TRIVIA

Kakao Nibi Nedir?

Kakao hepimizin aşina olduğu, mutfaklarımızda sıkça yer verdiğimiz, pasta ve çikolataların vazgeçilmez besinidir. Kakao kalori değeri yüksek olsa da; toz, çekirdek ve yağ şeklinde de kullanılabilir. Kakao Nibi ise adını yeni yeni duymaya başladığımız, kakao çekirdeklerinin kavrulup kırıldıktan sonra kabuklarından ayrılmasıyla elde edilen; çikolata ailesinin havalı üyesi, diyet mutfaklarının lezzetli besinidir.

Kakao Nibi kakaodan çok daha faydalı bir besindir diyebiliriz. Kakao nibi Çikolata ve kakao gibi yüksek kalorili değildir. Kakao nibinin şeker oranı çok düşüktür. Son yılların yeni trendi kakao nibi: Yüksek antioksidan içeren en uygun polifenol kaynaklarından biridir. İçeriğindeki protein ve lif oranlarının yüksek olması sebebiyle tokluk hissi veren ve yağ yakımına katkı sağlar.

Kakao Nibi Nasıl Tüketilir?

Sağlıklı diyetlerin vazgeçilmez parçası olmaya aday olan kakao nibinin diyet yapanların sıklıkla karşılaştığı bağırsak sorunlarının da önüne geçtiği bilinmektedir. Kakao nibinin kullanımına gelirsek: Tat olarak kakaoya, yapısının kıtır kıtır olması nedeniyle de çikolataya benzeyen kakao nibi bu iki şekilde kullanılabilmektedir.

Düşük kalorili ve lezzetli tariflerde kullanabileceğiniz kakao nibi ile yulaf lapalarınızı, muffinlerinizi, kahvelerinizi tatlandırırken, vücudunuzu da potasyum, magnezyum, çinko, demir kaynağına doyurabilrsiniz.

Kakao Nerede Yetişir?

Kakao nibinin ham maddesi olan kakao meyvesi ağaçtan toplanmaktadır ve tüm dünyada tüketilmekte olan kakaonun yüzde 70 kadarı yalnızca Afrika kıtasında yetişmektedir. Yani kakao en çok Afrika’da yetişir diyebiliriz. Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya kıtalarında da kakao yetiştirilebildiği bilinirken; Meksika, Ekvator, Brezilya ve Endonezya kakao yetiştiren ülkeler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir