SPORTRIVIA

Sporda Kulak Ağrısı ve Çözüm Yolları

Uzun bir aranın ardından spora döndükten sonra kaslarınızda ağrı meydana gelmesi normaldir fakat sporda kulak ağrısı yaşamak beklenilen bir durum değildir.

Sporda kulak ağrısı, kulak basıncı ya da kulak çınlaması yaşıyorsanız sorunu tespit edebilir ve bu rahatsız edici ağrıdan kurtulabilirsiniz.

sporda kulak ağrısı

Spordan Sonra Kulak Ağrısı

1. Sorunun Kaynağı Başka Kaslar Olabilir

Sporla ilgili kulak ağrısı ya da sızlaması yaşamanızın sebebi kulağa ilginç gelse de başka bölgelerdeki kaslarınız sebebiyle meydana gelebilir.

Pensilvanya Üniversitesi’nde nörootoloji bölümünde görev yapan bilim insanı Alexandra Quimby’e göre spor kaynaklı kulak ağrısının sebebi boyun veya ense gibi yakın bölgede bulunan kaslarınızla ilgili sıkıntılar olabilir.

Bunun sebebi boyun, çene ve ense bölgenizde yer alan kasların kulak bölgesindeki sinirlere olumsuz etkisi olabilir. Bu da siz bu ağrının sebebini kulaklarınızda ararken gerçek sorunu gözden kaçırmanıza neden olabilir.

Quimby, “Antrenmanda dişlerinizi sıkmak ya da boynunuzu çok fazla kasmak kulaklarınıza etki ederek ağrıyı kulaklarınızda hissetmenize sebep olabilir” diyor.

Düzeltin:

Konuyu diş hekiminizle paylaşarak ağrının ağız ya da çene kaynaklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sporda kulak ağrısı yaşamanızın sebebi dişlerinizi çok fazla sıkmanız da olabilir.

Ek olarak antrenmanlarda boyun bölgenizi çok fazla sıkmamaya da çalışabilir ya da yaşadığınız kas kaynaklı kulak ağrısı çok şiddetliyse yüksek yoğunluklu antrenmanlardan kaçınabilir, ya da bu antrenmanları daha seyrek aralıklarla gerçekleştirebilirsiniz.

sporda kulak çınlaması

Sporda Kulak Basıncı

2. Yanlış Kulaklık Kullanımı

Kulağınıza tam olarak uymayan kulaklıklar da sporda kulak ağrısı yaşamanıza ya da kulak tıkanıklığına yol açabilir.

Kulağa tam oturmayan kulaklıklar siz hissetmeseniz de kulağınızın içerisinde sıçramalar yapar ve bu durum uzun süre tekrarladığında kulak cildinizde hasara yol açabilir.

Düzeltin:

Günümüz çağında spor ve antrenman için uygun kulaklıkların sayısı oldukça fazla sayıda. 2023 yılı için spor kulağı önerilerimize göz atmak isterseniz ilgili yazımızı okuyabilirsiniz:

“Spor İçin Kulaklık Önerileri 2023”

Örneğin kulaklarınıza daha iyi oturacak bir baş üstü kulaklık ile siz de antrenmanlarınızda kendinize uygun kulaklığı bulabilirsiniz.

Dr. Quimby, “Kulak içi kulaklıklar tam oturmaması durumunda ağrıya yol açacağı için baş üstü kulaklıklara geçmek sporda kulak ağrısı sorunun ortadan kaldırabilir. Ayrıca çok yüksek seslerde müzik dinlemenin de sakıncalı olduğunu ve uzun vadede duyma bozukluğu yaratabileceğini de unutmayın” diyor.

sporda kulak çınlaması

Sporda Kulak Tıkanıklığı

3. Soğuk Havalarda Antrenman Yapmak

Spor tutkunları ve özellikle de dayanıklılık gerektiren branşlarla ilgilenen sporcular sıcak havalarda antrenman yapmayı çok sevmez. Bu tarz kişiler soğuk havalarda antrenman yapmaktan ise mutluluk duyar.

Soğuk havalar, sizi sıcak havalardan daha az zorluyor olsa da bilhassa kulakları hassas olan kişilerin kulaklarında ağrı, tıkanıklık ve çınlama gibi sorunlara yol açabilir.

Dr. Quimby, “Kulak etrafındaki damarlar soğuk havalarda büzülerek ağrıya sebebiyet verebilir. Ayrıca soğuk havalarda uzun süreler boyunca antrenman kulakta kalıcı hasara da yol açabilir” diyor.

Düzeltin:

Soğuk havalarda antrenman yapmaktan vazgeçemiyorsanız, bu antrenmanlarınızda şapka, bere veya kulaklarınızı da kapatacak bir saç bandı kullanabilirsiniz.

Böylelikle kulaklarınızı soğuk havanın olumsuz etkilerinden koruyabilir ve sporda kulak ağrısı sorununun önüne geçebilirsiniz.

soğuk havalarda spor

4. Kulak Zarınızda Problem Olabilir

Kulak yolunuzla orta kulağınızı ayıran bölge niteliğindeki kulak zarınızda yırtıklar oluşması bazı zamanlarda fark edilemeyen bir durumdur.

Egzersiz yapmak genellikle kulak zarı yırtılmalarına neden olmasa da ani hava basıncı değişiklikleri, yüksek sese maruz kalma, baş travmaları, kulak enfeksiyonu ve kulağa yabancı cisim girmesi gibi durumlar bu soruna sebep olabilir.

Kulak zarınızda yırtık ya da zedelenme olması sporda kulak ağrısı yaşamınıza neden olabilir ve yaptığınız her egzersiz bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Üst vücut ve baş hareketleriyle kulaklarınızdaki basıncın artmasına sebep olmak kulak zarınızdaki sağlık sorununun kötüye gitmesine yol açabilir.

Düzeltin:

Sporda kulak ağrısı sorununa ek olarak kulaklarınızda çınlama, kulaktan akıntı ve baş dönmesi gibi belirtilere dikkat edin.

Yırtılmış bir kulak zarı kendi kendine iyileşebilse de, ağrınız devam ediyor ve sorunun nedenini bulamıyorsanız kulak zarı yırtılması ya da kulak enfeksiyonu gibi durumların doğru şekilde önüne geçebilmek için mutlaka doktorunuzla görüşün.

sporda kulak sorunu

Sporda Kulak Çınlaması

5. Yüksek Sesle Müzik Dinlemek

Çok yüksek sesle müzik dinlemek duyma kayıplarına ve kulak çınlamasına (tinitus) neden olabilir.

Dr. Quimby’e göre spor esnasında yüksek sesle müzik dinlemek yaşadığınız hiperakuzi adı verilen sağlık problemine neden olarak sesleri normalden daha az algılamanıza yol açabilmektedir.

Yüksek sesle müzik dinlemenin bir diğer kötü sonucu ise yazımızın konusu olan kulak ağrısı da olabilmektedir.

Düzeltin:

Yüksek sesle müzik dinlemeyi seviyor olsanız da hiçbir şeyin sağlığınızdan daha önemli olmadığını unutmayın.

Müziğin sesini biraz daha kısarak spor yapmanıza karşın bu problem geçmiyor ise mutlaka doktorunuzla görüşün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir