SPOR

Televizyon Molası Nedir?

Basketbol maçlarında koçlar ya da takım oyuncuları yorulduklarında, oyundan düştüklerinde ya da taktiksel amaçlarla belirli sayıda mola alabilmektedirler. Ancak televizyon molası (diğer adıyla reklam molası) diğer molalardan farklı şekilde gerçekleşir.

Basketbolda Televizyon Molası

Televizyon molası, reklam molası, television timeout ve commercial break olarak bilinen mola türü, spor organizasyonlarında yayıncı kuruluşların gelir elde etme hakkını desteklemek amacıyla gerçekleştirilir. NBA’de ve dünyanın geri kalanında basketbol maçları farklı sürelerle oynandığı için, televizyon molasının gerçekleştirilme şekli de farklılık göstermektedir.

NBA’de bir periyot 12 dakikadır ve her bir çeyrek (periyot) başladıktan sonra 6 dakika boyunca her iki takım da mola almamışsa oyunun durduğu ilk anda televizyon molasına gidilir ve bu mola ev sahibine yazılır.

Euroleague ve ASEAN Basketbol Ligi gibi her bir çeyreğin 10 dakikadan oluştuğu organizasyonlarda ise televizyon molası, iki takımın da 5 dakika boyunca mola almadığı çeyreklerde yine oyunun ilk durduğu anda gerçekleşir.

Teknik Mola Nedir?

Televizyon molası aslında yalnızca basketbola özgü bir mola türü değil, tahmin edeceğiniz gibi ulusal ya da uluslararası yayınlanan diğer spor müsabakalarında da (Voleybol, Buz Hokeyi, Tenis) farklı isimlerde uygulanabilmektedir. Örneğin voleybolda teknik mola ilk dört sette 8’inci ve 16’ncı sayılarda maçı önde getiren takıma yazılarak uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir