DİJİTALTRIVIA

İçerik Fikri Nasıl Bulunur (2023)

İçerik üreticilerinin, markasını reklam bütçesi harcamadan organik aramalarla daha büyük kitlelere ulaştırmak isteyenlerin veya yalnızca hobi için yazarlık yapan kişiler bazı zamanlarda ilhamsız kalabilir veya içerik bulmakta zorlanabilir.

Bu sebeple bizler de blog yazarları ve içerik üreticileri için çok sayıda çözümün yer aldığı içerik fikri nasıl bulunur başlıklı yazımızda çok sayıda alternatifi paylaşıyoruz.

içerik fikri nasıl bulunur

Yaratıcı İçerik Nasıl Üretilir?

Belirttiğimiz üzere kaleminiz ne kadar kuvvetli olursa olsun veya yazı yazmayı ne kadar çok seviyor olursanız olun yaratıcı ve özgün içerik üretme konusunda zorlandığınız dönemler olabilir.

Sözü daha da uzatmadan içerik fikri nasıl bulunur ve nasıl içerik üretilir sorularınızın yanıtını maddeler halinde belirtelim.

1. Yabancı Forumları Kaynak Olarak Kullanın

Bu kaynakları hızlıca not alın çünkü milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu platformlar sizlere yerel ya da global içerikler üretme konusunda faydalı olabilir.

  • Quora
  • Medium
  • Reddit

Yukarıdaki kaynaklara Türkçe ya da İngilizce olarak hedef kitlenizin ilgilenebileceği konu başlıklarını ya da içerik yazmayı planladığınız sektörü tek kelimeyle yazarak çok sayıda materyal elde edebilirsiniz.

Arama yaptıktan sonra karşınıza çıkacak kullanıcı soruları, net bir şekilde sonlanmayan tartışmalar veya sektörel gelişmeleri kaynak olarak kullanabilir ve web siteniz için yepyeni içerikler yazabilirsiniz.

içerik önerileri

2. Online Grupları İnceleyin

Özellikle LinkedIn ve Facebook’taki gruplar sizlere yaratıcı içerik nasıl üretilir konusunda yardımcı olabilir.

Yine kendi alanınızla ilgili tek ya da iki kelimelik aramalar yaparak alanınızla ilgili grupları bulabilir, bunlara üye olarak katılabilir ve kendinize yeni içerikler bulabilirsiniz. Kullanıcı sayısı düşük olmayan ve çok fazla izinsiz – değersiz içeriğin paylaşılmadığı grupları öncelik olarak hedefleyebilirsiniz.

içerik fikri bulma

3. Rakip Siteler ve İçerik Yorumları

Kendi alanınızda sıcak gelişmeleri, makaleleri ya da ipuçlarını paylaşan yerli ve yabancı rakip web sitelerini ziyaret ederek çok etkili içerik fikirleri geliştirebilirsiniz.

Bunu yaparken rakip sitelerdeki (özellikle global) en çok tıklanan-okunan-yorum alan içerikleri örnek alarak kendi yaratıcı içerik fikirlerinizi geliştirebilirsiniz.

Aynı şekilde biraz daha özenli ve dikkatli davranırsanız; içeriklerin altındaki yorumlar, özellikle de yanıtlanmamış yorumlar size sandığınızdan çok daha değerli özgün içerik fikirleri verebilir.

rakip içerikleri

4. Sosyal Medyanın Gücü

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok gibi önde gelen sosyal medya platformlarında takip ettiğiniz ve hatta sizi takip eden kişiler, alıcı gözle bakıldığında içerik fikri nasıl bulunur sorunuzun yanıtı olabilir.

Sektörünüzün önde gelen platformlarını takip ederek yine bir önceki maddede olduğu gibi bu platformların paylaşımlarının altında yer alan kullanıcı yorumları (özellikle de yanıtlanmayan) size yeni içeriğiniz konusunda parlak fikirler verebilir.

Aynı şekilde şahsi olarak sizin veya markanızın takipçilerinin görüşlerini takip etmek ve değerlendirmek de içerik üretme konusunda sizlere önemli fikirler verecektir. Ayrıca sizi takip eden kullanıcıların nabzını anketlerle yoklayarak da (örn: Cevabını bulmakta en çok zorlandığınız konu nedir?) yeni içerik fikirleri üretebilirsiniz.

Son olarak Influencer’lar ve trend hashtaglerde içerik fikri nasıl bulunur sorunuzun pekala yanıtı olabilir. İçerik üretme fikirleri geliştirmek için bu maddemizde açıkladığımız gibi sosyal medyayı sıkı ve dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekebilir.

yaratıcı içerik nasıl üretilir

Nasıl İçerik Üretilir?

5. Video İçeriklerinden Yeni Bir Blog Yazısı Yaratmak

Her ne kadar yazılı bir kaynak olmasa da YouTube ve Vimeo gibi video platformları da bir türlü bulamadığınız yeni içerik fikirlerini bulmanızı sağlayabilir.

Video platformlarında içerik fikri bulmak için yapmanız gereken doğru kelimelerle ve filtrelerle yine sektörünüzün önde gelen firmalarını takip ederek kendinize notlar almanız ve bunu içeriğe nasıl dönüştüreceğinizi çalışmaktır.

Aynı şekilde sektörünüzle ilgili önde gelen insanların söyleşilerini dinleyerek veya okuyarak da son derece özgün içerik fikirleri oluşturabilirsiniz.

nasıl içerik üretilir

6. Uzmanlardan Yardım Almak

Sektörünüz ne olursa olsun, sizden daha fazla ya da sizin kadar uzman kişiler olacaktır. Bu kişilerle iletişime geçerek onlardan alanınızın inceliklerini, alanınızla ilgili yazılabilecek konuları ve bu uzmanlara en çok sorulan soruları öğrenebilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili uzmanlardan alacağınız bilgiler doğrultusunda yeni bir içerik oluşturabilir veya sitenizin formatı doğrultusunda kendileriyle söyleşi dahi yaparak bunu yazıya dökebilirsiniz. Yeni içeriğiniz hayırlı olsun!

İçerik Üretme Fikirleri

7. Google’dan Yardım Almak

Özellikle Google ve YouTube platformlarının keyword suggestion yani anahtar sözcük öneri hizmeti (ücretsiz) oldukça gelişkindir.

Google Search Console ve YouTube Studio’nun içinde yer alan YouTube Analytics tool’ları anahtar kelime bulmanızda size %100 olmasa da büyük oranda yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde web sitenize tanımlamış olduğunuz Google’ın analitiği de yeni içerikler bulmak konusunda size yardımcı olabilir. Bunun için tek yapmanız gereken Google Analytics’i kullanarak sitenize gelen kullanıcıların en çok hangi kelimelerini arattığını tespit etmek ve bu alanlarda benzer veya daha detaylı içerikler hazırlamaktır.

8. Kişisel İçerikler

İçerik üretme konusunda tıkandığınızı hissettiğinizde kendi tecrübelerinizden faydalanabilirsiniz.

Örneğin kişisel başarılarınız, gerek web siteniz gerekse kariyerinizle ilgili kilometre taşlarını hobi blogunuzda ya da sektörel blogunuzda ayrı bir menü sekmesi açarak okuyucularla samimi bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Benzer şekilde hatalarınızı da samimi bir şekilde anlatabilir, aynı zamanda hem yeni ve özgün bir içerik üreterek aynı zamanda başkalarının bu hatayı yapmamasını sağlayabilirsiniz.

9. Arkadaşlarınızdan Yardım Alın

Unutmayın ki çevrenizdeki insanlar ve arkadaşlarınız da birer internet kullanıcısı, içerik okuyucusu ve müşteridir.

İçerik fikri nasıl bulunur konusunda tıkandığınızda arkadaşlarına merak ettikleri ancak bulamadıkları soruların cevabını sorarak yepyeni içerik fikirleri geliştirebilirsiniz.

Arkadaşlarınıza özellikle son dönemde arama motorlarında aratıp da bulamadıkları soruların ne olduğunu sorarsanız dahiyane içerik fikirleri geliştirebilirsiniz.

10. En İyi Olduğunuz Konuya ya da Hobiye Odaklanın

İçerik yazarlığı ve içerik üreticiliğe gönül vermiş biri de olsanız, mutlaka kendinize ait ve çok sevdiğiniz hobileriniz-uzmanlıklarınız vardır.

Farkında bile olamadan yıllarınızı verdiğiniz, diğer insanların sizin kadar iyi bilmediğini bildiğiniz konuların üzerine giderek özgün içerikler üretebilirsiniz.

Bu çok sevdiğiniz ve herkesten iyi tanıdığınız bir sanatçının hiçbir yerde olmayan bilgileri, yıllar önce aramızdan ayrılmış fakat hakkında çok fazla bilgi bulunmayan bir kimsenin bilgileri veya kimsenin kaleme almadığı küçük bir seyahat rotası olabilir.

Yazımızı okuduktan sonra içerik fikri nasıl bulunur konusunda hala zorluk yaşıyor veya bu alanda tıkandığınızı düşünüyorsanız bizlerle iletişim sekmesinden temas kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir