SPORTRIVIA

Enerji Veren Yiyecekler (2022)

Günlük hayatta yüksek enerji seviyelerinde kalabilmek adına spor, su tüketimi, yeterli miktarda uyku ve enerji veren yiyecekler bizler için ihtiyaç haline gelir. Enerji veren yiyecekler enerjinizi gün boyunca koruyabilmenizin yanında ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı sürebilmeniz ve kilo kontrolü sağlayabilmeniz için ideal seçimler olacaklardır.

Sağlıklı karbonhidratlar gibi bazı yiyecekler uzun süreler boyunca enerji üretebilmenizi sağlayabilirken, bazı diğer yiyecekler ise içerdikleri vitamin ve mineraller ile hücresel anlamda enerji üretiminiz için faydalıdır.

Öte yandan kaliteli protein kaynakları da kas miktarınızı koruyabilmeniz açısından önemlidir. Sizler için bir araya getirdiğimiz enerji veren yiyecekler listemize göz atarak bu besinleri beslenme programlarınızda değerlendirebilirsiniz.

enerji veren yiyecekler

Yulaf Ezmesi

Enerji veren yiyecekler denilince sağlıklı seçeneklerden akla gelen ilk besin yulaf ezmesi olabilir. Düşük glisemik indeksi ile sağlıklı bir tercih sayılabilen yulaf ezmesi, yavaş ancak yüksek enerji salınımına sahip bir besindir.

Sabahları yulaf ezmesi tüketerek öğle saatleri gelinceye dek enerjik hissedebilirsiniz. Yulaf ezmesinin diğer bir artısı da, harika bir B vitamini kaynağı olduğu için tükettiğiniz diğer tüm yiyeceklerin enerjiye dönüştürülebilmesinde de yardımcı rol oynar.

Ispanak

Ispanak demir, magnezyum ve potasyum açısından zengin bir besindir. Demir vücudunuzda oksijene çevrilerek enerji için kullanılır. Aynı şekilde magnezyum da enerji üretiminde kritik bir role sahiptir.

Ispanağın içeriğinde yer alan potasyum ise sinir ve kas fonksiyonlarınızın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar ve potasyumun bu özelliği kişiye dolaylı yoldan da olsa enerjiklik hissi verebilir.

Tatlı Patates

Ülkemizdeki tüketimi çok yaygın olmasa da tatlı patates muazzam bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Aynı zamanda demir, magnezyum ve C vitamini de içerir. Karbonhidratların enerji veren içeriğine ek olarak bilindiği üzere C vitamini de yağ hücrelerinin enerji tüketimi için vücut içinde dönüştürülmesine yardımcı olur.

Yumurta

Çok büyük oranda protein ve esansiyel amino asitleri içeriğinde bulunduran yumurta, aynı zamanda sağlıklı yağlara, B vitaminine ve D vitaminine sahiptir.

Yumurta ayrıca içeriğindeki kolin; iskelet kaslarında aktive olarak enerji verebilen asetilkolin adlı nörotrasmitterin de öncüsü niteliğindedir.

Yeşil Çay

İçerdiği kafein ile enerji üretimine katkı sağlayan yeşil çay da enerji veren yiyecekler sınıflandırmasına dahil edilebilir. Ancak kahve gibi kafein içeren diğer içecekler kadar gerginlik hissi de yaratmaz. Yeşil çayın aynı zamanda kolesterol seviyesini dengelediği de düşünülmektedir.

Balık

Somon, sardalya ve uskumru gibi balıklar protein, B vitamini, sağlıklı yağlar ve D vitamini açısından oldukça zengindir.

Bilindiği üzere vücutta D vitamini eksikliği yorgunluk, düşük enerji ve mutsuz ruh hali gibi belirtilere neden olabilmektedir.

Yoğurt

Mutfağımızın vazgeçilmez ögelerinden biri olan yoğurt içerdiği faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilmektedir. Yoğurdun enerji veren yiyecekler arasında sayılabilmesinin nedeni ise besinlerin (Evet, enerji veren yiyecekler dahil) sindirilmesine yardımcı olabilmesidir.

Son olarak ise yoğurt sizi fiziksel olarak zinde ve formda hissettirmenin yanında ruh haliniz üzerinde de olumlu ve enerjik bir etki yaratabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir