TRIVIA

Scottish Fold British Shorthair Farkı

Evcil kedilerin belki de en sempatikleri olan Scottish Fold ve British Shorthair görüntü olarak birbirlerine çok benzeseler de gerek görüntü, gerekse yapı olarak farklıdırlar. Scottish Fold ve British Shorthair arasındaki farklar aslında oldukça belirgindir. Tabi bu iki sevimli ırkı nasıl ayıracağınızı biliyorsanız.

Dünya üzerinde birçok kişinin sahiplenmek istediği bu iki ırk oldukça popülerdir ve hane halkıyla çok iyi anlaşırlar. Sakin bir görünümleri vardır ve her iki cins de soğuk ve karanlık yerlerden hoşlanmaktadır. Bu iki tür kedi de sıcağı sevmez. Bu iki kedi cinsini yakından tanıyalım ve aralarındaki farklı ayrıca inceleyelim.

Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold 1961 yılında İskoçya’da bir işçi tarafından keşfedilmiştir. Scottish’in kulakları genetik mutasyondan dolayı kıvrıktır ve dik kulaklı British Shorthair ile en belirgin farkları da aslında budur. Scottish Fold’u biraz daha yakından tanımak gerekirse: Gözleri iri ve birbirine yakın, kafası yuvarlak olan kıvrık kulaklı Scottish Fold, obeziteye yatkındır. Su içmeyi diğer kedilere nazaran daha çok severler.

Kıvrık kulaklı Scottish Fold sanılanın aksine ilgi ister ve ilgi görmediğinde küsebilir. Çok zekidir ve eğitilebilirliği yüksektir. Evde bakımı kolaydır. Soğuk havayı ve karanlığı severler. Köpeklerle genel olarak iyi anlaşırlar. İlginç bir şekilde oyun arkadaşı olarak ev halkından tek bir kişiyi seçtikleri gözlemlenmektedir.

Scottish Fold bakımında en önemli unsurlardan biri kulak temizliğidir. Kulakları kapalı olduğundan mutlaka düzenli olarak temizlenmelidir. Bu ırkta böbrek, eklem ve kulak rahatsızlıklarına rastlanma sıklığı görece yüksektir.

Önemli Not: Scottish Fold’ların ebeveynlerinin mutlaka farklı olması önerilmektedir. Yani erkek Scottish Fold ile dişi Scottish Fold’un çiftleştirilmemesi önerilmekte, bu gibi durumlarda yavrular hasta doğabilmektedir.

British Shorthair Özellikleri

British Shorthair, Romalı savaşçılar tarafından Mısır’dan getirilmiş ve evcilleştirilmiştir.

Lider ruhlu ve tıpkı Scottish Fold gibi zeki bir hayvandır. Sıcaktan ve misafirden hoşlanmaz, kendisine benzeyen diğer dostu gibi soğuğa düşkündür. British Shorthair sıcak ortamlarda bunalıma girebilir. En sık rastlanan hastalığı kanama bozukluğudur. Diş eti iltihabına da bir miktar yatkındırlar.

British Shorthair çiftleştirme sonrası ortalama 4-5 yavru dünya getirir. Oyuncu olan bu cins profilden bakınca gülüyormuş gibi gözükebilmektedir. British Shorthairlerin özel mamaları bulunmaktadır. Bacakları güçlü ve kaslıdır.

British Shorthair Scottish Fold Farkı

Bu iki ırkı birbirinden ayıran önemli özelliklerden ilki Scottish Fold’un genetik rahatsızlıklara daha yatkın olmasıdır. Diğer taraftan yazının başlarında bahsettiğimiz gibi Scottish Fold kendi ırkıyla çifleştiğinde yavrular hasta doğabilmektedir. British Shorthair’in kendi cinsiyle çiftleşmesinde ise böyle bir sakınca bulunmamaktadır.

Scottish Fold’un kulaklarının kıvrık olmasının yanında bacakları da British Shorthair’e göre biraz daha güçsüzdür. Çünkü British cinsinin bacakları ve patileri gerçekten güçlü ve iridir. Son olarak Scottish Fold yalnızlığı sevmez, ilgi ister ve ilgisiz kaldığında çok üzülür. Scottish Fold size küsebilir. Ancak British Shorthair cinsi yalnızlığı genellikle çok fazla dert etmez.

Scottish Fold Kaç Yıl Yaşar

Her iki cinsin ortalama ömrü de birbiriyle ufak farklar göstermektedir. Scottish Fold kaç yıl yaşar sorusunun ortalama cevabı 12-15 yıldır. British Shorthair’im ortalama ömrü ise görece daha uzundur ve bu cins yaklaşık olarak 14-20 yıl yaşar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir