kullanıcıları etiketleyebilir, takipçilerinize ve genel Instagram kitlesine sorular yöneltebilir, tartışma başlatabilir; böylelikle kullanıcıları paylaşımlarınız için yorum yapmaya teşvik ederek paylaşımınızın kartopu etkisiyle daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Markalar tarafından Instagram’da daha fazla kişiye ulaşmak için kullanılan bir diğer taktik ise indirimleri, kampanyaları ve özel teklifleri postların açıklama kısmında görücüye çıkarmaktır. Bu da Instagram kullanıcılarının paylaşımın altında kendi çevrelerini etiketlemelerini sağlayabilir.

Instagram’da daha fazla kişiye ulaşmak için “caption” yani açıklama kısmında kullanılabilecek bir diğer taktik ise paylaşılan görselin arkasındaki hikayeyi ilgi çekici bir şekilde anlatmaktır. Böylelikle kullanıcıların daha fazla ilgisini çekebilir ve daha önce erişemediğiniz kullanıcılara erişebilirsiniz.

Instagram’da daha fazla kişiye nasıl ulaşılır

Instagram’daki Diğer Postlara Yorum Yapın – Tartışmaya Dahil Olun – Markanızı Tanıtın

Sadece tartışma yaratmayı ve kendi postlarınızın altına yorum yapılmasını sağlamayı hedeflemek yerine, Instagram’daki diğer kullanıcıların ya da rakiplerinizin paylaşımları altında gerçekleşen tartışmalara katılarak Instagram platformundaki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Özellikle kendi hedef kitlenizin yer aldığı post altı paylaşımlarına katılmak, sizin de ilgili camianın bir oyuncusu olarak görünmenizi sağlayacak ve alakalı kitlenin tek bir tıkla sayfanıza gelebilme imkanını yaratacaktır.

Böylelikle hem kendi alanınızda yetkin ve etkili bir marka olduğunuzu herkese açık bir şekilde diğer kullanıcılara gösterebilir ve insanların sayfanıza ziyaret etmelerini sağlayarak Instagram’da daha fazla kişiye ulaşmak için yapılması gereken bir diğer hamleyi de sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yerel (Lokal) Olmanın Gücü

Tıpkı yerel kullanıcıya yönelik web sitelerin uyguladığı SEO taktikleri gibi siz de Instagram işletme profilinizde yerel hashtag’leri kullanabilir, “geotag” kullanarak yani paylaşımlarınıza konum ekleyerek bölgesel hedef kitlenize erişebilirsiniz.

Instagram Geotag Kullanımı

Instagram içeriklerinize (hem post – hem story) geotag yani konum bilgisi eklemek, bölgenizdeki potansiyel müşteri adaylarınızın dikkatini çekebilir.

Instagram verilerine göre, geçtiğimiz yıl Instagram’da çevredeki popüler konumları keşfetme özelliğinin de kullanıcıların hizmetine sunulmasıyla birlikte geçmişe oranla çok daha fazla Instagram kullanıcı Instagram konum aramalarını kullanmaktadır.

Böylelikle kullandığınız konumlarda yakaladığınız popülarite ve bu konumlara özel ilgi duyan kişilerin ilgisini çekme noktasında size tıpkı bir Google trafiği gibi Instagram trafiği sağlayabilir.

Üstelik Instagram paylaşımlarınıza (post) ya da hikayelerinize (story) eklediğiniz konumlar ekstra hiçbir çaba göstermenize gerek kalmadan konum arama sayfalarında ilgili alanda görünür olmanızı sağlayacaktır. Bu özellikten faydalanmak da Instagram’da daha fazla kişiye nasıl ulaşılır sorusunun net yanıtlarından biridir.

Instagram’da Yerel Hashtag Kullanımı

Hedefiniz bir gün yurt dışına açılıp yurt dışına satış yapmak olsa dahi yine de işletmenizin gençlik çağlarında yerel kullanıcıların ilgisini çekerek onların gücünden faydalanabilirsiniz.

Tıpkı Instagram geotag yani konum ekleme özelliği gibi belirli bir coğrafi bölgede kullanılan hashtagleri kullanmak ve belirli yerel diller kullanılarak oluşturulan hashtag’ler de spesifik bir kitleye ulaşmak açısından değeri yadsınamaz bir taktiktir. Instagram’da daha fazla kişiye erişmek için sıraladığımız mevcut taktiklerden ne kadar fazlasını kullanırsanız, daha fazla kişiye erişmeniz de aynı doğrultuda desteklenecek ve hızlanacaktır.

Bütçesi Olanlar İçin: Instagram Reklamları

Yukarıda sıraladığımız Instagram’ın kendi özelliklerinin gücünden faydalanarak daha fazla kişiye ulaşma taktiklerine ek olarak, bir diğer takviye güç ise markanızın ya da şirketinizin bütçesi dahilinde Instagram reklamlarına yatırım yapmaktır.

Instagram reklamlarını doğru şekilde kullanarak daha fazla kişiye erişimin ücretli yolunu tercih edebilir ve doğru reklam yönetimiyle ilgili veya genel kitleye ulaşabilirsiniz.

Yalnızca mevcut kitleniz ve ek olarak yukarıdaki yöntemlerle organik olarak erişmeye çalıştığınız kişiler tarafından görülebilen gönderilerinizin ve hikayelerinizin aksine Instagram reklamlarını kullandığınız zamanlarda çok daha geniş ve yine ilgili bir kitleye erişebilirsiniz.

İlgili İçerik: Instagram Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir