DİJİTALTRIVIA

En İyi Yapay Zeka Uygulamaları (2023)

Yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve yapay gerçeklik gibi terimleri gün geçtikçe daha fazla duyuyoruz. Haliyle gündelik hayatımızda kullanabileceğimiz yapay zeka uygulamaları da her geçen gün artıyor.

2023 yılı için hayatınızı kolaylaştıracağını düşündüğümüz en iyi yapay zeka uygulamaları hakkında yaptığımız liste ile iş ve sosyal hayatınızda kısa sürede farklılık yaratabilirsiniz.

en iyi yapay zeka uygulamaları

1. GFP-GAN: Fotoğraf Restorasyon Uygulaması

Tam ismi Generative Facial Prior-Generative Adversarial Network olan GFP-GAN, eski veya düşük çözünürlükle çekilmiş fotoğraflarınızı anlık olarak restore ederek kalitesini yükselten ücretsiz bir yapay zeka uygulamasıdır.

GFP-GAN uygulaması soluk ve karanlık fotoğraflarınızı da aynı şekilde, gerçekçilik ekseninden uzaklaştırmadan daha kaliteli hale getirebilmektedir.

Tencent isimli firmanın araştırmacıları tarafından geliştirilen GFP-GAN, fotoğraftaki eksiklikleri iki farklı yapay zeka modellemesinden aldığı bilgilerle giderebilmektedir. Uygulama fotoğrafları geliştirirken gerçeklik ve fotoğrafın aslına bağlı kalma unsurlarını da fazlasıyla dikkate almaktadır.

Uygulamayı denemek için

2. Copy.ai

Metin yazarları ve içerik üreticilerinin ürün tanıtımı, reklam metinleri, e-mail şablonları, blog ve video içerikler oluşturmasına yardımcı olan bir yapay zeka uygulamasıdır.

Copy.ai’ı ücretsiz ve ücretli olarak kullanan birçok marka bu sayede okuyucuların ilgisini çeken, kolay okunur içerikler üretebilmektedir.

CopyAI aynı zamanda sosyal medya metinleri yazmakta da içerik üreticilerine yardımcı olmaktadır.

Uygulamayı ücretsiz kullanmayı denemek için Google hesabınızla ya da mailiniz ile kayıt olabilir, üretim alanınızı ve sektörünüzü seçebilir, ardından uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamayı denemek için

yapay zeka 2023

3. DALL-E 2: Görsel Üretim Programı

Son dönemde ChatGPT ile büyük sükse yapan Open.AI tarafından geliştirilen DALL·E 2, herhangi bir dilde yazdığınız kelimeleri başarılı bir şekilde gerçekçi görsellere dönüştüren bir yapay zeka uygulamasıdır.

Uygulama, yazılan metnin anlamını algılayarak orijinal ve gerçekçi görseller yaratabilmektedir. Dall-E 2’nin oluşturduğu bazı görseller, yazılan metne de bağlı olarak sanatsal görseller de olabilmektedir.

Dijital görseller oluşturmak için metnin niteliğini, içeriğini ve stilini bir potada eriterek size yepyeni bir görsel üreten Dall-E 2, yazımızın başlığında da belirttiğimiz üzere ücretsiz olarak en iyi yapay zeka uygulamaları arasında yer almaktadır.

Uygulamayı denemek için

yapay zeka resim çizme

4. Lalal.ai: Ses Ayrıştırıcı

Online olarak kullanılabilen yapay zeka uygulaması Lalal.ai, belirli müziklerdeki vokalleri temizlemeye, müziği şarkıdan ayrıştırmaya ve şarkılardaki enstrümantal unsurları parçalara ayırabilmeye yaramaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse Lalal.ai ile bir şarkıdaki davulları, bass’ı, klavyeyi, gitarı ve synthesizerları parçanın kalitesini bozmadan ayırabilirsiniz.

Uygulamayı denemek için

yapay zeka müzik

5. Deep Nostalgia

MyHeritage tarafından geliştirilen Deep Nostalgia adlı yapay zeka uygulaması, 2023 yılında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi yapay zeka uygulamaları arasındadır.

Deep Nostalgia, eski aile fotoğraflarınızdaki suratları hareketlendirebilir, fotoğrafta yer alan kişilerin göz kırpmasını sağlayabilir ve onları gülümsetebilir.

Derin öğrenme yöntemini uygulayan yapay zeka uygulaması, şimdilik ücretsiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Uygulamayı denemek için

yapay zeka chat

6. ChatGPT

Open.Ai tarafından geliştirilen yapay zeka uygulaması ChatGPT, kendi tabiriyle “yapay zeka tabanlı dil işleme ve metin üretme yazılımı”dır.

Kendisini aktif olarak kullanan kullanıcılardan yeni metin ve metin kalıpları öğrenerek kendini geliştirmeye devam eden uygulama, sizinle sohbet ederken bir yandan size araştırmalarınız ya da hobileriniz doğrultusunda bilgiler verebilmektedir.

Ücretsiz olarak, yalnızca kayıt olarak kullanılabilen uygulamaya vize ziyaret mektubu yazdıran, kira sözleşmesi hazırlatan ve ödev yaptıran kişiler dahi bulunmaktadır. Siz de ChatGPT ile 2023 yılı itibariyle ufkunuzu açabilirsiniz.

Uygulamayı denemek için

One thought on “En İyi Yapay Zeka Uygulamaları (2023)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir