SPOR

Yürüyüş Neden Önemli?

Yürüyüş yapmak yaşınız ve fitness seviyeniz hangi düzeyde olursa olsun sağlığınız için sayısız faydaya sahiptir. Yürüyüş neden önemli sorusunun en basit cevabı çok sayıda sağlık sorununun önüne geçmesi ve ömrünüzü uzatması olsa da, bunlara ek olarak başka faydaları da vardır.

Üstelik yürümek masrafsız, kolay yapılan bir egzersizdir. Ayrıca günlük işlerinizin arasında rahatlıkla yürüyüş yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir çift ayakkabıdır.

Yürümek Kalori Yaktırır

Gün içinde yeterli miktarda kalori yakmak kilo vermenize ve mevcut kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

Yürürken yakılan kalori yürüme hızınıza, kat ettiğiniz mesafeye, yürüdüğünüz eğime ve vücut ağırlığınıza göre değişmektedir.

Fakat ortalama olarak orta tempoda yapılan yarım saatlik bir yürüyüş ile 150 kalori yakabileceğinizi söyleyebiliriz.

Yürümek Kalbi Güçlendirir

Amerika Kalp Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre haftada 5 gün, günde 30 dakika kadar yürümek kişinin koroner kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini yüzde 19 oranında azaltıyor.

Yürüme mesafenizi ve sürenizi biraz daha artırarak bu risk oranını daha da düşürebilmeniz elbette mümkün.

Yürümek Ruh Halinize İyi Gelir

Yürüyüş yapmak zihin sağlığınıza da iyi gelebilmektedir. PubMed Central tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre yürümek kişinin olumsuz ruh haline veya anksiyete nöbetlerine iyi gelebilmekte.

Haftada üç gün boyunca 30’ar dakika yürüyerek yürümenin psikoloji üzerindeki etkilerini kendinizde deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca bu 30 dakikayı 10’ar dakikadan 3 parçaya da ayırabilirsiniz.

yürüyüş neden önemli

Yürüyüş Yapmak Enerji Verir

Yorgunken yürüyüş yapmak bazı zamanlarda size bir kupa kahveden daha fazla enerji verebilir.

Yürüyüş yaparken alınan ekstra oksijen, damarlar yoluyla tüm vücudunuza yayılmaktadır. Bu durum vücudunuzdaki epinefrin ve norepinefrin hormonlarının salınımını tetikler. Bu hormonların kişinin enerji seviyesini yukarı çekebildiği bilinmektedir. Yani yürüyüş neden önemli konusunda bizlere verdiği enerji faktörü de asla unutulmamalı veya es geçilmemeli.

Yürüyüş Yapmak Bacakları Güçlendirir

Yürüyüş yapmak bacaklarınızı ciddi miktarda güçlendirecektir. Özellikle engebeli arazilerde ya da yokuşlu mahallelerde yürümek bacak kaslarınızdaki kuvveti artıracaktır.

Bacaklarınızı daha fazla güçlendirmek istiyorsanız yürüyüş egzersizlerinize ek olarak squat, bisiklet ve lunge gibi egzersizleri de yapabilir ve kuvvetinize kuvvet katabilirsiniz.

Yürümek Ömrü Uzatıyor Mu?

Yürüyüş hakkında yapılan bazı araştırmalar normalden biraz daha yüksek tempoda yapılan yürüyüşlerin ömrü uzatabildiğini gösteriyor.

Araştırmalara göre yavaş tempo yerine orta tempoda yürüyen kişilerin ölüm oranlarında yüzde 20’lik bir azalmaya rastlanırken, daha hızlı tempoda yürüyen kişilerin (1 saatte en az 6.5 km yürüyen) daha uzun yaşadığı da tespit edilen bulgular arasında.

Yürüyüş yapmanın faydalarından daha fazla yararlanmak içinse yürüme tekniğinizin mümkün olduğunca düzgün olması gerekiyor.

Bu konuda detaylı inceleme yaptığımız Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı konumuzu inceleyerek doğru yürüyüş tekniklerini net bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir