DİJİTALTRIVIA

Google Yorumları Nasıl Kaldırılır (2022)

İşletmenizin hesabına girdiğinizde gerçeği yansıtmayan rakip firma yorumlarını görmek sinirinizi bozacaktır ve yapacağınız ilk arama motoru search’ü muhtemelen google yorumları nasıl kaldırılır olacaktır. Çünkü aslında gerçeği, yani google yorumları silinir mi sorusunu kendinize sorarkenki hakikati biliyorsunuz. İnsanlar google yorumlarını dikkate alıyor.

Yapılan birçok araştırma internet kullanıcılarının %90’ından fazlasının özellikle yerel işletmeleri araştırırken Google yorumlarını okuduğunu ve bu sayede güven duyduğunu veya bu şirketlerin müşterisi olmamaya karar verdiğini gösteriyor. Zaten muhtemelen siz de bilmediğiniz yerlerde gideceğiniz mekanların ya da işletmelerin adını Google’da aratarak ufak çaplı bir kamuoyu araştırması yapıyorsunuz.

Google’daki işletmeler yorumlarıyla birlikte bu kadar göz önündeyken ve Google bu konuda adeta şeffaf bir vitrinken, buradaki itibarın da önemli olduğunu zaten söylemeye gerek yok. Peki Google yorumları nasıl kaldırılır? Veya Google yorumları silinebilir mi? Konuyu doğrudan açıklayalım.

google yorumları nasıl kaldırılır

Google Yorumlarını Silme

Daha önce kötü bir yorum yazdığınız bir işletme hakkındaki düşünceleriniz değiştiyse veya bir şekilde yaptığınız yorumun hatalı olduğunu düşünmeye başladıysanız zamanında yaptığınız google yorumlarını silme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Google Maps’e girdikten sonra Gmail hesabınızla giriş yapın.

Sol üstteki menü ikonuna tıklayın (alt alta üç çizgisi olan buton)

Açılan menüde “Katkılarınız” tuşuna basın (Your Contributions)

Ardından alt tarafta beliren “Yorumlarınız” sekmesine tıklayın (Reviews)

Sıralanan listede silmek istediğiniz yorumları bulun

Yorumları bulduktan sonra Daha Fazlası tuşuna basın (Diğer seçeneğinin hemen üzerinde) Açılan sekmeyle birlikte daha önceden yaptığınız yorumları silebilir ya da değiştirebilirsiniz.

google yorumları silinebilir mi

Başkalarının Google Yorumları Silinebilir Mi

İşletmenize ya da sayfanıza gelen google yorumlarının silinmesi konusunda ne yazık ki direkt olarak bir “Yorumu Sil” ya da “Delete” tuşu bulunmamaktadır. Ancak başkasının olumsuz ve gerçeği yansıtmayan Google yorumlarını silmenin ya da olumlu hale getirmenin alternatif yolları vardır.

Bu yorumların silinmesi için ilgili yorumun üzerine gelerek “Uygun olmayan yorum”, yani “Flag the review as inappropriate” tuşuna tıklayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda Google’a yorumun fake olduğunu veya kötü amaçla yapıldığını haber vermiş olursunuz. Bu raporlamayı, yani şikayeti yapabilmek için işletmenin Google üzerindeki sahibi olmanız gerekmektedir.

Bu raporun ardından Google birkaç gün içinde ilgili yorumu kaldıracaktır.

google yorumları silinir mi

Eğer mümkünse gerçeği yansıtmayan Google yorumlarını silme sürecini hızlandırmak adına mümkünse başka kişilerin de yorumu bildirmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle Google politikasına uymayan fake yorumların Google’ın daha fazla dikkatini çekmesin sağlayabilirsiniz. Bu tüyomuz ile birlikte google yorumlarını silme süreci hızlanacaktır.

Google gerçeği yansıtmayan yorumları silmekte başarılı bir platformdur. Ancak bu yöntem işe yaramazsa başka bir alternatif yol daha var. O da Google yorumları nasıl kaldırılır sorusunu direkt olarak bu platformun küçük işletmeler için kurduğu destek platformuna ulaşmak.

Yorum Silmek İçin Google Küçük İşletme Desteği

Art niyetli Google yorumlarını sildirmek için Google’ın Küçük İşletme Desteği departmanına başvurabilirsiniz. Mağduriyetinizi ve şikayetinizi bu platforma bildirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

support.google.com/business adresini ziyaret edin.

Ekranı aşağıya kaydırarak “Bizimle İletişime Geç” ya da “Contact Us” butonuna tıklayın.

Açılan menüde Müşteri Yorumları ve Fotoğraflar (Customer reviews and photos) tuşuna basın.

Açılan menüde Müşteri Yorumlarını Yönetme (Manage customer reviews) sekmesine basın.

Telefonla mı, google destek chat ile mi yoksa email ile mi destek almak istediğinizi ilgili tuşa basarak belirtin.

Google yorumlarını silmek için bu yöntemle 24 saat içinde destek alacaksınız. E-mail ya da Google Chat desteği ile ilerlemek istiyorsanız, ilgili yorumların ekran görüntüsünü de önceden hazırlamanızda fayda var.

google yorumları sildirme

Cool Karga Tüyosu: Google Yorumları Silme Tüyosu

Google destek hizmetlerine başvurduktan sonra ekstra olarak başka bir başvuru daha yaparak süreci daha da hızlandırabilirsiniz. Bunu yapmanın yolu ise belki de şaşıracağınız şekilde twitter’dan geçiyor.

İşletmenizin twitter hesabı ile twitter’a giriş yaptıktan sonra https://twitter.com/GoogleMyBiz hesabına mesaj ya da tweet atabilirsiniz. Böylelikle birilerinin dikkatini çekmeyi başarabilir ve süreci süratlendirebilirsiniz.

Google destek ekibiyle iletişime geçtikten sonra durumu ve yorumun neden silinmesi gerektiğini açıklayın. Bunu yaparken de yorumun sahte olduğunu ya da kötü niyet içerdiğini nasıl anladığınız sorusunun geleceğini öngörerek bu soruya hazırlıklı olun.

Ek olarak Google yorumlarını silme konusunda daha fazla destek almak için bizlere mail yoluyla ulaşabilir veya bizlere sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

google yorumları silmek

Belirli durumlarda Google ekibindeki kişiler size konuyu detaylı incelenmesi için farklı bir departmana veya Google uzmanına ileteceğini söyleyebilir. Bu gibi bir durum oluşursa yeni bir e-mail onayı veya telefon onayı için kısa bir müddet daha beklemeniz gerekebilir.

Alternatif Yöntem: Google Yorumlarına Cevap Vermek

Olası bir Google yorumları silememe durumunda ise yorumları hakkaniyetle ve adaletli bir şekilde cevaplayarak olumsuz ya da art niyetli raporları işletmenizin avantajına çevirebilirsiniz. Buradaki tercih ve karar tamamen sizindir ancak aşağıdaki yöntemleri maddeleri uygulayabilirsiniz.

Google yorumlarını cevaplarken;

Kibar olun

Gerek yok ise savunmaya geçmeyin ve yorumu kişisel algılamayın

Gerekiyorsa özür dileyin ve durumu düzeltme yollarını önerin

Yanıtı kısa ve öz tutun

Yazışmanız devam edecek ise konuyu e-mail gibi daha sorunu öznel yollarla iletişim kurarak çözmeyi önerin.

google yorum silen

Yorumlara bu şekilde cevap verirseniz yorumu yapan kişinin yorumunu silerek Google yorumları nasıl kaldırılır sorusunun cevabı olmasını dahi sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ayrıca olumsuz yorumu gören kişilerin sizin samimi ilginizi de görmesiyle birlikte olumsuz yorumdansa firmanızın tarafını tutmasını sağlayabilir.

Kısacası birçoğumuz gibi Google yorumlarını göz önüne alan kişiler yorumlara olan yaklaşımınızla size karşı sıcak bir yaklaşım ya da sempati hissiyatı sağlayabilir, yorumlar silinmese bile kuruluşunuzun faydasına bir durum gerçekleşmesine önayak olabilir. Google yorumları nasıl kaldırılır sorusunun 2022 güncel haliyle yanıtlamaya çalıştığımız yazımızı okumaya çalıştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir