DİJİTALTRIVIA

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Yapılır (2022)

Günümüzde irili ufaklı birçok işletme sosyal medya hesabına sahipken sosyal medya yöneticileri için sosyal medya içerik takvimi bu süreç için kritik öneme sahiptir. Sosyal medya takvimi Excel programıyla yapılmaya ve takip edilmeye çok müsaittir. Sosyal medya içerik takvimi nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğimiz bu yazımızda sosyal medya içerik takvimi örnek şablonlarına da yer vereceğiz.

İster firmalara, ister kendi markanıza bir sosyal medya planlama takvimi hazırlamak isteyin, bir plana bağlı kalmanız devamlılık ve sonuç alma açısından çok önemlidir. Sosyal medya planlama takvimi oluşturmak sanıldığı kadar zor olmamakla beraber başarılı sonuçlar vermektedir. Sözü uzatmadan sosyal medya planlama takvimi nasıl yapılır sorusunun cevabını verelim.

Sosyal Medya Planlama Takvimi Nasıl Yapılır

Sosyal medya takvimi, kişiye ya da firmaya gelecek dönemde paylaşılacak postlar hakkında detaylı bir önizleme şansı verir. Sosyal medya takviminin faydaları arasında içeriklerin daha stratejik olarak belirlenmesi ve hedef kitlenizi memnun edilmesi vardır diyebiliriz.

Sosyal medya takviminiz basitçe hangi tarihte ne paylaşmanız gerektiğini gösterebileceği gibi çok daha fazla detay da içerebilir. Bu nedenle birçok sosyal medya içerik takvimi örneğinde daha fazla ayrıntı bulunur.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Yapılır

Sosyal medya takviminde temel olarak olması gerekenleri yukarıda belirttik. Sosyal medya takvimi örneği olarak da Microsoft Excel’de veya online olarak Google’ın ücretsiz hizmetleri arasında yer alan Google Sheets’te aşağıdaki gibi son derece bir sosyal medya içerik takvimi örneği oluşturabilirsiniz.

sosyal medya içerik takvimi

Sosyal medya içerik takvimi örnek şablonlarınız için belirli bir bütçe karşılığında Trello ve Airtable gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz. Üstelik bu online uygulamaların ücretsiz sürümleri de işinizi belirli düzeyde görecektir.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Örnek

Sosyal medya planınızı kendiniz oluşturmak istemiyor, bu alanda kendinizi yeterli görmüyor ya da hazır sosyal medya şablonu kullanmak istiyorsanız, sizin için alternatif bir yol daha var. Bazı dijital pazarlama siteleri, mailing bülten üyelikleri karşılığında ücretsiz sosyal medya takvimi hizmeti sunmaktadırlar.

Örnek olarak Hubspot, ücretsiz olarak hazırlanmış sosyal medya şablonu hizmeti vermektedir. İlgili bağlantıyı ziyaret ederek siz de kayıt olabilir ve yeni social media calender’ınızı bilgisayarınıza indirebilir, projelerinizi online ya da offline olarak yönetebilirsiniz. İlgili bağlantı için tıklayın.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Ne İşe Yarar

Sosyal medya planlamanızı yönetirken takvim kullanmak size ciddi anlamda zaman kazandırır. Ek olarak istikrarlı olmanıza katkı sağlar. Planlı bir şekilde hareket ettiğinizde sosyal medya hataları azaltılır, stratejik anlamda artı değer kazanırsınız.

Planlı ve programlı olmak kitleniz için daha iyi içerik üretmenize, kitlenize daha iyi hitap etmenize, marka etkileşiminizi artırmanıza ve sosyal medya uzmanı olarak bir kuruma bağlı çalışıyor iseniz yöneticilerinizi mutlu etmenize katkı sağlar. Zira şeffaf bir yönetim süreci sağlamış ve açıklama yapabiliyor olursunuz.

Sosyal Medya Takvimi Yapmanın Kolay Yolu

En kolay sosyal medya takvimi  yapma yolu, yazımızda belirttiğimiz üzere Excel ya da Google Sheets gibi “hesap tablosu” uygulamalarını kullanmaktır. Böylelikle sosyal medya takviminizi seri bir şekilde oluşturabilir, fonksiyonel bir sosyal medya içerik takvimine dakikalar içinde bile sahip olabilirsiniz.

Konuyu son olarak özetlemek gerekirse; temel düzeyde Excel bilgisiyle kendi sosyal medya içerik takviminizi hızlıca oluşturabilir, paylaşım stratejinizi haftalık ya da aylık dilimler halinde meydana getirebilirsiniz. Sosyal medya takvimi örnekleri gözünüzü korkutmasın. Çünkü takvim oluştururken harcadığınız vakitten çok daha fazla zamanı telafi ediyor olacaksınız.

Özellikle sosyal medya uzmanları, gerek büyük ekiplerde gerek kendi girişimlerinde iyi bir sosyal medya içerik takvimi oluşturarak verdiği emeklerin karşılığını daha fazla alabilecektir. Daha koordine, daha stratejik ve daha işlevsel davranmak, hem kişiyi hem de hitap ettiği kitleyi istikrarlı bir şekilde mutlu edebilecektir.

Sosyal Medya İçerik Takviminde Olması Gerekenler

Planlamanızda işleri karmaşıklaştırmayacak ve göz yormayacak şekilde birçok detaya yer verebilirsiniz. Yazımızda belirttiğimiz parametrelere ek olarak diğer temel göstergeler; içerik türü (content type), başlık, paylaşım tarihi, paylaşım saati, görsel bilgisi ya da görseller olabilir. Hedef kitlenize devamlı olarak yüksek kaliteli ve verimli içerik sunmak kısmen zor olabilse de, bu parametrelerle başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda kendinize en uygun parametreleri bulmanız ve sisteminizi oturtmanız biraz sürebilir. Bunu unutmayın ve aceleci olmayın.

Yani

2 thoughts on “Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Yapılır (2022)

 • Cemil Bayık

  2023 versiyonunu da yaparsanız çok seviniriz.

  Yanıtla
  • Merhabalar, en kısa zamanda ilgili içeriği oluşturacağız.
   Yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir