SPOR

Doğru Yürümenin Faydaları

Teknik anlamda ve ideal formda doğru yürümenin faydaları çok sayıdadır ve yürümekten aldığınız verim de uygun şekilde yürüdüğünüzde artacaktır.

Sadece bir çift ayakkabıya ve konforlu şekilde yürüyebileceğiniz kıyafetlere ihtiyacınız olan yürüyüşlerde doğru yürümenin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Ağrısız Kas ve Eklemler

Doğru ve ideal şekilde yürümek kaslarınızdaki gereksiz gerilim ve stresi azaltır.

Bu sayede uzun mesafeler kat ettiğinizde bile kaslarınızda, eklemlerinizde ve ligamentlerinizde ağrı yaşama riskiniz bir hayli düşecektir.

doğru yürümenin faydaları

Daha Fazla Enerji

Hatalı ve yanlış formda yürümek, yürümenin faydalarından yeteri kadar verim alamamanıza neden olur. Ayrıca yanlış formda yürümek yürüme ekonominizi negatif etkiler.

Doğru şekilde yürüdüğünüzde ise kaslarınız gereğinden fazla yorulmaz ve sahip olduğunuz enerji boşa gitmez.

Haliyle bu da daha fazla yürüyüş, koşu veya antrenman demektir.

Daha Sağlıklı Bir Akciğer

Doğru yürüyüş esnasındaki dik duruşunuzun ciğerlerinizdeki hava keseciklerinin tam kapasiteleri ile genişlemelerini sağlar.

Bu da tahmin edeceğiniz üzere akciğeriniz için oldukça faydalıdır. Doğru formda koşarak daha derin ve verimli nefesler alabilirsiniz.

Gelişkin Kan Dolaşımı

Vücudunuzdaki bölgeler uygun şekilde hizalandığında ve hareket kalıplarınız ideal akışta olduğunda vücudunuzdaki kan dolaşımı da bundan olumlu etkilenir.

Vücudunuzdaki her bir alana maksimum seviyede kan gitmesi, ihtiyacınız olan enerjinin ve oksijenin tüm uzuvlarınıza tam kapasiteyle ulaşmasını sağlar.

Bu da daha verimli bir yürüyüş ve daha iyi sonuçlar demektir. Yürüyüş aktivitenizin sonuna esneme egzersizleri ekleyerek aldığınız verimi daha da artırabilirsiniz.

Aktif Sindirim Sistemi

İyi çalışan bir sindirim tüm canlılar için hayati önem taşır.

Yürüyüş esnasında diğer organlarınız tarafından baskıya maruz kalmayan organlarınız ve sindirim sisteminiz, bu sayede görevlerini daha iyi bir şekilde yerine getirebilir.

Bu da tıpkı iyi bir kan dolaşımı başlığında olduğu gibi doğru şekilde yürümek ile mümkündür.

Daha Güçlü Merkez Bölge

Merkez bölgeniz ve bu bölgede yer alan tüm karın kaslarınız normal şartlarda yürüyüşün tüm faydalarından nasiplenirler.

Fakat bu verimi maksimum düzeye taşıyabilmeniz için doğru şekilde yürümeniz gerekiyor. Uygun diklikte ve doğru formda yürüyerek karın kaslarınızı fazlasıyla güçlendirebilirsiniz.

Daha İyi Bir Denge

Doğru yürümenin faydaları arasında iyi bir denge ve balans da sayılabilmektedir.

Yürümek için uygun vücut pozisyonunda yürüdüğünüz zaman denge kabiliyetiniz ve stabiliteniz artar. Bu da daha az düşme ve kayma riskli bir yaşam anlamına gelebilmektedir.

Yürüyüş hakkında daha detaylı bilgilere Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir