SPORTRIVIA

Hastayken Spor Yapmak İyi Gelir Mi?

Düzenli olarak spor yapmak vücut sağlığı için oldukça faydalı bir yöntem olsa da hastayken spor yapmak iyi gelir mi gibi sorular da uzun süredir yanıtlamamızı beklediğiniz sorular arasında yer alıyor. Spor yapmak diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltsa da, spor doğru zamanda ve doğru eğitmenlerle yapılmalıdır.

Spor yapmanın sağlığımıza faydaları neredeyse herkes tarafından bilinse de, çok sayıda insan hastayken spor yapmanın iyileşme sürecini hızlandırıp hızlandırmadığını veya iyileşme süresini yavaşlatıp yavaşlatmadığını merak etmektedir.

hastayken spor yapmak iyi gelir mi

Hastayken Spor Yapmak İyi Gelir Mi?

Hasta olan herkesin istediği ilk şey sağlığına kavuşmak ve sıkıntılı geçen iyileşme sürecini mümkün olduğunca hızlandırmaktır. Fakat bazı durumlarda hasta olan insan, doğal olarak normal spor rutinine devam etmek veya birkaç gün ara vermek arasında kararsız kalır.

Spor yapmanın bazı sağlık sorunlarında iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüş olsa da, belirli hastalıklarda ve sağlık sorunlarında ise sizin için zararlı olabilir.

Birçok sağlık çalışanı insanlara hastayken egzersiz yapmaya devam edip etmeme konusunda önerilerde bulunurken “boyundan yukarısı” metodunu benimser.

Bu metoda göre, burun tıkanıklığı, hapşırma ve kulak ağrısı gibi baş bölgenizde yaşanan problemlerde kısa süreli spor yapmanız her zaman olmasa da genellikle tavsiye edilirken, elbette ki vücudunuzu dinlemeli ve kendinizi zorlamamalısınız. Bu öneriyi destekleyen bilimsel araştırmalar olsa da, tüm yazılarımızda belirttiğimiz gibi sağlığınızla ilgili ciddi kararlar verirken mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini her ne kadar bunu biliyor olsanız da hatırlatmak isteriz.

Öte yandan mide bulantısı, kusma, ateş, ishal ve göğüs tıkanıklığı gibi “boyundan aşağı” sorunlarda ise genellikle spor yapılmaması ve kendinizi iyi hissedene kadar egzersizlere ara verilmesi önerilmektedir.

gripken spor yapmak zararlı mı

Gripken Spor Yapmak Zararlı Mı?

Bilindiği üzere grip; canlıların solunum yollarını etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır.

Gribin bilinen belirtileri arasında yüksek ateş, soğuk terleme, eklem ağrıları, yorgunluk, baş ağrısı, öksürük ve nefes tıkanıklığı yer almaktadır.

Grip enfeksiyon seviyesine bağlı olarak bazı kimselerde hafif, bazı kimselerde ise ağır geçmekle birlikte, çok ağır vakalarda ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

Her ne kadar grip olan herkeste yüksek ateş olmasa da, yüksek ateşle spor yapmak dehidrasyon (yüksek sıvı) sebebiyle iyi bir fikir olmayabilir. Ayrıca insan grip hastalığından ortalama olarak 2 haftadan daha az sürede kurtulsa da, yüksek yoğunluklu ve eforlu antrenmanlar iyileşme sürecinizi uzatabilir.

Ayrıca konuyla ilgili tartışma sürse de bazı araştırmacılar koşu ve spinning gibi yüksek yoğunluklu egzersizlerin bağışıklık sistemini geçici olarak baskıladığını gözlemlemiştir. Ayrıca grip olan kişiler öksürdüklerinde veya hapşırdıklarında havaya salınan tükürük parçacıkları sebebiyle yayılan bir virüstür.

Grip teşhisiniz var ise semptomlar süresince biraz dinlenmek ve egzersizden uzak durmak mantıklı olabilir.

ateş varken spor yapmak

Ateş Varken Spor Yapmak

İnsan vücudunun ortalama sıcaklığı 36.5-37 derece arasında seyretmektedir. Ateşiniz birçok farklı sebeple yükselebilmekle birlikte, vücudunuz çoğunlukla bakteri ya da virüslerle savaşırken yüksek sıcaklılara erişir.

Ateşiniz yüksekken güçsüzlük, sıvı kaybı, kas ağrısı ve iştah kaybı gibi yandaş semptomlar gösterebilirsiniz. Ve ateş varken spor yapmak dehidrasyon riskinizi artırarak durumu daha da kötüleştirebilir.

Diğer taraftan bakıldığında ateş kas kuvvetini, dayanıklılığını ve ek olarak koordinasyon kabiliyetinizi azaltabilir ki bu da antrenmanda sakatlık yaşama riskinizi artıracaktır. Bu sebeple ateş varken spor yapmak yerine durum normalleşene dek ara vermeniz daha mantıklı olacaktır.

boğaz ağrısı varken spor yapmak

Boğaz Ağrısı Varken Spor Yapmak

Boğaz ağrısı da çoğunlukla grip gibi viral enfeksiyon hastalıklarıyla ortaya çıkar. Öksürük, yutmada zorluk ve ateşle birlikte ilerleyen boğaz ağrısı durumlarında spor yapmaya doktorunuz onay verinceye dek ara verilmesi mantıklıdır.

Bununla birlikte hafif soğuk algınlığı veya alerji gibi etkenlerden dolayı boğaz ağrısı yaşıyorsanız antrenman yapmak sizin için görece daha güvenlidir. Ancak kendinizde yorgunluk ve tıkanıklık gibi griple ilişkili diğer belirtileri de gözlemliyorsanız, bilindik egzersiz rutininize ara vermeyi ya da tempoyu bir hayli düşürmeyi düşünebilirsiniz. Fark ettiğiniz üzere hastayken spor yapmak iyi gelir mi sorusunun yanıtı semptomların kendi başlıklarında bile yandaş semptomlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

mide ağrısı ve spor

Mide Ağrısı ve Spor

Mide gribi gibi sindirim sistemini etkileyen hastalıklar ciddi semptomlar oluşturabilir ve bu gibi rahatsızlıklarda spor yapmamak en güvenli tercihtir.

Mide bulantısı, ishal, kusma, ateş, mide kramplanması ve iştahsızlık mide gribi ile ilişkilendirilen en yaygın semptomlardır. Özellikle ishal ve kusma gibi semptomlarda halihazırda yaşadığınız sıvı kaybı sporla birlikte daha da şiddetlenebilir ve bu çok tehlikelidir.

Sizi huzursuz edecek derecede bir mide rahatsızlığınız varsa durum tamamen düzelene kadar basit esneme (stretching) egzersizleri ve yoga gibi egzersizler yapmak sizin için daha iyi olabilir.

Böylelikle hastayken spor yapmak iyi gelir mi konusunu çeşitli semptomların özelinde, ayrı ayrı ele alarak değerlendirmeye çalıştık. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir