TRIVIA

Yayınlamak Mı Yayımlamak Mı?

Doğru kelime ve cümle kullanımı yayıncılar, hatta daha da ötesinde o dili konuşan bireyler için çok önemli bir sorumluluktur. Dildeki bozulma, yozlaşma ve dejenerasyon uzun vadede bireylerin kendi kültüründen ve tarihinden kopmasına neden olabilmektedir. Aslında herkesin kendi diline karşı sorumluluğu vardır ve yayınlamak mı yayımlamak mı sorusunun cevabını bilmek de bu gibi sebeplerden dolayı çok önemlidir.

Yayımlamak ve Yayınlamak Farkı

Türkçede basılı bir materyal, bir bülten veya bir yazı toplumla paylaşıldığı zaman, o veriler yayımlanmış olur. Örneğin Uğur Dündar’ın yeni yazısı yayımlandı demek doğru kullanım olacaktır. Aynı şekilde TÜBİTAK Dergisi’nin Ekim sayısı yayımlandı demek de aynı şekilde doğru kullanımdır.

TDK yayınlamak kelimesini ise kabul etmemektedir zira yayın kelimesi bir fiil değil, isimdir. Yani “yayın” kelimesi fiil haline dönüştüğünde “yayım” olmaktadır. Canlı yayın’daki “yayın” isimdir.

İngilizce Yayınlamak ve Yayımlamak

Yayınlamak ve Yayımlamak kelimlerinin doğru durumda doğru şekilde kullanımı için bu kelimelerin İngilizce dilindeki farklılıklarından da faydalanabilirsiniz. Örneğin yayın İngilizcede broadcast’tir. Yayımlamak kelimesi publish’tir.

Birbiriyle çok karıştırılan bu iki farklı kullanımda, sıkça uygulanan bir taktik olarak aynı konunun yabancı dillerdeki farklılıklarından yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir