SPORTRIVIA

Avrupa’da Oynayan İlk Türk Futbolcu

Futbol tarihimizde ülke dışına transfer olan birçok önemli futbolcunun serüvenine özellikle 2000’li yıllarla birlikte daha fazla şahit olmaya başladık. Arda Turan, Emre Belözoğlu, Nihat Kahveci ve Burak Yılmaz gibi hepimizin tanıdığı bizleri yurt dışında temsil eden Türk futbolcular bizleri çoğu zaman gururlandırmayı başardı. Ancak yurt dışına transfer olan ve Avrupa’da oynayan ilk Türk Futbolcu Bekir Refet Teker’in transfer hikayesi  1900’lü yılların başına dayanıyor.

Avrupa’ya Transfer Olan İlk Türk Futbolcu

1913 yılında Fenerbahçe Alt Yapısında top koşturmaya başlayan Bekir Refet Teker, futbolu profesyonel olarak oynamaya 1915 yılında başladı. Bombacı Bekir lakabıyla anılan sporcumuz Fenerbahçe ve Altınordu İdman Yurdu formasını terlettikten sonra KarlsruhePhoneix takımıyla anlaşma sağlayarak Almanya’ya transfer oldu.

1921 yılında Karlsruher FC’ye transfer olan Bekir Refet Teker, böylelikle Yurt dışına ilk transfer olan futbolcu unvanını kazandı.

Bekir Refet Teker’in Avrupa Kariyeri

Bombacı Bekir Karlsruher’e transfer olduktan sonra Türk futbolunu ve Türk sporunu Avrupa’da temsil etmeye devam etti. Karlsruher FC Phönix’in ardından sırasıyla 1. FC Pforzheim ve Karlsruher FV takımlarının da formasını terleten Teker, ilk transfer olduğu Karlsruher’in kaptanlığını dahi yapmıştı. Bekir Refet Teker’in Avrupa kariyeri oldukça başarılıydı ve kendisi ayrıca Galatasaray Spor Kulübü’nün Almanya turnesine de katılarak Galatasaray – Fenerbahçe Karması’ndaSlaviaPraha karşısında forma giydi, gol attı.

En Sert Şut Çeken Türk Futbolcu

En sert şut çeken yerli futbolcu denince akıllara ilk olarak Hami Mandıralı gelse de, Bekir Refet Teker’in şut gücü de bir efsane gibi dilden dile yayılmıştır. Çektiği şutun manda kaburgası kırdığı, hatta kale direğini kıran şut çektiği de söylenmiştir. Bekir Refet Peker hayatını 1977 yılında (78 yaşında) kaptanlığını yaptığı takımın şehrinde, Karlsruhe’de kaybetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir