SPOR

Doğru Adım Nasıl Atılır?

Yürümek son derece faydalı ve basit bir eylem gözükse de birçok kişi gerek yürüyüş pozisyonu gerekse adımlama anlamında hatalar yapabilmektedir. Yürüyüş esnasındaki adımlamalarda doğru adım nasıl atılır sorusunu yanıtlayacağımız bu yazımıza ilk önce yürümenin mekanik yapısıyla başlayalım.

Yürürken attığınız adımlar aslında dairesel düzlemde ilerleyen hareketler bütünüdür. Aslında bunun için doğru tekniği bilmenin yanında doğru ayakkabılara da sahip olmanız gerekebilir. Zira adımlarınızı atarken ayakkabınız da yeterli esnekliğe sahip olmalıdır. Ayağınız zemin üzerinde dairesel hareketler çizmek yerine yeri adeta tokatlıyorsa ayakkabınız veya tekniğinizden biri mutlaka yanlıştır. Peki doğru adım nasıl atılır? Bu konuda dikkate almanız gereken birkaç madde işinizi muhakkak kolaylaştıracak.

doğru adım nasıl atılır

Adım Adım “Doğru Adım”

İlk önce nasıl adım atarken yapılması gerekenleri doğru sıralamayla hatırlayalım:

Zemine önce ayağınızın topuğuyla temas edin

Dairesel bir hareketle vücudunuzun ağırlık merkezi topuklarınızdan parmak uçlarınıza kaydırın

Parmak uçlarınızla ufak bir itiş yaparak parmaklarınızın ve ayağınızın zeminle bağlantısını kesin

Arkada kalan ayağınızla öne doğru adım atarak, zeminle ilk temasınızı yine topuğunuzla gerçekleştirin

Bugüne kadar doğru adım atmamış bir bireyseniz, ilk başlarda alt bacağınızdaki kaval kemiğinizi çevreleyen kaslarınızda ağrı ve yorgunluk hissi oluşabilir. Bunun nedeni bugüne kadar doğru kaslarınızla yürümediğiniz için bu kaslarınızın gelişkin olmaması nedeniyledir ve kaslarınız zaman içerisinde güçlenecektir.

Doğru yönde de olsa değişiklik yaptığınızda vücudunuzdaki kasların buna belirli tepkiler vermesi oldukça doğaldır. Uzun süre spor yapmadıktan sonra sert bir antrenman yapıp ertesi gün kaslarınızda ağrı yaşadığınız günleri gözünüzde canlandırarak aslında aynı durumu yaşadığınızı düşünebilirsiniz.

uzun adım atmak

“Doğru Adım Atamıyorum”

Yürürken arkada kalan ayağınızla yarattığınız itiş gücü, güçlü ve hızlı bir yürüyüş için kilit rol oynar. Ancak ne yazık ki insanların birçoğu ileriye doğru çok uzun adımlar atarak hatalı adımlamalar yapar.

Gereğinden uzun adımlar atmak size güç veya hız kazandırmayacağı gibi alt bacak eklemlerinizde yarattığı stres nedeniyle de sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle doğru adım nasıl atılır sorusunun yukarıdaki maddeler halindeki yanıtıyla birlikte adım mesafenize de ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uzun adımlar genellikle kişinin kendisi tarafından bile fark edilebilmekle birlikte, bir antrenörden veya çevrenizdeki insanlardan da yürüyüş yaparken sizi izlemelerini ve uzun adım atıp atmadığınızı gözetmelerini rica edebilirsiniz.

kısa adım atmak

Doğru Adım Atmayı Öğrenin

Vücudunuz doğru formdayken ve adım atarkenki ayak hareketleriniz dairsel bir düzlem yaratırken, kendinize ideal itiş gücünü sağlamak için arkada kalan ayağınızı zeminden çok çabuk bir şekilde çekmemeye gayret edin. Bunu yapmanın kolay yolu da bir önceki maddede belirtildiği üzere uzun adımlar atmamaktır.

Adımlarınızı uzun tutmak yerine ideal mesafeyle atarsanız arkadaki bacağınızın parmak uçları da sizlere yürüyüşünüzün bozulmaması için yeterli gücü sağlayacaktır.

Doğru yürüyüşün hareket kalıbına alışmaya başladıktan sonra doğru adım nasıl atılır sorusu için çözümler aramak yerine adım mesafenizi biraz daha küçülterek daha hızlı adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Hızlı yürüyüşçülerin taktiği de budur: Uzun adımlar yerine hızlı adımlar atmak…

Yürüyüş hakkında daha detaylı bilgilere Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir