DİJİTALTRIVIA

Influencer Nasıl Olunur (2022)

Yakın tarihten itibaren influencer kelimesi, influencer nasıl olunur ve influencer marketing nedir gibi sorular birçok sosyal medya kullanıcısının anlamaya ve işleyişini çözmeye çalıştığı konular oldu. Yazımızda influencer’ın ne olduğuna ve influencer nasıl olunur sorularına yanıt verirken, aynı zamanda influencer marketing ve influencer reklam ücretleri gibi konulara da değindik.

Öncelikle influencer ne demek sorusunu Türkçeleştirerek başlayalım. Influence’ın kelime anlamı etki etmek demektir. Influencer demek de etki eden, etkileyen demektir. Yani geleneksel anlamıyla kanaat önderi ve reklam yüzü olarak düşünülebilir. Günümüzde Influencer kelimesi sosyal medya ve e-ticaret konularıyla özdeşleşmiş durumdadır ve en yoğun olarak bu sektörlerde kullanılmaktadır. Influencer’ın kelime anlamını öğrendikten sonra yazımızın asıl konu başlığı olan influencer nasıl olunur ve influncer marketing hakkındaki bilgilere geçebiliriz.

Influencer Nasıl Olunur?

Günümüzde gerçek bir ana akım pazarlama stratejisi olarak kullanılmaya başlayan influencerlık, herkesin hakkında konuştuğu bir meslek. Influencer iş birlikleri artık sadece belirli markalarla kısıtlı değil, sosyal medyadaki neredeyse tüm markaların kullandığı bir yöntem olmuş durumda.

Influencer iletişimi ile başarıya ulaşabilmiş birçok farklı sektör ve farklı marka mevcut. Bu nedenle Influencer olmak da cezbedici, yüksek gelir getiren ve popüler konuma gelmiş durumda. Influencer olmaya karar vermiş, bunun için niyetli biriyseniz influencer nasıl olunur sorusunun yanıtını aslında bilinen bir yol haritası çizerek verebilmek mümkün.

1. Kendi Alanınızı Keşfedin

Influencerlık yolculuğunuza başlamadan önce kendinize has, özel ve niş bir alan bulmalısınız. Bu alan gerçekten ilgilendiğiniz ve istikrarlı bir şekilde içerik üretmeyi başarabileceğiniz bir yer olmalı. Başkalarını etkilemek yani influence etkisi yaratmak için bu alanda uzmanlığınızın olması da ayrıca bir artıdır.

Influencer olarak ilgi alanınızla ilgili araştırmalar yapmak ve içerik üretmek gerekir. Bu nedenle influencer olma kararı verdikten sonra tutkulu olduğunuz ve zaman geçirmekten hoşlandığınız alanı seçmek ilk adımınız olmalı. Örneğin yemek tarifleri, kendin yap (do it yourself – DIY) videoları vb içerikleri üretebilir, hatta belki de 2-3 farklı ilgi alanınızı tek bir çatı altında birleştirebilirsiniz.

2. Doğru Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Alanınızı bulduktan sonra kullanmayı tercih ettiğiniz sosyal medya hesaplarını açmanız ya da var olan hesapları optimize etmeniz gerekiyor. Birçok influencer’ın yalnızca 1 ya da 2 sosyal medya platformunda popüler olduğu söylenebilir. Bu sebeple siz de en azından ilk etapta bir veya iki sosyal medya platformu kullanabilirsiniz.

Sosyal medya platformunu seçtikten sonra (instagram, youtube, facebook, tiktok, twitter vb) hesabınızı oluşturun veya mevcut profilinizi güncelleyin. Ardından tüm diğer influencerlar gibi uygulamaların farklı özelliklerini de kullanabileceğiniz İşletme Hesabı’na geçiş yapın.

Sosyal medya hesabınızı ziyaret eden kişiler ilk olarak profil fotonuzla birlikte açıklama kısmına (Bio) bakacaktır. Bu sebeple ilk intibaın olumlu olabilmesi için iyi bir metine ihtiyacınız var. Bio’nuz hikayenizi kısaca anlatan; adınızın, konumunuzun, iletişim adreslerinizin ve uzmanlık alanınızın yazdığı bir hikaye olabilir.

Aynı şekilde profil fotoğrafınız ve kapak fotoğrafınızın (cover) da yapacağınız iletişim açısından önemli olduğu aşikardır. Markanızın kimliğini en uygun şekilde yansıtan görseller seçmeniz çok önemlidir.

influencer nasıl olunur

3. Kitlenizi Anlamaya Çalışın

Alanınızı seçtiniz, sosyal medya hesaplarınızı aktif hale getirerek marka kimliğinizi oluşturdunuz ve paylaşım yapmaya hazırsınız diyelim. Fakat başlamadan önce son olarak hedef kitlenizin kimler olduğunu netleştirmeniz gerekiyor.

Tüm infleuncerlar kitlelerini tanır ve onlarla güçlü iletişim bağı kurar. Bunun belki de en belirgin sebebi herkese hitap etmek yerine belirli bir ilgi alanını paylaştığı kişilerle etkileşime geçmeleridir. Yani influencer nasıl olunur sorusuna verilebilecek belki de en iyi cevap hedef kitlenizi tespit etmek ve onlarla bağ kurabilmektir.

Takipçilerinizi anlamak için takipçi sayınız arttıkça bu kişilerin verilerini, ilgi alanlarını ve demografilerini analiz edebilirsiniz. Instagram, Facebook ve Twitter gibi uygulamalar kendi içerisinde analiz tool’ları bulundurur. Örneğin Twitter’ın Twitter Analytics özelliğini kullanarak takipçilerinizin ilgi alanlarını, cinsiyetlerini ve lokasyonlarını görebilirsiniz.

4. Influencer İçerik Üretimi

Influencer olmak için sıradaki diğer adım ise takipçilerinizi ilgilendiren, kullanışlı ve faydalı paylaşımlar yapmaktır. Kitlenizle ne kadar etkileşim yaratırsanız, insanlar da fikirlerinizden ve tavsiyelerinizden o denli etkilenecektir.

Influencer nasıl olunur sorusunun en önemli yanıtlarından bir diğeri sizi “gerçekten” dinleyen bir kitleye sahip olmanızdır. İçerik üretim aşamasında bazı influencerlar gibi yalnızca kendi alanınızla ilgili paylaşımlar yapabilir (örneğin gurme influencerlar’ın sadece yiyecek ve restoran paylaşması gibi) veya olaya biraz daha samimiyet katarak seçtiğiniz alanınızla birlikte kendi hayatınızla ilgili paylaşımlar da yapabilirsiniz.

İçerik üretimi konusunda diğer kritik nokta ise istikrarlı olmak ve devamlılık sağlamaktır. Birçok sosyal medya platformunun algoritması sizi içerik üretmeye teşvik etmek üzerine kurulur. Örneğin Instagram’da düzenli post paylaşmanın görünürlüğü artırdığı bilinmektedir. Instagramın ayrıca en büyük influencer platformu olduğunu da unutmayın.

5. Marka İş Birliğine Açık Olduğunuzu Gösterin

Alanınızı belirleyip postlarınızı paylaşmaya başladıktan sonra hangi paylaşımların tutup hangilerinin yeterince ilgi görmediğini keşfetmeye başlayacaksınız. Bir Influencer için son adımın marka iş birliklerine açık olduğunu topluma açıklaması olduğu söylenebilir.

Influencer olduğunuzu açıkça belirtmekten ve markalarla iş birliğine açık olduğunuzu belirtmekten çekinmeyin. Çünkü evet, influencerlar tam olarak bunu yapmaktadır.

Açıklama olarak: Bio’nuza influencer olduğunuzu ve reklam anlaşmalarına açık olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak markalarla bizzat kendiniz iletişime geçebilir, onlara mesaj atabilir (DM, mail vb) ve kendinizi tanıtabilirsiniz. Bunun için kaliteli bir mesaj şablonu oluşturabilir ve farklı markalara benzer mesajı gönderebilirsiniz. Böylelikle zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Alternatif olarak markaları ve influencerları birbiriyle buluşturan platformlar (Ilonsi gibi) da mevcuttur. Markalarla direkt yerine dolaylı yoldan iletişime geçmeyi denemek için de gönderilerinizde markaları etiketleyebilir veya onlardan bahsedebilirsiniz (mentioning).

Yazımızda influencer nasıl olunur sorusunu yanıtlamaya ve dünya genelinde kabul görmüş influencer olma stratejilerine değindik. Yazının ikinci bölümü olan “Influencer Marketing Nedir” bölümüne göz atıp faydalı bilgiler elde edebilirsiniz.

Influencer Marketing Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir