SPORTRIVIA

Yürüyüşten Sonra Ne Yenir?

Aşırıya kaçmadan ve ideal dozda yapılmış bir egzersizden maksimum verim almak için yaptığınız fiziksel aktiviteyi en doğru yiyecek kombinasyonlarıyla birleştirmeniz gerekiyor. Peki ya bilindik spor egzersizlerin haricinde yine bir egzersiz olarak saydığımız yürüyüşten sonra ne yenir diye hiç düşündünüz mü?

Aslında oldukça merak edilen ve birçok kişi tarafından tam olarak bilinmeyen bu konuyu Natural Alternatives to Sugar kitabının yazarı Dr. Marilyn Glenville ve aynı zamanda bir doktor da olan The Food Medic For Life kitabının yazarı, kişisel antrenör (personal trainer) Hazel Wallece’ın değerli görüşleriyle ele alalım.

yürüyüşten sonra ne yenir

Yürüyüşten Sonra Ne Yenmeli

Söz konusu bildiğimiz yürüyüşün daha hızlı tempolu versiyonu olan powerwalking ise bol miktarda enerji yakacağınızı ve bu açığı kaliteli karbonhidratlarla ve proteinlerle kapatmanız gerektiğini ifade eden Wallace, “Patates ya da tatlı patates bu anlamda çok işlevseldir” diyor.

Wallace, “Karbonhidrat ihtiyacınızı pek tabii protein içeriğine de sahip olan nohut ve mercimekle de karşılayabilirsiniz. Sabahları aç karna yürüdükten sonra ise bir kase yulaf ezmesi ya da yulaf lapası ile tüketeceğiniz bir dilim çavdar ekmeği tüketebilirsiniz”

Wallace’a göre günün hangi zaman diliminde olduğunuz da ne yiyeceğiniz üzerinde söz sahibi olabilir. Ona göre sabah saatlerinde süzme yoğurt, yumurta gibi yiyecekler tüketebilir, nohut ve mercimeği günün ilerleyen saatlerine saklayabilirsiniz.

yürüyüş yumurta

Yumurta Tek Başına Çok Etkili

Yürüyüş sonrası protein ihtiyacı hakkında bilgi veren Glenville ise, “Yaptığınız egzersiz basit bir yürüyüş bile olsa aktif vakit geçiren kaslarınızın kendini onarabilmesi için proteine ihtiyacı olacaktır” diyor ve ekliyor:

“Tüm esansiyel amino asitleri içerisinde bulunduran yumurta, tek başına muazzam bir protein kaynağıdır. Protein kalitesi konusunda yumurtadan şaşmamak gerekir”

Protein kaynaklarının önemine değinirken vejetaryen ve veganları da unutmayan Glenville, “Et veya hayvanlarla ilişkili herhangi bir ürün tüketmemeyi tercih edenlerseniz fıstık, kabak çekirdeği, fasulye ve kinoa gibi gıdalar da protein açısından zengindir” şeklinde konuşuyor.

kaç saat yürüyüş

Yürüdükten Ne Kadar Sonra Yemek Yemelisiniz?

Yürüyüşten sonra ne yenir konusunu alanında uzman kişilerin önerileriyle yanıtladıktan sonra gelebilecek bir diğer muhtemel soru ise yürüyüşten ne kadar süre sonra yemek yenmesi gerektiği olabilir.

Williams, “Bizler egzersiz yapıp enerji harcadıktan sonra adeta bir dehlizin açıldığını ve bu dehlizin bir an önce doldurulması gerektiğine inanırız. Fakat yürüyüş biraz farklıdır. Yürüyüşünüzle açılan bu malum dehliz aslında çok büyüktür ve acil bir şekilde doldurulması şart değildir” diyor.

Williams, “Daha anlaşılır bir şekilde konuşmak gerekirse yürüyüş bittikten 15 dakika sonra yemek yemekle, 3 saat sonra yemek arasında çok büyük bir fark yoktur. Sadece açığa çıkan enerji ihtiyacınızı giderebilmek için yemek yeme işini çok ertelemeyin. Yürüyüşten ne kadar süre sonra yemek yenir demekten ziyade yürüyüşten sonra ne yenir sorusuna odaklanın” şeklinde konuşuyor.

yürüyüş yolları

Yürüyüşten Önce Yemek Yenir Mi?

Normal tempoda yürüyüş insanın alışık olduğu, düşük tempolu bir egzersiz olduğu için yürüyüşten önce yemek yemenin veya yememenin çok da kritik bir etken olmadığını ifade eden Williams, “Yürüyüşten önce bir şeyler atıştırmak isterseniz bunun bir zararı olmayacaktır” diyor.

Williams yürüyüşten önce ne yenir sorusunun yanıtını ise şu şekilde veriyor: “Kas miktarınızı korumak ve ihtiyacınız olan enerjiyi temin edebilmeniz için protein ve karbonhidrat tüketmeniz gerekiyor. Bunun için yürüyüşe çıkmadan biraz önce yulaf, muz, süzme yoğurt ve makul miktarda meyve tüketebilirsiniz”

Yürüyüşe dair diğer merak ettiklerinizi öğrenmek için Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı? başlıklı konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir