TRIVIA

Pre Roll Nedir

Dijital pazarlama alanında çok sık kullanılan, pratik ve işlevsel bir reklam türü olan pre roll nedir sorusunun kısa yanıtı, pre roll’un mobil ve masaüstü cihazlarda kullanıcının seçtiği ilgili videodan önce kullanılan reklam çeşidi olduğudur.

Pre roll reklamları çoğunlukla video formundadır. Pre roll reklamlarının avantajı ise kullanıcıların ve aynı zamanda potansiyel müşterilerin; ilgi duydukları alanlara dair içerikleri tercih ettiklerinde sizin reklamınızı süre sona erene dek izlemeye tahammül edebilme eğilimidir.

Pre roll reklamlarına dair 2017 yılında IPG Media Lab tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcılar mid-roll veya yayın-dışı reklamlara kıyasla pre roll’ların 3.5 kat daha az “araya girici” – “rahatsız edici” bulmaktadırlar.

Yine aynı araştırma verilerine göre kullanıcılar, gerek mobil gerekse masaüstü gezintilerde pre roll’ların yine mid-roll ve yayın-dışı reklamlara göre daha bilgi verici ve etkileşime geçirici olduğunu düşünmektedirler.

pre roll nedir

Pre roll Kaç Saniye Olmalı

Çoğu durumda video formatında kullanılan pre roll reklamları genellikle 15, 30 ya da 60 saniye olarak tercih edilmektedir. En yaygın süre tercihi ise 15 saniyedir.

Facebook tarafından yaptırılan bir Nielsen araştırmasına göre, pre roll reklamlarıyla kullanıcıların üzerinde marka bilinirliği yaratmak oldukça mümkündür. Zira araştırma verilerine göre kullanıcılarda; pre roll reklamlarını 1 saniyeden daha az süre izlediklerinde dahi bu kişilerde marka bilinirliği ve satın alma eğilimi oluştuğu ortaya çıktı.

pre roll süresi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir