TRIVIA

Köpekler Neden Ot Yer

Veterinerinize köpekler neden ot yer diye sorduğunuzda size bu soruyu gün içinde onlarca kez cevapladıklarını söyleyeceklerdir. Bunun nedeni tahmin edeceğiniz üzere birçok köpek sahibinin ya da köpeklerle iç içe yaşayanların köpeklerin ot yemesine şahit oluşudur.

Çimen ve ot gibi teknik olarak besin sayılmayan çeşitli cisimlerin yenmesi durumuna teknik olarak pika denir ve bu durum her zaman olmasa da çoğu kez gerekli vitamin ve mineralleri içermeyen diyet düzenlerinde ortaya çıkar. Fakat bildiğiniz üzere günümüzdeki köpekler genel olarak dengeli beslenmektedir. Bunun sebebi ise onları sahiplenen bireylerin bu canlılara gerekli özeni göstermesidir. O zaman günümüzdeki sokak köpekleri veya iyi bakılan köpekler neden ot yer? Bu kulağa basit gelen soruyu olası temel sebepleriyle açıklayalım.

köpekler neden ot yer

Köpekler Neden Ot Yer?

Köpeklerin yaygın olarak sıkıntılı ya da ağrıyan midelerini rahatlatmak amacıyla ot yediğine inanılır. Bazı köpekler tıpkı acil bir ihtiyaçmışçasına ot yiyip hemen ardından kustukları günümüzde de görülebilmektedir.

Peki köpek, ağrıyan midesini rahatlatmak amacıyla kendini kusturmak için mi ot yemiştir? Yoksa normalde yemediği bir şeyi (çimen) yediği için mi kusmuştur? Yani tıpkı yumurta mı tavuktan çıkar yoksa tavuk mu yumurtadan gibi bir ikilem.

Araştırmalar köpeklerin yüzde 25’inin ot yedikten sonra kustuğunu ortaya koyuyor*. Buradan çıkan genel düşünce de köpeklerin kendilerini rahatlatmak amacıyla ot yedikleri efsanesinin gerçek olmadığını söylüyor. Diğer taraftan da köpeklerin sadece %10’u kendilerini rahatsız hissettikten ya da hasta olduktan sonra ot yiyor. Yani köpeklerin büyük çoğunluğu hasta olduktan ya da kötü hissettikten sonra ot yemiyor!

Fakat bu iki durum gözüm önüne alındığında bile; köpeklerin sindirim sorunlarına iyi gelmesi için ot yedikleri doğru olabilir. Köpeklerin temel beslenme kaynağı kaba yemlerdir. Yeşil bitkiler ise çoğu zaman iyi birer lif kaynağıdır. Kaba yemlerin belirli durumlarda beslenme kalitesi açısından yetersiz kaldığı görülebilmektedir. Bu sebeple çim ve ot gibi sıra dışı gıdalar tüketen köpeklerin sindirim sistemlerinin daha verimli çalışmaya başladığı düşünülebilir.

Köpeğin Ot Yemesi Ne Anlama Gelir?

Köpeklerin ot yemesindeki diğer unsurlar düşünüldüğünde aklınıza bu durumun psikolojik ya da içgüdüsel olabileceği gelebilir. Bir köpeğin günlük yaşamı sahiplerinin aktiviteleriyle ilişkilidir. Köpekler sahiplerinin gidişini izledikten sonra biraz da kaygılı bir şekilde sahiplerinin geri dönecekleri anı beklerler. Ek olarak köpekler dışarıda vakit geçirmeyi de çok sever ve köpekler sıkıldıklarında ne yaparlar derseniz elbette ki zaman geçirmek için alışılmadık şeyler deneyebilirler. Biraz ot tiftiklemek de bu vakit geçirme taktiklerinden biri olabilir.

Ayrıca köpekler neden ot yer sorusunun bir diğer cevabı ise insanların ilgisini çekmek dahi olabilir. Köpekler insanlarla etkileşime girebilmek için can atan hayvanlardır. Bir süre ilgisiz kaldıklarında kendilerini ihmal edilmiş hissedebilirler ve ot yemek gibi sahiplerinin dikkatini çekecek, sıra dışı davranışlarda bulunabilirler.

Köpeklerin kaygılı ve ihmal edilmiş hissetme gibi durumlarda tıpkı insanların tırnak yemeleri gibi anksiyeteli davranışlarda bulunması da ihtimaller arasındadır. Keza sıkılan, yalnız hisseden ve endişeli köpeklerin sahipleriyle olan temasları ya da etkileşimleri azaldıkça ot yemeye başladıkları gözlemlenmiştir.

Köpek Ot Yerse?

Köpekler neden ot yer sorusuna ihtimaller dahilinde cevap vermeye çalıştıktan sonra, köpeklerin ot yemesi, ot yerken neler hissettikleri ve bunun etkileri hakkında da bilgi vererek konumuzu sonlandırmaya çalışalım. Köpekler ot yediğinde ağızlarındaki bu yapı kıvam ve tattan hoşnut kalıyor olabilirler.

Köpeklerin her ne sebeple olursa olsun ot tüketmesi, bu yeşilliklerin kendileri için iyi bir atıştırmalık tercihi olduğunu söylemek henüz mümkün değildir. Otun kendisi zararlı ya da zehirli olmasa dahi üzerlerine sıkılan herbisitler (bitki ilaçları) ya da doğrudan böceklenme engelleyici ilaçlar dört ayaklı dostlarımız için toksik (zehirleyici) olabilir.

Köpeğim ot yiyor diyenlerdenseniz ayrıca köpeğinizin çimleri koparırken diğer hayvanların dışkılarını yemesi ve kurt ya da benzeri canlıları tüketmesi bağırsak parazitlerine yol açabilmektedir…

köpeğim neden ot yiyor

Köpeğin Ot Yemesi Nasıl Engellenir?

Bildiğiniz üzere köpekler eğitilmeye müsait hayvanlardır ve daha sağlıklı bir besin kaynağını tüketmek için eğitilmeleri, kendilerine ot yerine daha ideal bir alternatif sunulması köpeğin ot yemesinin önüne geçilmesini sağlayabilir.

Köpeğin ot yemesini engellemek için ilk aşamada sağlıklı atıştırmalıkları yanınızda taşıyabilir ve ona ikram edebilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz oturarak yürüdüğünde ya da ot yemek için hazırlandığında onu başka yöne doğru yürümeye yönlendirebilir, sözlü komutlarla dikkatini dağıtabilir ve komutlarınıza uyduğunda ona ödül verebilirsiniz.

köpek ot yememe eğitimi

Köpeklerin eğitilmesi konusunda sevgiyle yönlendirme, bunları olumlu sözlerle pekiştirme ve ödül olarak sadece sevginizi paylaşma bile çoğu zaman işe yarayabilmektedir. Köpekler neden ot yer sorusunu yanıtlamaya çalıştığımız bu yazımızda aynı zamanda bu davranışın sonuçlarını ve çözümlerini de paylaşmaya çalıştık. Yazımıza ilgi gösterip buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

*: İlgili araştırma için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir